آغاز توزیع گوشت برنج روغن و مرغ مازاد بازار تا چند روز آینده خبرنگاران

به گزارش مجله باهام، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در چند روز آینده توزیع کالاهای پرمصرف خانوار در ایام عید، از جمله برنج، روغن، گوشت و مرغ منجمد و شکر مازاد بر نیاز استان ها، آغاز خواهد شد.

آغاز توزیع گوشت برنج روغن و مرغ مازاد بازار تا چند روز آینده خبرنگاران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، علیرضا رزم حسینی در نشست ویدئوکنفرانسی با استانداران سراسر کشور با موضوع تنظیم بازار، با اشاره به همکاری خوب و قابل تقدیر بانک مرکزی با این وزارتخانه گفت: وزارت صمت وظیفه تأمین کالاهای اساسی را برعهده دارد و خوشبختانه با همکاری شکل گرفته بین بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به تأمین این کالاها و نهاده های دامی، شاهد فرایند قابل قبولی در این زمینه هستیم و امیدواریم در ماه های پیش رو به ویژه در ایام عید کمترین دغدغه را در این حوزه داشته باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه، اقدامات وزارت صمت در ماه های اخیر را از مسائل راهبردی اقتصاد ایران خواند و اضافه کرد: یکی از اقدامات مهم وزارت صمت در بخش تأمین و ترخیص کالا بود؛ در گذشته صادر کننده مکلف به عرضه ارز در سامانه نیما بود که این سیاست با توجه به شرایطی که وجود داشت موجب افزایش پفراینده های قضائی برای صادرکنندگان شده بود که خوشبختانه با پیگیری های وزارت صمت و حمایت جدی رئیس جمهور این سیاست به واردات در مقابل صادرات تغییر کرد که بر اساس آن، صادر کننده می تواند ارز خود را یا در سامانه نیما عرضه کند و یا با واردات کالاهای مشخص شده توسط وزارت صمت، نسبت به برگشت ارز به کشور اقدام کند.

رزم حسینی ایجاد تنوع در برگشت ارز به کشور توسط صادرکنندگان را یکی از دلایل روان سازی در تأمین کالا بیان نمود و گفت: در ماه اول اجرای این سیاست، 8.5 میلیون تُن کالای که شامل 4.5 تُن کالای اساسی بود از گمرکات کشور ترخیص شد و این فرایند همچنان ادامه دارد.

وزیر صمت همچنین با اشاره به حجم بالای وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت، 38 درصد GDP کشور و حجم بالای اشتغالزایی کشور را مربوط به این وزارتخانه دانست شرح داد: سعی شد در این مدت کوتاه با تقسیم کار و انتصاب قائم مقام در حوزه بازرگانی، به مدیریت و ایجاد انسجام در این حوزه گام های مؤثری و رو به جلو برداشته شود.

رزم حسینی یکی از اهداف برگزاری این نشست را ارزیابی کامل و مستقیم از شرایط بازار استان ها در راستای عرضه و توزیع متوازن کالا در سراسر کشور دانست و بیان نمود: با توجه به شرایط قیمتی و تولید کالاها که در هر استان وجود دارد، تفویض اختیارات در این خصوص به ستاد تنظیم بازار استان ها می تواند تأثیرات خوبی داشته باشد که تصمیم نهایی در این زمینه پس از بررسی های بیشتر اعلام خواهد شد.

وی در ادامه تأمین، ترخیص، توزیع و ذخیره سازی کالاهای مورد نیاز در سراسر کشور را مناسب توصیف کرد و اضافه کرد: در چند روز آینده توزیع کالاهای پرمصرف خانوار در ایام عید، از جمله برنج، روغن، گوشت و مرغ منجمد و شکر مازاد بر نیاز استان ها، آغاز خواهد شد و با توجه به تمهیدات و اقدامات اجرا شده در این زمینه مسئله ای نخواهد بود.

رزم حسینی همچنین از صدور و ابلاغ مجوزهای لازم جهت برگزاری فروش های فوق العاده توسط اصناف در سراسر کشور خبر داد و گفت: مانند سنوات گذشته نظارت بر بازار در ایام به صورت ویژه انجام خواهد شد و سعی شده است تا با تأمین زیرساخت ها، نظارت بر بازار به صورت هوشمند انجام شود.

گفتنی است جلسه ستاد تنظیم بازار بعدازظهر امروز چهارشنبه 6 اسفند ماه به صورت ویدئو کنفرانسی در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار گشت و استانداران نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص تأمین کالا و تنظیم بازار ارائه دادند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1637

به "آغاز توزیع گوشت برنج روغن و مرغ مازاد بازار تا چند روز آینده خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز توزیع گوشت برنج روغن و مرغ مازاد بازار تا چند روز آینده خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید