بیرشک: 60 هزار تن روغن خام در گمرکات دپو شده است

به گزارش مجله باهام، دبیر انجمن صنفی صنایع روغن با بیان اینکه تمام کارخانجات روغن برای تامین مواد اولیه دچار مشکل هستند، گفت: مشکل اصلی ما بحث تخصیص ارزِ قابل انتقال است.

بیرشک: 60 هزار تن روغن خام در گمرکات دپو شده است

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، امیرهوشنگ بیرشک، دبیر انجمن صنفی صنایع روغن در واکنش به توقف تولید روغن بهشهر به دلیل عدم تأمین ارز توسط بانک مرکزی جهت واردات روغن خام و عدم عرضه روغن خام به میزان مورد نیاز توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: وزارت صمت واردکنندگان را به بانک مرکزی معرفی کرده، اما مشکل، تخصیص ارزِ قابل انتقال است. در واقع مهم این است که ارز تخصیص داده شده قابلیت انتقال داشته باشد در غیر این صورت فایده ای ندارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون 60 هزار تن روغن خام در گمرکات دپو شده است، اضافه کرد: حدود دو ماه است که این روغن ها در گمرکات مانده اند و مشکل همان بحث تخصیص ارز قابل انتقال است و مرتب در حال رایزنی و پیگیری هستیم که این مشکل رفع شود.

دبیر انجمن صنایع روغن با اشاره به اینکه ذخایر روغن خام کارخانجات باید به حدود مشخصی برسد که کارخانه بتواند تولید را آغاز کند، اضافه کرد: به دلیل کمبود هایی که وجود دارد کارخانه بهشهر برای مدت 9 روز اعلام تعطیلی کرده است.

بیرشک با بیان اینکه تمام صنعت روغن کشور با مشکل روبرو شده است، گفت: از نظر وزنی واردات روغن خام 50 درصد کاهش داشته است و ارز های تخصیص داده شده یا به سختی قابل انتقال هستند یا اصلاً این قابلیت را ندارند.

وی درباره مشکل شرکت صنعتی بهشهر که براساس اطلاعیه منتشره در سایت بورس، تولید خود را برای 9 روز متوقف کرده است، شرح داد: در واقع تمام کارخانجات روغن مشکل دارند و در شرایط بدی قرار گرفته اند.

بیرشک اظهار امیدواری کرد: مسئولان مربوطه تدابیری برای تأمین ارزِ قابل انتقال بیندیشند تا صنعت روغن دچار چالش نشود.

منبع: مهر

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1405

به "بیرشک: 60 هزار تن روغن خام در گمرکات دپو شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیرشک: 60 هزار تن روغن خام در گمرکات دپو شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید