افسار قیمت مرغ باز هم پاره شد

به گزارش مجله باهام، قیمت مرغ در بازار با افزایش جهشی به کیلویی 35 هزار و 500 تومان رسیده، ویترین مغازه ها پر است اما خریداری ندارد، مردم می گویند نمی دانیم این افزایش قیمت ها کی متوقف می شود.

افسار قیمت مرغ باز هم پاره شد

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، قیمت مرغ در بازار به شدت افزایش یافته و طی چند روز گذشته بیش از 7 هزار تومان در هر کیلو رشد داشته است. گزارش میدانی از منطقه 19 تهران حاکی است قیمت هر کیلو مرغ به قیمت 35 هزار و 500 تومان به فروش می رود. قیمت سایر مشتقات مرغ هم به این شرح است:

مشاهدات از فروشگاه های منطقه 19 تهران حاکی است مرغ ها در ویترین مغازه ها جا خوش کرده اند، اما خریداری برای آن ها نیست.

یک زن میانسال در فروشگاه بزرگ گفت: واقعا این قیمت برای مرغ بسیار گران است. تفاوت آن با گوشت کمتر شده و اگر مردم توان خرید داشته باشند، گوشت خریداری کنند، به صرفه تر از مرغ است.

مهدی دستوری مدیر فروشگاه هم گفت: قیمت مرغ روز گذشته 33 هزار تومان بود و امروز به بیش از 35 هزار تومان رسید. طی چند روز گذشته قیمت ها آرام ارام افزایش یافته است، به طوری که از کیلویی 28 هزار تومان امروز به 35 هزار و 500 تومان رسیده است.

وی گفت: تولیدکنندگان مرغ از قیمت های بسیار گران خوراک دام گلایه دارند و می گویند جو را کیلویی 7 هزار تومان خریداری می کنند و به همین دلیل قیمت تمام شده آن ها بالاست و برایشان نمی صرفد مرغ را با قیمت پایین بفروشند.

پیش از این ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم مرغ را 20 هزار و 400 تومان تصویب کرد. معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بود که کارگروه تنظیم بازار استان تهران قیمت هر کیلوگرم مرغ را 20 هزار و 400 تومان تصویب کرده و عرضه نهاده های دامی به تولیدکنندگان و دامداران نیز در قبال تحویل محصولات در شبکه های تعریف شده و با نظارت بازرسان وزارت صمت انجام می شود، اما اکنون تولیدکنندگان مرغ می گویند نهاده دولتی دریافت نمی کنند، بنابراین نرخ مصوب دولتی هم معنی ندارد. دولت اگر آماده است ضرر و زیان تولیدکنندگان را بپردازد، ما هم حاضریم به نرخ مصوب بفروشیم.

سعید مشایخی مرغدار اصفهانی گفت: هر مرغ در طول دوره رشد 3 و نیم کیلوگرم دان مصرف می کند که در یک مرغداری 20 هزار تایی حجم بسیار زیادی است، اما دولت حدود 30 درصد نهاده مورد نیاز را به نرخ دولتی به مرغداران می دهد و بقیه را به پنج برابر قیمت از بازار آزاد تهیه می کنیم.

مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی و سرپرست شرکت پشتیبانی امور دام کشور نیز امروز تأیید کرد که تنها 35 درصد کنجاله مورد نیاز مرغداران به نرخ دولتی داده می شود. قیمت کنجاله در بازار آزاد به بیش از 15 هزار تومان رسیده و قیمت تمام شده تولید را افزایش داده است.

جعفر امامی یکی از فعالان حوزه دامداری گفت: دولت یارانه به خوراک دام و طیور می دهد، اما واقعیت این است که این یارانه به دست دامداران نمی رسد. این ها بخشی در فساد و رانت حیف و میل می شود و در حقیقت این یارانه به اسم دامدار، اما به کام دیگران است.

وی پیشنهاد کرد: دولت منت سر دامدار نگذارد و این یارانه را به خود مصرف کنندگان بدهد تا آن ها خودشان مدیریت کنند.

افزایش قیمت مرغ و سایر محصولات پروتئینی در بازار در حالی است که تولید مازاد هم وجود دارد. سالانه 2 میلیون و 500 هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید می شود که نیاز کشور تنها 2 میلیون تن است. سوءمدیریت در حلقه های واسط، زنجیره مانند تأمین خوراک دام و طیور عامل گرانی این محصولات شده است. مشکل الان تولید نیست. دولت باید مسائل و زنجیره های پیش از تولید را برطرف کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1445

به "افسار قیمت مرغ باز هم پاره شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افسار قیمت مرغ باز هم پاره شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید