سریال ستایش و داستانی که ادامه ندارد!

به گزارش مجله باهام، در فصل سوم، سرنوشت شخصیت های منفی با دستگیر شدن، مرگ یا پشیمانی به خاتمه رسید و پرونده آن ها هم بسته شد، بنابراین غیبت شخصیت های منفی هم دلیل مهمی است که ستایش نتواند در فصل چهارم ادامه پیدا کند.

سریال ستایش و داستانی که ادامه ندارد!

مائده کاشیان| دیروز خبری مبنی بر علاقه صداوسیما به فراوری ادامه سریال ستایش منتشر شد. سعید مطلبی نویسنده این سریال ضمن اشاره به درخواست تلویزیون برای ساخت ادامه این مجموعه گفته بود که تصمیم داشته سریال ستایش تقریبا 100 قسمت باشد، ولی شخصا مخالف این تصمیم است.

بنابراین می توان گفت: اگر صداوسیما برای فراوری ادامه این مجموعه پربیننده مصر باشد، ممکن است بتواند برای ساخت فصل چهارم با مطلبی به توافق برسد یا اصلا برای ادامه سریال با نویسنده دیگری همکاری کند. پس ساخت ادامه سریال غیرممکن نیست، اما موضوع این است که با توجه به آن چه در 3 فصل گذشته و به ویژه در فصل 3 دیده ایم، ساخت فصل چهارم نمی تواند به نفع ستایش باشد و بعید است که بتواند مانند فصل های قبلی نظر مخاطبان را جلب کند.

مرور کامل زندگی شخصیت ها

کاراکتر ستایش و حشمت فردوس شخصیت های اصلی سریال ستایش هستند. در فصل اول شاهد جوانی ستایش و در فصل دوم و سوم دوره میان سالی زندگی او را دیده بودیم. در 3 فصل سریال، دوران میان سالی و پیری کاراکتر حشمت فردوس را نیز دیده ایم، بنابراین اگر قرار باشد ادامه سریال ساخته گردد، باید به دوران پیری ستایش و حشمت بپردازد که شاید چندان جذاب نباشد.

علاوه بر این، در فصل اول و دوم سریال به هر دو شخصیت اصلی و کاراکتر های مکمل پرداخته شد، تمرکز فصل دوم بیشتر روی شخصیت ستایش بود و در فصل سوم نیز کاراکتر حشمت شخصیت محوری داستان شده بود، بنابراین در هر 3 فصل سریال به اندازه کافی به این دو شخصیت اصلی قصه پرداخته شده است.

به انتها رسیدن کاراکتر ها

در فصل سوم ستایش که سال گذشته پخش شد، همه شخصیت های اصلی و فرعی قصه به انتها رسیدند و داستان هرکدام از آن ها به نقطه مشخصی رسید.

کینه و اختلاف حشمت و ستایش انتها یافت، محمد و نازگل ارتباط خوبی با پدربزرگ شان برقرار کردند، حشمت و ستایش دوباره ازدواج کردند و زندگی جدیدی تشکیل دادند، شخصیت های منفی به عاقبت کارهایشان گرفتار شدند، شخصیت های مثبت نتیجه خوبی های خود را دیدند و برخی کاراکتر ها هم متنبه شدند. به همین دلیل به نظر می رسد داستان ظرفیت خوبی برای ادامه ماجرای شخصیت ها در فصل چهارم ندارد.

انتها داستان در ستایش 3

گاهی فیلم یا سریال ها در نقطه ای به انتها می رسند که انتها داستان کاملا بسته نمی گردد یا خرده داستان ها به نقطه ای می رسند که نویسنده می تواند به آن ها شاخ و برگ بدهد پس قسمت دوم یک فیلم ساخته می گردد یا سریال تا فصل های دوم، سوم یا چهارم ادامه می یابد.

داستان فصل سوم ستایش طوری طراحی شده بود که در انتها فصل 3 هیچ اتفاقی نامعلوم نبود و هیچ شخصیتی بلاتکلیف نماند. هر اتفاقی که از فصل اول دیده بودیم به انتها رسید و تکلیف همه شخصیت هایی که در فصل اول، دوم و سوم پایشان به قصه باز شده بود، روشن شد.

غیبت شخصیت های منفی

در مجموعه ستایش، شخصیت هایی مانند صابر، انیس، غلامی، پری سیما و حمید آدم بد های قصه بودند که با دسیسه های خود مشکلاتی را برای شخصیت های مثبت و خوب داستان ایجاد می کردند. در فصل های گذشته دیدیم که دشمنی این کاراکتر ها با حشمت و ستایش و حتی با یکدیگر، ماجرا های تازه ای به وجود آورد و به این ترتیب سریال در فصل دوم و سوم ادامه یافت.

در فصل سوم، سرنوشت شخصیت های منفی با دستگیر شدن، مرگ یا پشیمانی به انتها رسید و پرونده آن ها هم بسته شد، بنابراین غیبت شخصیت های منفی هم دلیل مهمی است که ستایش نتواند در فصل چهارم ادامه پیدا کند.

قصه نه چندان جذاب جوان ها

البته که ستایش می تواند با شخصیت های جوان داستان و فرزندان شخصیت های اصلی در فصل چهارم ادامه یابد. به عنوان مثال شخصیت هایی مانند محمد و نازگل یا دختران صابر یعنی لیلا و رعنا، هر کدام می توانند سرآغاز رخ دادن اتفاقات و ماجرا های جدید باشند تا سریال فصل چهارمی هم داشته باشد، اما روشن است که این شخصیت ها به اندازه کاراکتر های مهم تر یعنی حشمت، ستایش، انیس و پری سیما برای مخاطب جذاب نیستند و سرنوشت آن ها بیش از آن چه در فصل سوم سریال دیدیم، اهمیت ندارد به همین دلیل اگر قرار باشد فصل چهارم به آینده آن ها بپردازد، بعید است که به اندازه سه فصل قبل مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: فرادید
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1251

به "سریال ستایش و داستانی که ادامه ندارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریال ستایش و داستانی که ادامه ندارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید