تصویر برداری فوق پیشرفته برای شناسایی سرطان

محققان دانشگاه MIT با تصویر برداری فوق پیشرفته سرطان را در مراحل اولیه شناسایی می نمایند.

تصویر برداری فوق پیشرفته برای شناسایی سرطان

به گزارش خبرنگار ، تیمی از پژوهشگران دانشگاه MIT به تازگی روشی جدید برای شناسایی تومور های کوچک سرطانی با استفاده از نوعی فناوری عکس برداری ابداع نموده اند. با استفاده از این روش می توان سرطان را درمراحل اولیه بیماری شناسایی کرد واقدام های درمانی لازم را انجام داد.

هرچه تومور های سرطانی درمراحل اولیه شناسایی شوند امکان درمان بیماری و بالا رفتن امید به زندگی در افراد افزایش می یابد. هرچند شناسایی تورمور های سرطانی تا زمانی که آن ها به ابعاد خاصی برسند به آسانی امکان پذیر نیست، اما کارشناسان امیدوار هستند با غربالگری بدن افراد با استفاده از فناوری جدید تصویر برداری نوری بتوانند درمراحل اولیه ابتلای افراد به بیماری را تشخیص دهند.

اکنون دردنیا دو شیوه تصویر برداری MRI و CT اسکن وجود دارد که می تواند اجزای درونی بدن را نشان دهد، اما هر دو شیوه تصویر برداری کنونی نمی توانند تومور های سرطانی کوچک تر از یک سانتی متر را شناسایی نمایند یا تصویر مبهم از آن به دست می آورند.

فناوری تصویربرداری نوری می توانند تومور های کوچک را شناسایی نمایند، اما نمی توانند درعمق بدن بیمار بیش از 3 سانتی متر نفوذ نمایند.

محققان درجدیدترین پژوهش سعی در تلفیق دو شیوه تصویربرداری از بافت بدن کردند که با استفاده از طول موج بالا و نور های نزدیک به نور مادون قرمز می توانند به عمق بیشتری از بدن به نسبت سایر روش های تصویربرداری نوری نفوذ نمایند و تصاویری با کیفیت و وضوح بالا به دست آورند.

سیگنال های خارج شده از بدن دراثرتابش نور از طریق یک الگوریتم پیشرفته تجزیه تحلیل می گردد تا محل دقیق توده سرطانی به دست آید.

کارشناسان موسسه فناوری ماساچوست، MIT نام این شیوه جدید تصویربرداری را DOLPHIN گذاشته اند که مخفف (Detection of Optically Luminescent Probes using Hyperspectral and diffuse Imaging in Near-infrared) است.

تیم پژوهشگران با استفاده از پروب حاوی نانوذره می توانند طول موج های مختلف نزدیک به نور مادون قرمز ایجاد نمایند. آن ها ابتدا آزمایش خود را برروی موش انجام دادند و پیروز به کشف توده های سرطانی بسیار کوچک شدند.

در آزمایشی دیگر مقداری از ذره های نانو به درون بدن موش ها تزریق شد و کارشناسان با استفاده از فناوری جدید تصویر برداری پیروز به آنالیز بافت سرطانی شدند.

کارشناسان امیدوار هستند درآینده با ادامه پژوهش ها بتوانند تومور های سرطانی را اندازه گیری وشماره گذاری نمایند ونوعی برچسب فلورسنت برای آن ها ایجاد نمایند و با استفاده از این برچسب تومور های سرطانی با ابعاد کوچک تر از یک سانتی متر را شناسایی نمایند.

ازجمله هدف های تیم کارشناسان آنالیز سرطان تخمدان است که دربیشتر بیماران دیر تشخیص داده می گردد، سرطان های پانکراس، مغز وپوست نیز دیگر سرطان های دارای اولویت شناسایی زودهنگام با این روش قراردارند.

منبع:Newatlas

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: بروزرسانی: 3 تیر 1398 شناسه مطلب: 180

به "تصویر برداری فوق پیشرفته برای شناسایی سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر برداری فوق پیشرفته برای شناسایی سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید