سوئیس در پی ایجاد خط ویژه تجارت دارو با ایران است

به گزارش مجله باهام، یورو نیوز به نقل از شبکه تلویزیونی آرتی اس سوئیس گزارش داد: گروهی از دیپلمات های سوئیسی از چند ماه پیش تاکنون به دنبال ایجاد یک کانال بانکی قانونی برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران هستند تا بتوانند از این طریق زمینه ادامه فعالیت عادی شرکت های بزرگ دارویی و غذایی این کشور در ایران را فراهم سازند.

سوئیس در پی ایجاد خط ویژه تجارت دارو با ایران است

آر تی اس به نقل از گزارشگر اعزامی خود به ایران گفته است که یکی از اهداف این حرکت ابتکاری جبران بخشی از کمبود دارویی ایجاد شده در ایران بر اثر تحریم هاست.

این طرح راه چاره تجاری بشردوستانه سوئیس نام دارد و قرار است کانالی موازی با اینستکس، ساز و کار ویژه تجارت اروپا با ایران باشد. مقام های سوئیسی به دلیل آن که اینستکس ظاهرا پیش از تولد به اغما رفته است، در تلاشند تا با مذاکره با بانک ها و شرکت های مختلف و نیز با مصاحبه با مقام های رسمی ایران و ایالات متحده راه را برای عملی کردن طرح خود باز نمایند. آر تی اس با این حال از قول دفتر وزارت اقتصاد سوئیس می نویسد که این مذاکرات تاکنون پیروز نبوده است.

یکی از راه چارههای پیشنهادی سوئیسی ها برای ایجاد امکان تجارت دارویی با ایران، معامله پایاپای یا تبادل کالا با کالا با ایران است. شبکه تلویزیونی سوئیس جزئیات دیگری از چگونگی اجرای این طرح و نیز در خصوص نوع کالاهایی که می توانند مبادله شوند، فاش نساخته است.

تحریم های آمریکا علیه ایران تجارت محصولات دارویی را شامل نمی گردد اما به دلیل تحریم های اقتصادی و منع بانک های دنیا از همکاری با ایران، در عمل تجارت دارو با ایران نیز تقریبا ناممکن شده است.

چند شرکت تولیدی دارو و مواد غذایی از جمله نوارتیس، روش و نستله از معدود شرکت های سوئیسی هستند که به رغم وجود تحریم همچنان در ایران حضور دارند. این شرکت ها به دلیل آن که نمی توانند پول خود را از ایران به سوئیس منتقل نمایند، عملا امکان خروج از بازار ایران را ندارند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 468

به "سوئیس در پی ایجاد خط ویژه تجارت دارو با ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوئیس در پی ایجاد خط ویژه تجارت دارو با ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید