در این مکان ها شیب زمین برعکس عمل می کند!

به گزارش مجله باهام، تپه های گرانشی | Gravitational hills

درباره نیروی جاذبه و گرانش زمین چه اطلاعاتی دارید؟ البته داشتن کمی دانش درباره نیروی گرانش ملزم به تحصیل در رشته فیزیک و یا شاگردی درسخوان بودن نیست زیرا، دیگر هر کسی از یک سنی به بعد می داند که با این که ما به راحتی به شکل حرکت هایمان جهت می دهیم اما، در واقع نیروی جاذبه و گرانش زمین است که به حرکات ما شکل و ثبات می دهد. در واقع تصور کنید که برای لحظه ای جاذبه نباشد، دقیقا همان وقت است که هر چه که در فیلم های سفر به فضا و شناور شدن فضانوردان دیده اید برایتان محقق می شود. حال با تمام این توضیحات، باید به شما بگوییم که تپه های گرانشی بر روی زمین همین کار را انجام می دهند! پیشنهاد می کنیم که در ادامه با ما در خبرنگاران همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، تپه های گرانشی را بشناسیم.

در این مکان ها شیب زمین برعکس عمل می کند!

قانون گرانش زمین چیست؟ گرانش زمین (Gravity of Earth) در واقع شتابی است که اجسام با این شتاب به سمت زمین جذب می شوند و در معادلات فیزیکی با نماد g نشان داده می گردد. به زبان ساده تر، نیروی گرانش زمین باعث می گردد همه چیز به سمت زمین در حرکت باشند. مثالی ساده برایتان می زنیم؛ آیا تا به حال سنگی را از دست خود رها کرده اید و در هنگام سقوط سنگ از دستان خود، شاهد سقوط آن به طرف زمین بوده اید؟

پاسخ شما این است که بله، همیشه اینگونه بوده است اما آیا تا به امروز دیده اید که سنگ یا هر چیز دیگری که از دستتان رها می کنید، برخلاف حرکت آن به سوی زمین به سمت آسمان حرکت کند؟ نه! مطمئنا جواب قاطعانه شما همین است و طبیعتا چنین صحنه ای را ندیده اید! از دیرباز این مسئله مورد توجه یونانیان بوده است که اجسام تمایل حرکت به طرف زمین (نیروی جاذبه) را دارند و در جایی که نیروی گرانشی رو به پایین است، اما توجه داشته باشید که پایین در خط استوا عمود بر پایین در قطب شمال و پایین در قطب جنوب در جهت مقابل پایین در قطب شمال است. در هر جا نیروی گرانشی به سوی مرکز زمین است.

به گفته نیوتن نیروی گرانشی تا مدار ماه توسعه پیدا می کند. طبق مطالعاتی که نیوتن در این خصوص انجام داده است، نیروی لازم برای نگه داشتن ماه در مدارش با نیروی گرانی در سطح زمین با تقریب خوبی مشابه است.

گرانش دقیقا زمانی کشف شد که همان داشتان معروف سیب و نیوتون رخ داد. در واقع، اولین بار نیوتن زمانی که زیر درختان سیب یک باغ مشغول صرف چایی بوده است، ایده گرانش به فکرش خطور کرده است. به گفته دوست نیوتون استوکلی، او در حالی که نسشته بوده و غرق در فکر بوده است، یک سیب که از درخت افتاده، توجهش را جلب کرده و او از آن جا به مفهوم گرانش پی برده است.

حالا که مفهوم کامل گرانش را می دانید، پس حتما درک خواهید کرد که چرا زمانی که گرانش بر روی یک تپه در جهت عکس عمل کند، بسیار تعجب می کنید. در واقع تصور کنید که بالای تپه ایستاده اید و توپی را به پایین قل می دهید.

تعجب خواهید کرد اما، توپ به سمت خود شما باز خواهد گشت. این ویژگی تپه های گرانشی است که به نظر می رسد شیب آن قوانین فیزیک را نقض می کند. اما در واقع باید بگوییم که با این که قانون فیزیک همچنان پابرجا است، اما این که چرا چنین اتفاقی رخ می دهد، کلی دلایل عجیب و غریب دیگر دارد. برخی می گویند که ماجرای این تپه ها به یک تغییر ناگهانی در نیروی جاذبه زمین بر می گردد. عده ای هم می گویند به دلیل نوسان در میدان مغناطیسی زمین این اتفاق رخ می دهد.

اما در واقع توضیح ساده تری در پشت پرده وقوع این حادثه وجود دارد. قضاوت با شما اما می گویند که، بیشتر به نظر می آید که اشیائی که به بالای تپه قل می خورند، به سمت پایین بر می گردند که این خود بیشتر شبیه به یک صحنه سازی است.

بر اساس تحقیقی که نشریه سایکولوجیکال ساینس (Psychological Scuence) در سال 2003 به چاپ رساند، گفته شده است که توهم تپه گرانشی معمولا در اثر دو اتفاق برای افراد رخ می دهد. اولین دلیلی که برای توجیه این اتفاق بیان می گردد این است که، افق باعث ایجاد این توهم می گردد. در واقع نظریه افق به این معنا است که اگر شما بتوانید نقطه ناپدید شدن جاده را بر روی خط افق ببینید، مغز شما افق را یک خط صاف می بیند و تصور می کند که حتی اگر خط افق شیب تندی داشته باشد. همچنین، صرف نظر از شیب واقعی که وجود دارد، اگر خط افق به سمت بالا باشد نیز به نظر شما خواهد رسید که شیب آن به طرف پایین است و البته برعکس آن هم اتفاق می افتد.

دلیل دومی که این تحقیق در وقوع این پدیده بیان می دارد این است که؛ شیب متنی باعث وقوع این اتفاق می گردد. شیب متنی به این معنا است که شما شیب این تپه را بر اساس شیب دور و اطراف آن تفسیر می کنید و در تفسیر آنان این چنین می گویند که: هنگامی که جاده در کنار شیب تند قرار گرفته باشد و یا کنار سراشیبی باشد، شیب جاده رو به بالا به نظر خواهد رسید.

تپه های گرانشی که خلی ها آن را توهم نیز می خوانند، در تپه ایرشایر (Arishire) اسکاتلند تا حدی است که واقعا به نظر می رسد بالای تپه در قسمت پایین آن قرار گرفته است. در ویدئوهایی که از گردشگران و محلی های این دهکده تا به حال در جهانی مجازی پخش شده است می توانید ببینید که مردم در جاده ایرشایر از شیب غیرمعمول آن حیرت می کنند.

در واقع با حضور بر روی تپه های گرانشی تجربه ای منحصر به فرد را خواهید داشت و گاهی مرز بین توهم و واقعیت را گم خواهید کرد. ابتدا همه چیز عادی به نظر می رسد. اما به نظر م آید که بهتر است بر روی تپه های گرانشی فعالیت کرد تا معنا و مفهوم دقیق آن را متوجه شد. به طور مثال، افرادی که در این جاده عجیب دوچرخه سواری می کنند، می بینند که برای پایین رفتن از شیب جاده حتما باید انرژی بسیار زیادی را به نسبت زمان های دیگر مصرف کنند.

دانشمندان توانسته اند تا با میزان گیری های دقیق که با استفاده از تجهیزات مناسب اجرا شده اند، نشان بدهند که متوجه شویم که در واقع آن جایی را که پایین تپه تصور می کنیم، بالای تپه است. تصور کنید که گم کنید که در بالای یک تپه قرار داشتید و یا در بالای آن! اگر فکر می کنید تا در این رابطه پاسخی را پیدا نخواهید کرد بیایید تا با نظر و توضیحات راب مکینتاش (Rob Macintosh) که یک روانشناس است آشنا شویم.شنا شوی

در واقع نظریه مکینتاش می تواند تا به حد زیادی شما را از این سردرگمی نجات دهد. این روانشناس معتقد است که رخدادهای تپه ها گرانشی همچون تپه ایرشایر را نباید از نگاه خود بررسی کرد بلکه باید این تپه را از دید دیگری بررسی کرد!

او در واقع باور دارد که چشم میزانای کلی و کلیشه در فکر معمولا ما را فریب می دهند و ما تصور می کنیم که این جاده سراشیبی است. ما در واقع در یک محدوده شیب دار ایستاده ایم و این را می دانیم که جاده هم دارای شیب است اما به کسی پوشیده نیست که این شیب در درجه ای کم تر است و در نتیجه همین مکانیزم برای افراد خطای دید به وجود می آید و فکر می کنند که این تپه ها سربالایی هستند. جالب است بدانید که در سر تا سر جهان، بیش از 10 ها نوع از تپه های گرانشی وجود دارد.

به طور مثال در کشوری همچون آمریکا تا به الان، از تپه های گرانشی بیش از 20 نوع پیدا شده است که از میان آن ها می توانیم به تپه کانفیوژن هیل (Confusion Hil) در کالیفرنیای شمالی و اسپوک هیل (Spook Hill) در نیویورک اشاره نماییم.

البته نمونه های دیگری از تپه های گرانشی در دیگر کشورهای جهان نیز پیدا شده است که از بین آن ها می توانیم به مگنتیک هیل (Magnetic Hill) در کشور کانادا، روا دو آمندیوم (Rua do Amendiom) در کشور برزیل و مجیک هیل (Magic Hill) در کشور ایرلند اشاره نماییم. تمامی مناطقی که در زمره تپه های گرانشی هستند در خود یک ویژگی مشترک دارند که اگر خودروی خود را به سمت پایین تپه برانید و در پایین تپه آن را در حالت خلاص قرار دهید، خودرو به آرامی به سمت بالای تپه کشیده می گردد! که این هم به لطف خطای چشم است.

خطای دیدی که در بر روی تپه ها پیش می آید به حدی دقیق است که شما بدون تجهیزات مناسب نمی توانید آن را به اثبات برسانید اما، اگر شما تجهیزات مطالعاتی یا نشانگرهایی همچون جی پی اس به همراه داشته باشید و تفاوت میان بالای تپه و پایین آن را محاسبه کنید متوجه میی شوید که همه چیز در واقع وارونه است.

منبع: الی گشت
انتشار: 6 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1401 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2130

به "در این مکان ها شیب زمین برعکس عمل می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در این مکان ها شیب زمین برعکس عمل می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید