هر ساعت یک یزدی دیابتی می گردد

به گزارش مجله باهام، مدیر مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد گفت: هر ساعت در یزد یک نفر به بیماری دیابت دچار می گردد و در هر روز بین 25 تا 27 نفر به آمار دیابتی های استان اضافه می گردد.

هر ساعت یک یزدی دیابتی می گردد

به گزارش ایسنا، سیدمحمدرضا آقایی اظهار کرد: طبق آماری که در دنیا ارائه شده، هر هشت ثانیه یک نفر جان خود را بر اثر ابتلاء به بیماری دیابت از دست می دهد.

وی با اشاره به این که متأسفانه نیمی از مردم استان یزد درگیر بیماری دیابت هستند اضافه کرد: در استان یزد 100 هزار نفر بیمار دیابتی و 100 هزار نفر در معرض خطر است که اگر بدون پیشگیری به راستا خود ادامه دهند، طی 10 یا 15 سال آینده، آنها نیز به آمار دیابتی های استان اضافه می شوند و زمانی که خانواده های آنها را نیز به آمار اضافه کنیم می بینیم که 600 هزار نفر در یزد در معرض خطر دیابت و یا دارای بیماری دیابت هستند.

مدیر مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد با بیان این که در هر 30 ثانیه در دنیا، عضوی از بدن یک فرد به خاطر دیابت از دست می رود ادامه داد: در استان یزد 15 درصد از افراد دیابتی دچار زخم پا و 15 درصد هم قطع عضو داشته اند.

این کارشناس مسائل آموزش سلامت در استان یزد توضیح داد: 50 درصد مرگ و میر در استان یزد به خاطر دیابت و یا قلب و عروق است.

آقایی اعلام نمود: با توجه به همین مسائلی که در یزد وجود دارد، در سال 1376 مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت استان راه اندازی شد و چهار وظیفه عمده پژوهش، آموزش، پیشگیری و درمان را در این مرکز انجام می دهیم.

مدیر مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد با بیان این که ما در استان یزد مجله انگلیسی زبان برای کارهای پژوهشی داریم که به صورت مرتب در هر حال چاپ است گفت: طرح های بزرگ پژوهشی در دستور کار خود قرار دادیم و هم وارد مدارس شدیم تا بتوانیم اطلاعات علمی و پژوهشی به دست آوریم. در سال 96 به 100 مدرسه آموزش و پرورش رفتیم که در این مدارس 47 درصد دختران دبستانی یا چاق بودند و یا اضافه وزن داشتند.

پیش از این نیز مدیر گروه تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفته، استان یزد یکی از استان های پیشرو در مصرف مواد قندی است.

دکتر یوسف نقیایی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این که یکی از جنبه ای تغذیه سالم، رعایت الگوهای مصرف غذای سالم است، اظهار کرد: در بین الگوهای غذایی، الگوی تهیه مصرف مواد قندی، نمک، روغن، میوه و سبزیجات مورد توجه بیشتری قرار می گیرد.

وی، مقدار توصیه شده مصرف روزانه مواد قندی برای پیشگیری از دیابت را کمتر 25 گرم عنوان و توضیح داد: این درحالی است که سرانه مصرف مواد قندی در استان بیش از 3 برابر مقدار توصیه شده است. به حداقل رساندن مواد غذایی حاوی قندهای ساده و حذف یا کاهش مصرف شیرینی ها از جمله راه حلهای توصیه شده برای مقابله با بیماری دیابت است.

نقیایی با اشاره به بالا بودن میزان روغن مصرفی در استان، گفت: مردم یزد 1.5 برابر بیشتر از میزان روغن توصیه شده در روز مصرف می نمایند که به عبارت دیگر هر فرد برای تأمین انرژی لازم باید روزانه 30 گرم روغن دریافت کند این در حالی است که هر فرد یزدی روزانه 45 گرم روغن مصرف می نماید. با توجه به این که هر نوع روغن حاوی انرژی زیادی است مصرف زیاد آنها می تواند منجر به اضافه وزن و چاقی گردد.

مدیر گروه تغذیه معاونت بهداشتی با اشاره به شیوع چاقی و اضافه وزن در میان مردم یزد، اعلام نمود: به حداقل رساندن مصرف غذاهای سرخ شده، جایگزینی روش های طبخ به جای سرخ کردن و کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده از جمله راه حلهای توصیه شده برای کاهش چاقی است.

وی در ادامه با بیان این که استان یزد در گروه 10 استان برتر در زمینه شیوع بیماری فشارخون است، توضیح داد: دریافت زیاد سدیم یا نمک یکی از موارد تغذیه ای است که در بروز فشار خون بالا نقش دارد.

نقیایی میزان نمک دریافتی در استان را 1.5 تا دو برابر میزان توصیه شده خاطرنشان کرد و گفت: میزان نمک توصیه شده در روز پنج تا هفت گرم و میزان سدیم توصیه شده نیز دو تا هفت گرم است.

وی با بیان این که کاهش دریافت نمک و کمتر اضافه کردن این ماده به غذاها می تواند بخش قابل توجهی از نمک مازاد دریافتی را اصلاح کند، اضافه کرد: استفاده از انواع نان های کم نمک، پنیر کم نمک و کاهش غذاهای پر نمکی نظیر خیارشور بهترین راه حل برای اصلاح این الگوی تغذیه ای است.

نقیایی با بیان این که یکی از جنبه ای تغذیه سالم، رعایت الگوهای مصرف غذای سالم است، اظهار کرد: در بین الگوهای غذایی، الگوی تهیه مصرف مواد قندی، نمک، روغن، میوه و سبزیجات مورد توجه بیشتری قرار می گیرد.

وی با اشاره به این که عدم رعایت هر یک از الگوهای مصرف می تواند بیماری هایی از قبیل دیابت، فشار خون، سرطان و بیماری های قلبی و عروقی را شامل گردد، اضافه کرد: مهمترین اقدام در راستای برطرف و کنترل این بیماری ها اطلاع رسانی الگوی تغذیه ای آن است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 149

به "هر ساعت یک یزدی دیابتی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر ساعت یک یزدی دیابتی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید