رژیمِ کم-کربوهیدرات می تواند فرایندِ زوال عقل در اثر افزایش سن را معکوس کند

به گزارش مجله باهام، آن ها دریافتند که گلوکز ثباتِ شبکه های مغز را کاهش می دهد، درحالیکه کِتون ها - که توسطِ کبد در رژیم های غذایی کم-کربوهیدارت فراوری می شوند-شبکه های مغز را باثبات تر می نمایند.

رژیمِ کم-کربوهیدرات می تواند فرایندِ زوال عقل در اثر افزایش سن را معکوس کند

محققان دریافته اند که یک رژیم غذاییِ کم-کربوهیدارت ممکن است از زوال و آسیب مغزیِ ناشی از افزایشِ سن پیشگیری و حتی این فرایند را معکوس کند.

بعد از آنالیزِ اسکن های مغزی، محققان دریافتند تخریبِ گذرگاه های مغزی از اواخر دهه 40 در فرد آغاز می گردد که بسیار زودتر از زمانی است که پیش از این تخمین زده شده بود.

پرفسور لیلیان آر. موجیکا-پاردوی، استادِ بخشِ مهندسیِ زیست-پزشکی در دانشگاهِ استونی بروک در نیویورک، می گوید: تغییراتِ مرتبط با افزایشِ سن که در سلول های عصبی رخ می دهند، ورای انتظارِ ما می توانند در سنین پایین تر و در اواخر دهه چهارم زندگی در فرد بروز نمایند.

با این حال، این مطالعه همچنین نشان می دهد که مصرفِ رژیم هایی غذایی که در آن کمترین میزان از کربوهیدرات های ساده مصرف می گردد می تواند از این فرایند پیشگیری و حتی آن را معکوس کند.

محققان برای آنکه سازوکارِ اثرگذاریِ رژیمِ غذایی بر افزایشِ سنِ مغز را بهتر درک نمایند، روی افرادِ جوانی تمرکز کردند که مغزشان هیچ نشانه ای از پیر شدن را نشان نمی داد. این زمانی است که پیشگیری بیشترین اثر را دارد.

آن ها با استفاده از اسکنِ مغزیِ 1000 نفر که بین سنینِ 18 تا 88 سال بودند، دریافتند که شدتِ آسیب به گذرگاه های مغزی بستگی به این دارد که فرد انرژی خود را از چه طریقی به دست آورد. آن ها دریافتند که گلوکز ثباتِ شبکه های مغز را کاهش می دهد، درحالیکه کِتون ها - که توسطِ کبد در رژیم های غذایی کم-کربوهیدارت فراوری می شوند-شبکه های مغز را باثبات تر می نمایند.

پروفسور موجیکا-پاردوی شرح داد: یافته های ما در این پژوهش هم خبر خوب محسوب می گردد و هم خبر بد. خبر بد از این لحاظ که ما متوجه شدیم نخستین نشانه های پیری مغز در اواخر دهه چهارم زندگی در فرد آغاز می گردد که بسیار زودهنگام تر از زمانی است که پیش از این تصور می کردیم.

اما خبر خوب این است که ما ممکن است بتوانیم با یک رژیمِ غذاییِ مؤثر از پیریِ زودرسِ مغز پیشگیری یا حتی فرایندِ آن را معکوس کنیم... و این رژیم شاملِ جایگزین کردنِ کتون با گلوکز به عنوانِ منبعِ سوختِ سلول های عصبی است.

ما فکر می کنیم که مغزِ افراد با افزایش سن توانایی خود را برای سوخت و سازِ مؤثرِ گلوکز از دست می دهد و این اتفاق باعث می گردد که سلول های عصبی آهسته آهسته دچار قحطی و شبکه های مغزی دچارِ ناپایداری شوند. مشاهده این فرایند ما را بر آن داشت به این مسئله بپردازیم که آیا اگر یک منبعِ سوختِ مؤثرتر در شکلِ کِتون ها - که با کاهشِ مصرفِ کربوهیدرات یا نوشیدنِ مکمل های حاویِ کِتون حاصل می گردد - در اختیارِ مغز بگذاریم، انرژیِ بیشتری نصیبِ مغز می گردد یا خیر. ما به این نتیجه رسیدیم که حتی در افرادِ جوان تر نیز این انرژیِ افزوده می تواند به پایدارتر شدنِ شبکه های مغزی بینجامد.

رژیمِ کتوژنیک چربی و پروتینِ بالا و کربوهیدارتِ پایین دارد و بدن را وا می دارد که در قیاس با زمانی که رژیمِ کربوهیدارت غالب است، چربی ها را با سرعتِ بالاتری بسوزاند. این رژیم در بدوِ امر برای درمانِ بعضی از اشکالِ صرع در بچه ها استفاده می شد؛ اما اکنون دانشمندان باور دارند که این رژیم ظرفیتِ یاری کردن به درمانِ سایرِ اختلالاتِ زیست-عصبی مانند بیماریِ پارکینسون و آلزایمر را نیز دارد.

دکتر کتی استابز، از تحقیقاتِ آلزایمرِ انگلستان، می گوید این تحقیق بسیار جالب است، اما به پژوهش های بیشتری در این زمینه احتیاج است.

او می گوید: رژیمِ کِتوژنیک خطراتِ خودش را نیز دارد. نشان داده شده که مصرفِ مقادیرِ بالای چربی به همراهِ مصرفِ کمِ میوه و سبزیجات، سلامتِ قلبِ افراد را به خطر می اندازد و عوارضِ جانبیِ خطرناک دارد.

همچنین، بی شمار تحقیقات نشان می دهند که بهترین رژیم غذایی برای مغز و قلب، رژیمِ غذاییِ مدیترانه ایست که شاملِ مصرفِ مقادیرِ بالای غلاِت سبوس دار است؛ بنابراین برای پذیرش اینکه رژیمِ کتوژنیک جایگزین مناسبی برای رژیمِ مدیترانه ایست به پژوهش های بیشتری احتیاج است.

منبع: The Guardian

ترجمه: سایت مجله باهام

منبع: فرادید
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1143

به "رژیمِ کم-کربوهیدرات می تواند فرایندِ زوال عقل در اثر افزایش سن را معکوس کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیمِ کم-کربوهیدرات می تواند فرایندِ زوال عقل در اثر افزایش سن را معکوس کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید