انتقاد از بی توجهی کاندیداهای مجلس به ضربه 200 هزار میلیاردی موادمخدر به اقتصاد

به گزارش مجله باهام، مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان شناسی ایرسا ضمن انتقاد از بی توجهی کاندیداهای مجلس یازدهم به حوزه اعتیاد می گوید: نگاهی بر تبلیغات کاندیداهای مجلس یازدهم نشان می دهد که اگرچه آنها به موضوع آسیب های اجتماعی توجه داشته اند اما به حوزه اعتیاد توجه چندانی نشده است و این بی توجهی ناشی از عدم اطلاعات دقیق آنها از حوزه اعتیاد است.

انتقاد از بی توجهی کاندیداهای مجلس به ضربه 200 هزار میلیاردی موادمخدر به اقتصاد

جهت دریافت مشاوره خدمات موشن گرافیک از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی سناریو تا ساخت تیزر و موشن گرافیک حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

سعید صفاتیان در گفت وگو با مجله باهام، تمامی کمیسیون های مجلس می توانند به بحث مبارزه با مواد مخدر ورود نمایند، چرا که موادمخدر حدود 200 هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور ضربه وارد می نماید. حال سوالی که مطرح می گردد آن است که چرا آنطور که انتظار می رود نمایندگان مجلس به بحث مبارزه با مواد مخدر و اصلاح قوانین ورود ننموده اند؟ نمایندگان مجلس باید در حوزه های ملی ورود و از دستگاه های مرتبط کسب اطلاعات نمایند که چرا تا به امروز در حوزه مبارزه با مواد مخدر ضعیف عمل نموده ایم؟ تا به امروز تعداد معدودی از نمایندگان مجلس از جمله دکتر مصری-نماینده مردم کرمانشاه و چند تن از نمایندگان کمیسیون حقوقی به موضوع اعتیاد ورود نموده اند.

مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روانشناسی ایرسا تاکید نمود: نمایندگان مجلس باید دیدگاه منطقی و علمی نسبت به حوزه اعتیاد داشته باشد و حوزه مبارزه با مواد مخدر را تنها بر اساس بازدیدی که از مراکز درمانی، پیشگیری یا مقابله ای انجام داده اند تفسیر ننمایند. آنها باید اطلاعات دقیق تری درباره مسائل مختلف حوزه اعتیاد کسب نمایند، البته ممکن است این عدم آگاهی آنها، ناشی از نقص عملکرد سیستم ها و دستگاه هایی باشد که از ارائه شرایط اعتیاد و اطلاعات صحیح به نمایندگان خودداری می نمایند.

صفاتیان در ادامه به تبلیغات کاندیداهای مجلس یازدهم اشاره نمود و اضافه کرد: مروری بر تبلیغات کاندیداهای مجلس یازدهم نشان می دهد که اگرچه آنها به موضوع آسیب های اجتماعی توجه داشته اند اما به حوزه اعتیاد توجه چندانی ندارند، این بی توجهی ناشی از عدم اطلاعات دقیق آنها نسبت به حوزه مبارزه با اعتیاد است. همچنین از آنجایی که حوزه مبارزه با مواد مخدر حوزه ای بسیار سخت و پیچیده است و دستگاه های زیادی به آن مداخله می نمایند لذا کاندیداها از ورود به بحث اعتیاد امتناع و توجه خود را به موضوعات دیگر متمرکز نمایند.

بنا بر اظهارات وی، در حال حاضر حدود دو میلیون و 800 معتاد در کشور وجود دارد و به طور میانگین حدود 12 هزار نفر با اعتیاد درگیر هستند. بسیاری از خانواده ها تمایل دارند نمایندگان مجلس به موضوع بیمه معتادان، درمان رایگان معتادان، موضوع پیشگیری، درمان و اصلاحات قوانین ورود و آن را در دستور کار خود قرار دهند.

این درمانگر اعتیاد معتقد است که نمایندگان مجلس دوره یازدهم با کسب اطلاعات از دستگاه ها می توانند برنامه ها و طرح های خوبی ارائه دهند، با این وجود اما حوزه مبارزه با مواد مخدر چندان دغدغه نمایندگان مجلس نیست.

مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روانشناسی ایرسا اظهار کرد: در صورتی که نمایندگان مجلس به حوزه آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد ورود نمایند، به طور حتم مورد استقبال مردم قرار خواهند گرفت، به شرط آنکه برنامه ای منطقی و علمی داشته باشند. در حال حاضر سراسر جهان در راستای درمان مدار کردن اعتیاد، قانون سازی اعتیاد و کاهش جرایم کیفری آن گام برمی دارد و همچنین قوانین کلانی وجود دارد که در سطح بین المللی در دست آنالیز است اما هنوز در کشور ما به این موضوعات پرداخته نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 25 اسفند 1398 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 826

به "انتقاد از بی توجهی کاندیداهای مجلس به ضربه 200 هزار میلیاردی موادمخدر به اقتصاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد از بی توجهی کاندیداهای مجلس به ضربه 200 هزار میلیاردی موادمخدر به اقتصاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید