زنگنه: تهرانی ها در مصرف گاز 15 درصد رشد داشته اند

به گزارش مجله باهام، وزیر نفت گفت: بیشتر جا ها در تهران شوفاژ دارند و اثر تنظیم موتورخانه ها در کاهش مصرف بیشتر است؛ 15 درصد افزایش مصرف در تهران داریم که تنها 2 درصد آن مربوط به اشتراکات جدید است.

زنگنه: تهرانی ها در مصرف گاز 15 درصد رشد داشته اند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، بیژن زنگنه وزیر نفت صبح امروز در جلسه مدیریت مصرف سوخت زمستانی کشور در وزارت کشور گفت: بالاترین مصرف سوخت کشور در منازل است و فکر کنم به این دلیل است که مردم فکر می نمایند اگر پنجره ها را باز بگذارند کرونا می رود و باید مسئولین این موضوع را به مردم بگویند که پنجره ها را ببندند و دما را پایین آورند.

زنگنه اضافه نمود: بعضی از استانداران کشور از ما خواسته بودند که ما استان آن ها را از مصرف مازوت مستثنی کنیم و موردی که وجود دارد این است که ما با هر استانی که صحبت می کنیم می گویند که ما را از این موضوع مستثنی کنید. مصرف مازوت در استان های تهران و البرز نداریم. صنایع سیمان از اول قرار بود که در زمستان مازوت مصرف نمایند و قرار نبود در زمستان نفت کوره مصرف نمایند.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه امروز در دولت تصویب می کنیم که قیمت نفت کوره معادل گاز مصرفی آن ها گردد، اظهار کرد: بعضی از دوستان درباره نفتکش ها اظهار نگرانی نموده بودند که ما این موضوع را حل نموده ایم؛ البته ما روغن و لاستیک به فردی نمی دهیم و کاسبی هم راه نمی اندازیم.

زنگنه اضافه نمود: ما مسئله ای از نظر نفتکش برای حمل بار به نیروگاه نداریم چراکه دوستان ما این موضوع را با تدابیر خاص حل نموده اند؛ لذا خواهشمندم که دوستان تبلیغات درباره مصرف خانگی می گردد را مرتب انجام دهند. اگر مصرف برق کاهش پیداکند مصرف مازوت هم کاهش پیدا می نماید.

وی با اشاره به اینکه مهم ترین خواست ما این است که سطح مصرف مازوت را از 180 میلیون لیتر با تدابیر خاص خود افزایش پیدا نکند، گفت: ما نمی توانیم این مشکل را حل کنیم و در صورت بروز مشکل خود آن ها نیز با مشکل روبرو خواهند شد؛ لذا از دوستان در صنعت برق می خواهم که با تدابیر خاص خود این موضوع را مدیریت نمایند.

زنگنه خاطر نشان کرد: مصرف سوخت در ادارات موضوع مهم در مصرف سوخت است که باید مدیریت گردد؛ ما تمایل نداریم که از سوخت مازوت مصرف گردد، اما در نقاطی مجبور به این کار هستند. گازوئیل هم در حدبیشتر ممکن تامین می گردد و بیشتر از این امکان ندارد و ما هر مقدار گازوئیل اضافی داریم می دهیم بخشی هم از مخازن باید استفاده گردد.

وی توضیح داد: مطالبی مانند خط لوله ذخیره سازی و در بعضی از نقاط بخاری های هرمنیک که مصوبه آن را دریافت نموده ایم. بیشتر جا ها در تهران مردم از شوفاژ و حرارت مرکزی استفاده می نمایند و آنچه در کاهش و مدیریت مصرف در آن ها سوخت اهمیت دارد، تنظیم موتورخانه ها اثر بیشتری دارد. استاندار تهران گفت که مصرف سوخت در تهران 15 درصد افزایش پیدانموده که 2 درصد از این مقدار مربوط به اشتراک های جدید است.

وی ادامه داد: افزایش 15 درصدی مصرف کاملا غیر طبیعی است و هیچ دستگاهی نمی تواند هیچ برنامه ریزی برای رشد مصرف سالانه داشته باشد. مصرف فعلی ما 800 میلیون متر مکعب در روز است که 556 میلیون لیتر آن مصرف خانگی، عمومی و صنایع کوچک است. البته این مقدار نسبت به سال گذشته عدد بزرگی است و بیش از 60 میلیون متر مکعب نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

وزیر نفت گفت: اکنون فراوری گاز در کشور ما بیش از 1 هزار میلیون متر مکعب در روز است که از آن میعانات و گوگرد استحصال می گردد و از این مقدار 824 میلیون متر مکعب توزیع می گردد که میزان بسیار بالایی است. مصرف متوسط کشور در حدود 4/7 میلیون بشکه نفت خام است که رقم بسیار بالا و غیر عادی است که باید برای آن راه چاره پیداکرد؛ البته اکنون موعد مناسبی برای این موضوع نیست و باید در این شرایط مصرف سوخت را مدیریت کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1532

به "زنگنه: تهرانی ها در مصرف گاز 15 درصد رشد داشته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه: تهرانی ها در مصرف گاز 15 درصد رشد داشته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید