برترین روش برای تمیز کردن گوش

به گزارش مجله باهام، مدیر تحقیقات بخش گوش شناسی در درمانگاه چشم و گوش Mount Sinai، Ana Kim، معتقد است آخرین کاری که باید برای تمیز کردن جرم گوش بهره ببرید، استفاده از گوش پاک کن است.

برترین روش برای تمیز کردن گوش

چرا نباید از گوش پاک کن استفاده کنیم؟

جرم گوش ترکیبی از دو ماده است؛ یکی ماده موم مانندی است که از گوش بیرون می آید و به وسیله غدد چربی بدن فراوری می گردد تا پوست گوش را نرم نگه دارد و دیگری، سلول های مرده پوست که از پوست ریزی کانال گوش شما به وجود می آیند. اگرچه به نظر نمی رسد که گوش ها خودشان را تمیز نمایند؛ اما گوش ها طوری طراحی شده اند که به وسیله خارج کردن جرم گوش از کانال گوش، خودشان را تمیز نمایند.

در نتیجه زمانی که یک گوش پاک کن را داخل کانال گوش فرو می برید، این امر فرآیند پوست ریزی طبیعی پوست را مختل می نماید و در واقع باعث می گردد که گوش شما جرم بیشتری فراوری کند. علاوه بر این، به مرور زمان، ممکن است جرم گوش را دوباره به داخل کانال گوش بازگردانید و یک مانع بزرگ ایجاد کنید که تنها به وسیله پزشک متخصص از بین می رود.

با توجه به این نکات، به هیچ وجه از روش های دیگری شبیه گوش پاک کن برای تمیز کردن جرم گوش استفاده نکنید. Maria Suurna، استادیار رشته گلو و بینی کالج Weill Cornell Medical، می گوید وی بیمارانی داشته که از سنجاق سر و لوازم مشابه برای تمیز کردن جرم گوش استفاده می کردند. علاوه بر این استفاده از این لوازم، فرآیند پوست ریزی طبیعی گوش را مختل می نماید، بلکه به مرور زمان گوش هایتان را نیز مسدود می نماید. بعلاوه استفاده از لوازم تیز در گوش ممکن است پرده گوشتان را نیز پاره کند.

یکی دیگر از روش های نادرست برای تمیز کردن گوش استفاده از شمع برای آب کردن جرم گوش و سپس تمیز کردن آن با آب و سرنگ است. Kim می گوید استفاده از این روش آسیب بیشتری به گوش وارد می نماید. گرما ممکن است پرده گوشتان را بسوزاند و موم شمع ممکن است در گوشتان گیر نموده و مسائل جدی تری به وجود آورد. به نظر می رسد استفاده از آب برای تمیز کردن گوش راه درست و بی خطری است؛ اما ممکن است آب در گوشتان و پشت جرم گوش گیر کند یا جرم گوش به علت رطوبت، متورم گردد.

برترین روش برای تمیز کردن جرم گوش

با توجه به موارد بالا، جالب است بدانید که یک روش درست و بی خطر برای تمیز کردن گوش وجود دارد. Kim می گوید قبل از رفتن به حمام، یک یا دو قطره آب اکسیژنه داخل گوش بریزید. آب اکسیژنه ماده چسبناک را در خود حل نموده و باعث می گردد به هنگام حمام کردن، جرم گوش شسته گردد. اگر این کار را یک بار در ماه انجام دهید، باعث می گردد که کانال گوش باز بماند. گاهی اوقات وجود پوست خشک در گوش باعث می گردد که جرم بیشتری فراوری گردد. اگر فکر می کنید پوست داخل گوش خشک است، روزانه یک قطره روغن گلیسیرین داخل گوش بریزید تا پوست گوش مرطوب گردد.

با این همه اگر پرده گوش شما سوراخ است یا قبلاً جراحی گوش انجام داده اید، هرگز از روش های گفته شده استفاده نکنید؛ زیرا ریختن آب اکسیژنه یا روغن گلیسیرین داخل گوش ممکن است باعث عفونت یا سرگیجه گردد. به جای این روش ها بهتر است از یک حوله کوچک برای تمیز کردن کانال گوش بیرونی بهره ببرید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر گوش شما بیش از میزان جرم فراوری می نماید، بهتر است هر 6 ماه یک بار به یک پزشک متخصص گوش، حلق، بینی مراجعه کنید و از او بخواهید تا با استفاده از ابزار خاص، جرم گوش شما را تمیز کند.

منبع: فوت و فن
انتشار: 16 مرداد 1401 بروزرسانی: 16 مرداد 1401 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2220

به "برترین روش برای تمیز کردن گوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین روش برای تمیز کردن گوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید