زوج های سینما در جشنواره 39

به گزارش مجله باهام، شرایط نامعلوم برگزاری جشنواره فیلم فجر، باعث شده تا بسیاری از فیلم سازان مطرح فعلا دست نگه دارند و فرم جشنواره را پر نکنند.

زوج های سینما در جشنواره 39

قرار شد تا جشنواره را صرفا برای داوران در بخش های مختلف برگزار کنیم؛ اما اگر در روز های پیش رو شرایط سلامت در تهران رو به بهبودی برود، اولین گزینه این است که آثار کاندیدا های هیات داوران را برای مخاطب که اول اهالی سینما و رسانه هستند، نمایش دهیم و بعد درصورت مساعد بودن شرایط با رعایت پروتکل ها و محدودیت های ظرفیتی در سینما های مردمی هم اکران کنیم.

این ماحصل تصمیم هایی است که مدیران اجرایی سی ونهمین جشنواره فیلم فجر تا کنون برای برگزاری این جشنواره ارائه کرده اند. اما در کنار برگزاری جشنواره، موضوع مهم دیگر فیلم ها و کارگردان هایی است که ممکن است در این جشنواره حاضر باشند.

نام هایی که بسکمک از رسانه ها در این باره فهرست کرده اند، همه توجه ها را به خود معطوف کرده است؛ زیرا نه فقط نام کارگردان ها که همکاری آنان با بازیگران مطرح و نامدار سینما هم به خودی خود جذاب است. اما آیا این اسامی حاضر به معرفی فیلم خود هستند یا خیر؟

شرایط نامعلوم برگزاری جشنواره فیلم فجر، باعث شده تا بسکمک از فیلم سازان مطرح فعلا دست نگه دارند و فرم جشنواره را پر نکنند.

این درحالی است که بر اساس فراخوان جشنواره سی ونهم فیلم فجر تنها تا 15 دی ماه یعنی تا شش روز دیگر امکان پر کردن فرم جشنواره و حضور در این رویداد وجود دارد. از فهرست زیر اگر تنها دو سه فیلم هم به فجر 39 امسال بیایند، نان جشنواره در روغن خواهد بود.

داریوش مهرجویی/همکاری با علی نصیریان

فیلم ساز حرفه ای سینمای ایران، سال گذشته فیلم جدیدش با نام لامینور را به جشنواره فجر نداد و می خواست آن را یک راست برای اکران آماده کند. اما با تعطیلی سینما ها بر اثر شیوع کرونا، برنامه ریزی ها برای نمایش آن منتفی شد. این فیلم سال گذشته حاشیه هایی بر سر عدم حمایت فارابی داشت که در نهایت منجر به یک جدال رسانه ای میان تهیه کننده و مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی شد.

به هر روی عدم اکران فیلم در سال گذشته و ادامه دار بودن کرونا در روز ها و ماه های پیش رو ممکن است تصمیم مهرجویی را برای معرفی فیلمش به جشنواره فیلم فجر تغییر داده باشد. همکاری دوباره علی نصیریان با مهرجویی که پس از 40 سال رخ داده است، شاید یکی از مهم ترین خبر های سینمای ایران در یکی، دو سال اخیر باشد.

اصغر فرهادی/ همکاری با محسن تنابنده

بخش قابل توجهی از جدیدترین ساخته اصغر فرهادی در شیراز و مرودشت جلوی دوربین رفته است. فیلمی که با توجه به حساسیت های فرهادی، اگرچه تا پیش از جشنواره به سرانجام می رسد، اما خیلی بعید است که این کارگردان شناخته شده اجازه دهد فیلمش با تدوینی سریع و کامل نشده به این فستیوال فرستاده شود.

بنابراین اگر دبیر جشنواره بتواند فرهادی را راضی کند که آخرین ساخته اش را به جای جشنواره فیلم کن، به آن ها بدهد، توانسته برگ برنده اصلی خود را رو کند و توجهات بسکمک را در خارج از کشور به جشنواره این دوره معطوف کند. همکاری تنابنده که در سال های اخیر موفقیت های قابل توجهی داشته در فیلم فرهادی، به خودی خود جذاب است.

مسعود کیمیایی/ همکاری با مهران مدیری

فیلم در ارتباط با کلاهبرداری ملقب به آرسن لوپن ایرانی (مهدی بلیغ) است که پیش از انقلاب، کلاهبرداری های گسترده ای را انجام داد تا جایی که کاخ دادگستری را به دو نفر عرب فروخت.

بااین حال با حضور مستمر کیمیایی در جشنواره فجر، احتمالا امسال هم باید شاهد فیلم دیگری از کیمیایی باشیم که سال گذشته با خون شد، توانست ناکامی فیلم های چند سال اخیر خود را تا حدی به امید تبدیل کند. مخصوصا زمانی که گفته شده بلیغ پیش از انقلاب، برخی اسرار خود را برای کیمیایی تعریف کرده و به همین دلیل، این خاطرات نوشته نشده، در دل سینمای کیمیایی، نوید فیلمی جذاب را خواهد داد.

افزون بر این همکاری با مهران مدیری که سال گذشته با درخت گردو در جشنواره حاضر بود، یک اتفاق کمتر قابل پیش بینی در سینمای کیمیایی بوده که امسال رخ داده است.

محمدحسین مهدویان/ همکاری با رضا عطاران

همین که محمدحسین مهدویان تصمیم گرفته تا در کار جدیدش، کمدی اجتماعی را تجربه کند، خود یکی از اتفاق های مهمی است که می تواند به جذابیت جشنواره امسال کمک کند. فیلمی که تابستان امسال با فراغ بال ساخته شده و کاملا آماده نمایش است.

فیلمی که امیرمهدی ژوله سناریوی آن را نوشته و پیش تر فریدون جیرانی از فیلم نامه آن حسابی تعریف کرده بود. این اولین تجربه کمدی مهدویان است که البته با متن ژوله و بازی عطاران می تواند رونق قابل توجهی برای جشنواره امسال ایجاد کند. برخی از هم اکنون این فیلم را پرفروش ترین فیلم در سال اکرانش می دانند.

نرگس آبیار/ همکاری با الناز شاکردوست و هوتن شکیبا

فیلمی که با نام بی وقتی پروانه ساخت گرفت و اردیبهشت ماه جلوی دوربین رفت تا با طی مراحل فنی، در جشنواره امسال رونمایی شود.

شنیده ها حکایت از تجربه ای جدید در کارنامه نرگس آبیار دارد. همکاری پیشین این گروه در جشنواره فیلم فجر دستاورد های بسیار قابل توجهی داشت. فیلم شبی که ماه کامل شد توانست سیمرغ بهترین بازیگران زن و مرد را کسب کند. آیا امسال هم این بازیگران می توانند دست پر از جشنواره برگردند؟ جشنواره فجر نشان داده که همزمان همه چیز در آن بعید است و البته هیچ چیز در آن بعید نیست.

وحید جلیلوند/ همکاری با نوید محمدزاده

فیلم مربوط به فرد نابینایی به نام علی با بازی نوید محمدزاده است که زندگی او با ورود زنی متواری، دستخوش اتفاق هایی می شود. طبق اطلاعاتی که به ما رسیده، فیلم برداری این فیلم، آبان ماه امسال به سرانجام رسیده و گروه درصدد است تا با انجام مراحل فنی، نخستین رونمایی از آن را در جشنواره فجر داشته باشد.

فیلمی که تلاش داشت در سکوت خبری جلوی دوربین برود؛ اما یک بار به علت کسالتی که برای وحید جلیلوند رقم خورده بود و بار دیگر کرونایی شدن نوید محمدزاده به تعویق افتاد. همکاری پیشین این دو سینماگر نتایج خوبی در جشنواره های خارجی به همراه داشت و اولین جایزه بازیگری معتبر محمدزاده را در جشنواره های خارجی به ارمغان آورد.

آیا همکاری این دو در جشنواره امسال فیلم فجر می تواند زمینه ساز موفقیت دوباره آن ها باشد؟

حسن فتحی/ همکاری با شهاب حسینی و پارسا پیروزفر

فیلم به برهه حساسی از زندگی تاریخی شمس تبریزی و مولانا می پردازد. این فیلم پاییز سال گذشته در استانبول کلید خورد. پیش از این مرحله، برخی علما نسبت به ترویج فرهنگ صوفیه از طریق ساخت این فیلم ابراز نگرانی کرده بودند که البته این موضوع با روشنگری هایی مرتفع شد.

فتحی در سکوت خبری این فیلم را پیش برد تا جایی که خود گروه، از آماده شدن نهایی فیلم در تابستان امسال سخن گفتند که البته این اتفاق رخ نداد. ماه گذشته سرمایه گذار ترکیه ای، از اکران جهانی مست عشق سخن گفت؛ اما فتحی با رد این ادعا عنوان کرد که هنوز هشت سکانس از فیلم باقی مانده است. همکاری پیشین او با هر دو بازیگر یادشده نتایج تحسین برانگیزی در قالب سریال داشته، اما باید دید که در سینما هم این همکاری موفقیت خواهد داشت؟

حمید نعمت الله/ همکاری با امین حیایی و لیلا حاتمی

فیلم، فرایند ای پیچیده در تولید را از سر گذراند. طولانی ترین فیلم نعمت الله به لحاظ زمان ساخت گویا این روز ها مشکل مالکیتش حل شده است. هرچند برخی اخبار از مرتفع نشدن این مسائل سخن می گویند.

این اکشن درحالی که قرار بود یکی از برگه های برنده جشنواره سال گذشته باشد، در عین ناباوری به یکی از غایبان بزرگ دوره قبل تبدیل شد و به دلیل مسئله ای که بر سر مالکیت آن به وجود آمد، فرصت حضور در جشنواره سال گذشته و در ادامه، اکران های عمومی را از دست داد.

فیلمی که به گفته بازیگرانش، نه تن ها تجربه ای جدید در کارنامه سینمایی نعمت الله به شمار می رود، بلکه اتفاقی بزرگ در سینمای ماست که نمونه مشابه چندانی نداشته است. پیش از این هم امین حیایی و هم لیلا حاتمی برای بازی در فیلم های نعمت الله در جشنواره فیلم فجر تقدیر شده اند.

منبع: فرادید
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1528

به "زوج های سینما در جشنواره 39" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زوج های سینما در جشنواره 39"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید