خبرنگاران یک قلاده پلنگ در شهرستان خواف خراسان رضوی تلف شد

به گزارش مجله باهام، مشهد-خبرنگاران- سرپرست حفاظت محیط زیست شهرستان خواف استان خراسان رضوی از تلف شدن یک قلاده پلنگ ماده در ارتفاعات این شهرستان خبر داد.

خبرنگاران یک قلاده پلنگ در شهرستان خواف خراسان رضوی تلف شد

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی داوود نورمحمدی گفت: در پی اطلاع رسانی یکی از اهالی روستای دردوی مبنی بر مشاهده لاشه یک قلاده پلنگ در ارتفاعات این روستا که مورد هجوم و حمله چندین قلاده سگ گله قرار گرفته بود محیط بانان شهرستان به محل عزیمت کردند و با توجه به اهمیت موضوع، تحقیقات وبررسی میدانی برای تشخیص علت اصلی اتلاف این گونه ارزشمند آغاز شده است که اخبار تکمیلی پس از بررسی و تحقیقات لازم اعلام خواهد شد.

این گزارش حاکی است که حسب دستور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی تیمی متشکل از کارشناسان حقیقت یاب اداره کل حفاظت محیط زیست فردا به منطقه اعزام خواهند شد.

استان خراسان رضوی با دارا بودن اقلیم های متفاوت و اکوسیستم های متنوع، از غنای گیاهی و جانوری بالایی برخوردار است و تا کنون حدود 485 گونه مهره دار در محدوده این استان شناسایی شده است و تمامی گونه های خانواده گربه سانان کشور در محدوده خراسان رضوی حضور دارند.

یوزپلنگ آسیایی بیش از سایر گربه سانان در معرض خطر انقراض قرار گرفته است و یکی از نادرترین گونه های گوشتخوار مطرح است و هم اکنون گستره حضور آخرین بازمانده های این گونه به ایران محدود شده است لذا موضوع حفاظت زیستگاه های یوزپلنگ به خصوص درخراسان رضوی بسیار اهمیت دارد.

خراسان رضوی به ازای هر 25 هزار هکتار یک محیط بان در اختیار دارد. این استان دارای 41 منطقه چهارگانه و شکار ممنوع شامل 28 اثر ملی طبیعی، پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده و 13 منطقه شکار ممنوع است.

حدود 80 گونه پستاندار، 285 گونه پرنده، 2 گونه دوزیست، 68 گونه خزنده و 24 گونه ماهی در طبیعت خراسان رضوی زیست می کنند. گونه های شاخص حیات وحش این استان شامل بز وحشی، قوچ، گوسفند وحشی، آهو، پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، کفتار و انواع پرندگان از قبیل پرندگان شکاری، هوبره و کبک است.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1551

به "خبرنگاران یک قلاده پلنگ در شهرستان خواف خراسان رضوی تلف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران یک قلاده پلنگ در شهرستان خواف خراسان رضوی تلف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید