بهترین زمان سفر به چیانگ مای؛ رز شمالی کشور تایلند

به گزارش مجله باهام، چیانگ مای در شمال کشور تایلند در سال 1295 تاسیس شد. برای برنامه ریزی بهترین زمان سفر به این شهر زیبا در این مقاله با ما بخوانید.

بهترین زمان سفر به چیانگ مای؛ رز شمالی کشور تایلند

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

چیانگ مای، دومین شهر بزرگ کشور تایلند، مرکز استانی با همین نام است. این شهر حدود 700 هزار نفر جمعیت دارد. چیانگ مای در طول سال های اخیر، با سرعتی شگفت انگیز به دنیای مدرنیته قدم گذاشته و تبدیل به یکی از مقاصد محبوب گردشگران خارجی شده اس که در تور تایلند می توانید از آن بازدید کنید.

این شهر که با عنوان رز شمالی شناخته می گردد، در کرانه رودخانه پینگ (Ping)، در یک منطقه طبیعی و بسیار زیبا واقع شده است. چیانگ مای توانسته است هویت قدرتمند فرهنگی خود را حفظ کند و این موضوع را می توان در نوع گویش، سنت ها و غذاهای سنتی و همچنین ردهای گذشته شهر به خصوص در معابد با جزئیات زیبا که دارای معماری باشکوهی هستند، تجربه کرد.

چیانگ مای همچنین دارای یک بخش هیجان انگیز تولیدات صنایع دستی از نقره، چوب و سرامیک است. برای اکتشاف بیشتر در خصوص صنایع دستی سری به موزه ملی بزنید. بازدید از موزه حشرات (Insects Museum) و موزه شگفتی های طبیعی (Museum of Natural Wonders)، باغ گیاهشناسی هوآی کائو (Huai Kaeo Arboretum) به همراه بوی انواع درختان گرمسیری، باغ وحش پر از پانداهای دوست داشتنی و قصر فو پینگ (Palace of Phu Ping) را به هیچ وجه نباید فراموش کنید.

با پیمودن مسافت سه کیلومتر از شهر چیانگ مای به دهکده قبیله ای دوپوئی (Do Pui) می رسید که ایده خوبی از چگونگی زندگی قبیله ای به شما خواهد داد، حتی اگر بخشی از اصالت آن در طول زمان از دست رفته باشد. در سراسر شهر همچنین مکان های جالب دیدنی و ساختمان های دیگری برای بازدید وجود دارند.

بهترین زمان سفر به چیانگ مای بر اساس آب و هوا

بهترین زمان سفر به چیانگ مای بر اساس آب و هوا، نوزدهم نوامبر تا هجدهم فوریه (28 آبان تا 29 بهمن) است.

دمای میانگین در چیانگ مای در زمان های مختلف سال تا حدودی متغیر است. با توجه به رطوبت، هوا در بیشتر سال گرم و احتمال بارش باران، کم است. چیانگ مای در میان دیگر مقاصد گردشگری جهانی، از نظر آب و هوا، رتبه 23 از 100 را دارا است.

اگر به دنبال سفر در گرم ترین ماه های سال هستید، در ماه آوریل، می و ژوئن به این شهر بروید. گرم ترین زمان سال در میانه ماه آوریل (اواخر اردیبهشت) با دمای میانگین 37.7 درجه سانتی گراد و حداقل دمای 24.5 درجه سانتی گراد در شب ها است.

بهترین زمان سفر به چیانگ مای بر اساس دمایی که حس می کنید

حس ما از آب و هوا تنها به دمای محیط بستگی ندارد. دمای بالا در میزان رطوبت زیاد بیشتر بر ما تاثیر می گذارد و دماهای پایین زمانی که بادهای قوی می وزند، سرمای بیشتری را به ما القا می نمایند. در حقیقت می توان گفت که دمایی که ما حس می کنیم به شدت به دو متغیر رطوبت و بادهای سرد بستگی دارد.

بهترین زمان سفر به چیانگ مای بر اساس بارش باران یا برف

اگر به دنبال سفر در آب و هوای خشک هستید، در ماه های با احتمال بارش که موثر نیست (بارش موثر به بارش بیش از 25.4 میلی متر در ماه گفته می گردد) یعنی فوریه، دسامبر و ژانویه به چیانگ مای بروید. کمترین احتمال بارش باران در اواسط ماه ژانویه (اواخر دی) است. بیشترین احتمال بارش باران نیز در میانه های ماه آگوست (اولخر مرداد) با میانگین چهار روز بارش است.

بهترین زمان سفر به چیانگ مای بر اساس رطوبت و وزش باد

چیانگ مای دارای ماه های مرطوب زیاد و در مقابل ماه های تقریبا خشک در میانه دیگر سال است. کم رطوبت ترین ماه سال با رطوبت نسبی 38.8 درصد، ماه مارس و مرطوب ترین ماه سال با رطوبت نسبی 71.7 درصد، سپتامبر است.

وزش باد در چیانگ مای، معمولا بسیار آرام است. پربادترین ماه های سال، آوریل و سپس ژوئن و می هستند. باد ماه آوریل با سرعت 7.7 کیلومتر بر ساعت، یک نسیم سبک به شمار می آید. ماکزیمم سرعت ثبت شده باد در چیانگ مای در اوایل ماه می، 25.8 کیلومتر بر ساعت است که یک باد متوسط به شمار می آید.

بهترین زمان سفر به چیانگ مای بر اساس جمعیت گردشگران

شلوغ ترین ماه های گردشگری چیانگ مای، ژانویه و سپس جولای و فوریه هستند. قیمت هتل ها و بلیط های هواپیما در این ماه ها در حداکثر مقدار خود قرار دارند؛ البته اگر از چند ماه قبل مکان اقامتی و پرواز مورد نظر خود را رزرو کنید، می توانید کمی هزینه های خود را کاهش دهید.

خلوت ترین ماه گردشگری چیانگ مای، می (11 اردیبهشت تا 10 خرداد) است؛ زمانی که با ارزان ترین قیمت هتل ها روبه رو می شوید.

بهترین زمان سفر به چیانگ مای بر اساس فصول

فصل بهار: ماه های مارس تا می (10 اسفند تا 10 خرداد)

ترکیب رطوبت و دما در فصل بهار، منجر به آب و هوایی گرم می گردد. دمای میانگین در این فصل در محدوده 34.2 تا 37.7 درجه سانتی گراد است و هرچه که به تابستان نزدیک تر می شویم، هوا گرم تر می گردد. بارش باران با متوسط 2 تا 12 روز بارش موثر در ماه در بهار، معمول است.

با توجه به آب و هوا، بهار فصل خلوت گرشگری چیانگ مای است، بنابراین قیمت هتل ها و بلیط های هواپیما کاهش می یابد.

فصل تابستان: ماه های ژوئن تا آگوست (11 خرداد تا 9 شهریور)

ماه های میانی سال در فصل تابستان، میزبان آب و هوایی معتدل و به صورت مطلوبی گرم هستند. این ماه ها با 9 تا 16 روز بارش موثر در ماه، بیشترین میزان بارش در سال را تجربه می نمایند.

ماه های ژوئن تا آگوست، دومین زمان خلوت گردشگری چیانگ مای هستند، بنابراین با کمی کاهش قیمت در هزینه هتل ها و پروازها روبه رو خواهید شد.

فصل پاییز: ماه های سپتامبر تا نوامبر (10 شهریور تا 9 آذر)

دمای میانگین در فصل پاییز حدود 30.1 تا 32.8 درجه سانتی گراد است که با توجه به میزان رطوبت و وزش باد، فضایی معتدل و مطلوب برای گردش در شهر فراهم می نماید. حدودا در هر ماه به صورت میانگین 3 تا 14 روز بارش موثر برف یا باران وجود دارد. پاییز دومین زمان شلوغ گردشگری چیانگ مای است؛ و همین موضوع این فصل را زمانی ایده آل برای گشت و گذار با حضور کم گردشگران دیگر می نماید.

فصل زمستان: ماه های دسامبر تا فوریه (10 آذر تا 9 اسفند)

فصل زمستان فصل داغ گردشگری چیانگ مای است. آب و هوا در فصل زمستان با دمای میانگین 28.9 تا 35.3 درجه سانتی گراد، فضایی فوق العاده برای تعطیلات مسافران گرما دوست فراهم می نماید. به صورت میانگین صفر تا 1 روز بارش موثر برف و باران در این زمان از سال وجود دارد.

بهترین زمان سفر به چیانگ مای بر اساس فستیوال ها و رویدادها

تایلندی ها عاشق جشن دریافت و غرق شدن در فستیوال ها و رویدادها، چه مذهبی و چه هنری هستند. بعضی از این فستیوال ها مانند سونگکران و لوی کراتونگ برای قرن ها بخشی از هویت فرهنگی بومیان بوده اند. بهتر است در زمان برنامه ریزی سفرتان به چیانگ مای، تاریخ فستیوال ها را چک کنید تا حداقل در یک یا دو رویداد در این شهر تاریخی زیبا شرکت کنید.

بعضی از این فستیوال ها، رویدادهای ملی و بعضی منحصر به فرهنگ لانا (در گذشته چیانگ مای پایتخت امپراطوری لانا بود) هستند. بنابراین، چیانگ مای یکی از بهترین مکان ها در تایلند برای شرکت کردن در سونگکران و همچنین لوی کراتونگ (که در چیانگ مای، یی پنگ خوانده می گردد) و رها کردن صدها فانوس روشن در آسمان تیره شب به شمار می آِید.

در ادامه محبوب ترین فستیوال های چیانگ مای را به شما معرفی می کنیم و به شما پیشنهاد می کنیم قبل از سفر به چیانگ مای تقویم ماهیانه شهر را آنالیز کنید.

فستیوال ها و رویدادهای فصل بهار

فستیوال سونگکران

فستیوال سنتی سونگکران هر سال در میانه های ماه آوریل (سیزدهم و چهاردهم)، مصادف با آغاز فصل بارانی با مراسم آبپاشی در دهکده ها آغاز می گردد. در طول یک هفته، این رویداد با آب بازی و مهمانی های در طول روز همراه است.

چیانگ مای یکی از بهترین مناطق کشور برای شرکت در این رویداد جالب است. فستیوال سونگکران 2019 در تاریخ 13 تا 15 آوریل (24 تا 26 فروردین 1398) برگزار خواهد شد.

روز بودا (Visakha Bucha Day)

روز بودا که در شب ماه کامل از ماه وایساخا (یا در ماه آپریل یا می) اتفاق می افتد، بزرگداشت سالگرد تولد بودا، بنیانگذار بودیسم است. این رویداد در چیانگ مای با یک سنت منحصر به فرد پیاده روی تا معروف ترین معبد این شهر، وات پراتات دووا سوتپ (Wat Prathat Doi Suthep) در بالاترین نقطه، همراه است.

هزاران نفر در این پیاده روی ده کیلومتری تا ارتفاع 700 متری شرکت می نمایند. جو این رویداد مملو از جشن، موسیقی و ارائه غذاهای سنتی است.

فستیوال ها و رویدادهای فصل پاییز

جشن لوی کراتونگ

لوی کراتونگ یا فستیوال نور زمانی است که گناهان سال گذشته با شناور کردن کراتونگهای کوچک (برگ موز به همراه شمع روشن و عود) در رودخانه، از انسان ها پاک می گردد.

این جشن همچنین با رها کردن خم (بالون های کاغذی درخشان) در آسمان شب همراه است. چشم انداز زیبای صدها چراغ روشن در آسمان و رودخانه، این رویداد را تبدیل به جشنی جادویی و آرامش بخش نموده است. جشن لوی کراتونگ معمولا در ماه نوامبر به صورت سالیانه در چیانگ مای برگزار می گردد.

فستیوال ها و رویدادهای فصل زمستان

تولد شاه و ملکه

تولد شاه و ملکه در تاریخ پنجم دسامبر و دوازدهم آگوست، روز پدر و مادر در تایلند هستند و در این دو روز، تمام کشور با عکس های تزئین شده و دیوارنماها احترام خود به سلطنت را نشان می دهند.

فستیوال چتر بو سانگ (Bo Sang Umbrella Festival)

فستیوال چتر بو سانگ یک رویداد جذاب در سومین آخر هفته ماه ژانویه است که قبل از فستیوال گل در چیانگ مای برگزار می گردد. این فستیوال درباره پاراسول (نوعی چتر آفتابی کوچک)، یکی از صنایع دستی دهکده بوسانگ، واقع در سن کامفینگ (San Kampheang) در شرق شهر است. در این رویداد منتظر رنگ های زیاد، رژه ها، موسیقی و البته چترهای زیبای کاغذی باشید.

فستیوال گل

فستیوال گل هر سال در اواخر ماه فوریه در بخش جنوب غربی شهر چیانگ مای، با به نمایش گذاشتن تنوع بی نظیر گیاهان گرمسیری از جمله ارکیده های فوق العاده زیبا و بونسای های باستانی در چشم اندازی رنگارنگ برگزار می گردد.

نمایشگاه صنایع دستی و هنری نیمانهمین (Nimmanhemin Arts and Crafts Fair)

نمایشگاه صنایع دستی و هنری نیمانهمین از 12 سال قبل در اولین آخر هفته ماه دسامبر به صورت سالیانه در چیانگ مای برگزار می گردد؛ زمانی که آب و هوای سرد، گردشگران را از بانکوک به سمت این شهر می کشاند. در طول این رویداد سه روزه، غرفه های مختلف انواع صنایع دستی و وسایل هنری و سنتی چیانگ مای را به نمایش می گذارند.

سال نوی چینی

سال نوی چینی، یک جشن محبوب در کشور تایلند است که شامل برنامه پایکوبی شیرها، آتش بازی و اجرای زیباترین سنت های نوادگان چینی است. نقطه آغاز این جشن در نزدیکی بازار گل چیانگ مای است. سال نوی چینی بر طبق ماه قمری در میانه های ماه ژانویه تا میانه های ماه فوریه برگزار می گردد.

روز ماکا بوچا

موکا بوچا یک فستیوال مذهبی است که هر سال در ماه فوریه برگزار می گردد و یکی از مهم ترین جشن های آیین بودایی است.

چیانگ مای؛ آب و هوا و اقلیم

در ادامه، با جداولی از میانگین بارش و دما در ماه های مختلف سال و همچنین به تفکیک هفته های مختلف، به شما ارائه خواهیم کرد تا بهترین زمان سفر را به صورت دقیق، انتخاب کنید و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندید.

ماه دما (سانتی گراد) میزان بارش (سانتی متر)
ژانویه 28.9 0.8
فوریه 31.7 0.5
مارس 34.4 1.5
آوریل 36.1 4.6
می 33.9 15.2
ژوئن 32.2 13.5
جولای 31.7 16.8
آگوست 31.1 22.6
سپتامبر 31.1 25.1
اکتبر 31.1 13.2
نوامبر 29.4 4.3
دسامبر 27.8 1.5
ماه هفته اول (دما و بارش) هفته دوم هفته سوم هفته چهارم
ژانویه 28.6 سانتی گراد- 0.6 سانتی متر 28.4 سانتی گراد- 0.5 سانتی متر 28.1 سانتی گراد- 0.3 سانتی متر 27.8 سانتی گراد- 0.1 سانتی متر
فوریه 31 سانتی گراد- 0.4 سانتی متر 30.3 سانتی گراد- 0.4 سانتی متر 29.6 سانتی گراد- 0.3 سانتی متر 28.9 سانتی گراد- 0.2 سانتی متر
مارس 33.7 سانتی گراد- 1.3 سانتی متر 33.1 سانتی گراد- 1 سانتی متر 32.4 سانتی گراد- 0.8 سانتی متر 31.7 سانتی گراد- 0.5 سانتی متر
آوریل 35.7 سانتی گراد- 3.8 سانتی متر 35.3 سانتی گراد- 3.1 سانتی متر 34.8 سانتی گراد- 2.3 سانتی متر 34.4 سانتی گراد- 1.5 سانتی متر
می 33.4 سانتی گراد- 12.6 سانتی متر 32.8 سانتی گراد- 9.9 سانتی متر 32.3 سانتی گراد- 7.3 سانتی متر 31.7 سانتی گراد- 4.6 سانتی متر
ژوئن 31.8 سانتی گراد- 13.1 سانتی متر 31.4 سانتی گراد- 12.7 سانتی متر 30.9 سانتی گراد- 12.2 سانتی متر 30.5 سانتی گراد- 11.8 سانتی متر
جولای 31.6 سانتی گراد- 16 سانتی متر 31.5 سانتی گراد- 15.2 سانتی متر 31.3 سانتی گراد- 14.3 سانتی متر 31.2 سانتی گراد- 13.5 سانتی متر
آگوست 31 سانتی گراد- 21.2 سانتی متر 30.8 سانتی گراد- 19.7 سانتی متر 30.7 سانتی گراد- 18.3 سانتی متر 30.5 سانتی گراد- 16.8 سانتی متر
سپتامبر 31.1 سانتی گراد- 24.5 سانتی متر 31.1 سانتی گراد- 23.9 سانتی متر 31.1 سانتی گراد- 23.2 سانتی متر 31.1 سانتی گراد- 22.6 سانتی متر
اکتبر 31.1 سانتی گراد- 10.2 سانتی متر 31.1 سانتی گراد- 7.3 سانتی متر 31.1 سانتی گراد- 4.3 سانتی متر 31.1 سانتی گراد- 1.3 سانتی متر
نوامبر 29 سانتی گراد- 2.1 سانتی متر 28.6 سانتی گراد- 0.2 سانتی متر 28.1 سانتی گراد- 2.4 سانتی متر 27.7 سانتی گراد- 4.6 سانتی متر
دسامبر 27.4 سانتی گراد- 0.8 سانتی متر 27 سانتی گراد- 0.1 سانتی متر 26.6 سانتی گراد- 0.6 سانتی متر 26.٬ سانتی گراد- 1.3 سانتی متر

چه زمانی به چیانگ مای برویم

ماه حداقل دمای میانگین حداکثر دمای میانگین حداقل دمای ثبت شده حداکثر دمای ثبت شده تعداد روزهای بارانی
ژانویه 14 30 6 35 0
فوریه 15 33 9 37 1
مارس 18 35 13 38 2
آوریل 23 37 15 42 5
می 24 35 19 40 12
ژوئن 24 33 21 39 15
جولای 24 33 19 36 21
آگوست 24 33 21 38 20
سپتامبر 24 32 18 35 17
اکتبر 22 32 16 37 8
نوامبر 20 31 12 36 4
دسامبر 16 29 6 37 2

هزینه روزانه توریستی در چیانگ مای

هزینه یک روز اقامت در چیانگ مای حدودا 212 دلار است. هزینه های تخمین زده شده برای یک نفر در یک روز شامل موارد زیر است:

1. برانچ (وعده صبحانه که دیر خورده می گردد و جای دو وعده ناهار و صبحانه است) در رستوران سه ستاره

2. شام در رستوران سه ستاره

3. یک شب اقامت در هتل سه ستاره

این هزینه ها بسته به این که در ماه های داغ سال یا کمتر توریستی به چیانگ مای سفر می کنید، تغییر می نماید. تخمین هزینه بالا در ماه های داغ در چیانگ مای اجرا شده است تا برای برنامه ریزی در سفر، به عنوان منبع از آن بهره ببرید.

منبع: کجارو / besttimetogo.com / thebesttimetovisit.com / championtraveler.com
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 575

به "بهترین زمان سفر به چیانگ مای؛ رز شمالی کشور تایلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان سفر به چیانگ مای؛ رز شمالی کشور تایلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید