اگر ورزش نمی کنید این توصیه ها را جدی بگیرید

به گزارش مجله باهام، برای تشخیص این که بیش از حد ورزش می کنید یا درگیر تمرینات ورزشی شدید می شوید باید دیدی فراتر از کمیت ورزش خود داشته باشید

اگر ورزش نمی کنید این توصیه ها را جدی بگیرید

به گزارش، زمانی که با یک آسیب دیدگی روبرو هستید و می دانید که انجام ورزش می تواند موجب تشدید آن گردد، دنبال کردن برنامه ورزشی عادی شما منطقی به نظر نمی رسد.

دو فرد را تصور کنید که در حال دویدن هستند: دونده الف از فعالیتی که انجام می دهد، لذت می برد و احساس قدرت به وی می بخشد. در مقابل، دونده ب تنها به این دلیل که یک کیک مصرف نموده و با احساس گناه از این کار روبرو است، مسافتی طولانی را می دود. در واقع، وی خود را تنبیه نموده و میخواهد کالری های مصرفی اضافه را بسوزاند. به نظر شما کدام یک از آن ها رابطه ای ناسالمی با ورزش دارند؟

پاسخ تعیین بوده و دونده ب این گونه است. برای تشخیص این که بیش از حد ورزش می کنید یا درگیر تمرینات ورزشی شدید می شوید باید دیدی فراتر از کمیت ورزش خود داشته باشید. ورزش نباید همانند یک ابزار شکنجه در نظر گرفته گردد و در این میان، همه چیز به درک شما از انگیزه ها، طرز فکر و شرایط بدنتان بستگی دارد.

یک ورزشکار حرفه ای ممکن است نیازمند انجام تمرینات سنگین و طولانی مدت باشد، اما وی از این که چه زمانی باید فعالیت خود را متوقف نموده و از بروز پیامد های منفی پیشگیری کند نیز مطلع است. پیامد های منفی مانند فرسودگی، خستگی شدید، صدمات ناشی از استفاده بیش از حد از جمله علائم یک رابطه ناسالم با ورزش هستند.

با یک جلسه ورزش نکردن احساس گناه و اضطراب در شما شکل می گیرد؟ آیا نگران این هستید که بلافاصله با افزایش وزن، از دست دادن قدرت عضلانی یا خارج شدن از روال تمرینات ورزشی خود روبرو شوید؟ بی تردید، متعهد بودن به برنامه ورزشی اهمیت دارد، اما توجه به سلامت روانی و روابطتان نیز اهمیت دارد. با یک جلسه ورزش نکردن مسلما جهان به سرانجام نخواهد رسید!

زمانی که با یک آسیب دیدگی روبرو هستید و می دانید که انجام ورزش می تواند موجب تشدید آن گردد، دنبال کردن برنامه ورزشی عادی شما منطقی به نظر نمی رسد. حتی ورزشکاران حرفه ای نیز توجه ویژه ای به ریکاوری و فرایند بهبودی صدمات خود دارند. در واقع، انجام ورزش نباید با درد، خونریزی یا شکستگی های احتمالی همراه باشد.

دویدن در جهت های برفی و یخ زده، شنا کردن هنگام توفان یا بلند کردن وزنه زمانی که با ناراحتی معده روبرو هستید، نه تنها ممکن است سودی برای شما نداشته باشد، بلکه سلامت و حتی جان شما را نیز در معرض خطر قرار می دهد. تناسب اندام و آمادگی جسمانی هیچگاه نباید بر ایمنی و سلامت شما اولویت داشته باشد.

نادیده دریافت زندگی اجتماعی و پرهیز از ارتباط با اعضای خانواده و دوستان برای انجام ورزش یکی از نشانه های هشداردهنده مهم محسوب می گردد. یک سبک زندگی متعادل به معنای اختصاص زمان برای انجام ورزش و البته مقداری انعطاف پذیری در این برنامه است. انجام ورزش باید یکی از موارد سرگرم نماینده در زندگی شما و نه مانعی برای حضور در مهمانی ها و رویداد های خانوادگی و محبت آمیز باشد.

همه ما می دانیم که ورزش کردن موجب کالری سوزی می گردد و کسر کالری بخش مهمی از یک برنامه کاهش وزن کارآمد است. اما اگر به طور مداوم در کوشش برای سوزاندن کالری های دریافتی از غذا های مصرفی خود هستید، این شرایطی سالم نیست.

افراد مبتلا به بولیمیا از شرایط وزن و اندام خود راضی نیستند، از این رو کوشش می نمایند با روش های غیرمعقول، مانند استفراغ عمدی یا استفاده از دارو های ادرارآور یا ملین کالری های دریافتی از غذا های مصرفی خود را دفع نمایند. همچنین، گروهی دیگر از افراد مبتلا به این شرایط برای از بین بردن کالری های دریافتی ورزش بیش از حد را در دستور کار خود قرار می دهند. بولیمیا یک اختلال غذا خوردن است و اگر این شرایط برای شما آشناست باید به پزشک مراجعه کنید.

تفکراتی مانند، اگر امروز ورزش نکنم با افزایش چربی بدن روبرو می شوم، اگر 10 کیلومتر ندوم انسان بی ارزشی هستم یا اگر سه ساعت در روز ورزش نکنم همسرم فکر می نماید فرد جذابی نیستم، همگی نشانه های یک رابطه ناسالم با ورزش هستند.

این با احساسات مخرب گناه و اضطراب که پیشتر به آن اشاره شد، مرتبط است، اما ارزش تکرار را دارد. توجه داشته باشید که تمرینات ورزشی با میزان ارزش، جذابیت و حتی وزن شما پیوند نخورده اند و ایجاد فضا برای چیز های دیگر در زندگی همیشه تصمیم خوبیست که به سود سلامت شما خواهد بود.

منبع: عصرایران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 دی 1398 بروزرسانی: 28 دی 1398 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 669

به "اگر ورزش نمی کنید این توصیه ها را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر ورزش نمی کنید این توصیه ها را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید