ریسک جدی سقوط نفت به 20 دلار

به گزارش مجله باهام، تقاضا برای نفت در ماه میلادی جاری حداکثر 27 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد نمود که بزرگترین کاهش روی داده در تاریخ نفت خواهد بود.

ریسک جدی سقوط نفت به 20 دلار

به گزارش مجله باهام، شرکت مشاوره ریستاد انرژی در گزارش جدیدی پیش بینی نموده که کاهش شدید تقاضا ممکن است باعث گردد مخازن پر شده و پالایشگاهها فراوریشان را محدود نمایند و در نتیجه چاههای نفت تعطیل شوند. آسیبی که تقاضا برای نفت تجربه می نماید، ممکن است به مدت طولانی تری ادامه پیدا کند زیرا کشورهای بیشتری برای مقابله با گسترش ویروس کرونا دستور قرنطینه داده اند و با وجود محدودیتهای رفت و آمد، این همه گیری جهانی سرسختانه مهارناپذیر مانده است.

ریستاد انرژی پیش بینی نموده است که تقاضا برای نفت در ماه مه حدود 20 میلیون بشکه در روز و در ژوئن بیش از 15 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد نمود و رشد تقاضا برای نفت در طول سال 2020 منفی می ماند.

آمار جدید از سوی هند نشان داده که تقاضا برای نفت در این کشور در نتیجه اعلام قرنطینه سراسری 70 درصد کاهش پیدا نموده است. در این بین، تقاضا برای بنزین در آمریکا در هفته منتهی به سوم آوریل به پنج میلیون بشکه در روز در مقایسه با 9.6 میلیون بشکه در روز در سه هفته پیش از آن کاهش پیدا نموده است.

فروپاشی تقاضا و قیمت به سرعت در کاهش عرضه منعکس شده است. فعالیت پالایشگاهی در سوم آوریل به 13.63 میلیون بشکه در روز رسید که 2.2 میلیون بشکه در روز کاهش نسبت به دو هفته پیش داشت. ذخایر نفت خام جهش پیدا نموده و با وجود کاهش فعالیت پالایشگاهها، ذخایر بنزین هم به میزان بیش از 10 میلیون بشکه در روز افزایش پیدا نموده است.

توقف ناگهانی تقاضا روی فعالیت چاههای نفت تاثیر خواهد گذاشت. طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، فراوری نفت خام آمریکا در هفته منتهی به سوم آوریل 600 هزار بشکه در روز کاهش یافت و از واکنش سریعتر از حد انتظار بخش فراوری به افت تقاضا حکایت دارد.

قیمتهایی که شرکتهای حفاری نفت برای فراوریشان دریافت می نمایند به اندازه شاخص قیمت وست تگزاس اینترمدیت نیست و قیمت نفت فراوری شده در تگزاس غربی یا داکوتای شمالی بسیار شدیدتر از شاخصهای قیمت نفت آمریکا یا برنت سقوط نموده است. نفت میدلند اکنون نسبت به وست تگزاس اینترمدیت شش دلار در هر بشکه ارزانتر شده است و نفت بیکن حدود 14 دلار در هر بشکه معامله می گردد.

خطوط لوله پر از نفتی است که جایی برای فروش آن وجود ندارد. صنعت نفت آمریکا امید زیادی به توافق کاهش فراوری اوپک پلاس بسته است. اوپک، روسیه و گروهی از فراورینمایندگان که به اوپک پلاس معروف هستند، روز پنج شنبه با کاهش فراوری خود به میزان بیش از یک پنجم موافقت کردند و قرار است فراوریشان را 10 میلیون بشکه در روز محدود نمایند.

اما تحلیلگران متعددی می گویند که حتی توافق کاهش فراوری تاریخی اوپک پلاس در شرایط فعلی بازار کافی نخواهد بود. به گفته تحلیلگران کومرس بانک، این توافق در بهترین حالت آسیب ناشی از افت تقاضا را اندکی ملایم می نماید. به این ترتیب قیمت نفت پس از کنفرانس ویدیویی اوپک پلاس همچنان با ریسکهای نزولی قابل توجهی روبرو است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بانک آمریکایی گلدمن ساکس در گزارش جداگانه ای گفت حتی اگر اوپک پلاس فراوریش را مجموعا 10 میلیون بشکه در روز محدود کند، احتمال حذف چهار میلیون بشکه در روز فراوری نفت از بازار به دلیل تعطیلی چاهها وجود دارد. اگرچه قیمتهای نفت پس از اعلام توافق اوپک پلاس برای مدت کوتاهی مورد حمایت قرار می گیرند اما ریسک نزولی برای سقوط وست تگزاس اینترمدیت به 20 دلار در کوتاه مدت وجود دارد. شوک تقاضا به حدی شدید است که یک کاهش فراوری هماهنگ را هم تحت الشعاع خود قرار می دهد و زمینه را برای توازن اساسی بازار فراهم می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 12 خرداد 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1034

به "ریسک جدی سقوط نفت به 20 دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریسک جدی سقوط نفت به 20 دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید