ضرورت حفظ ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران

به گزارش مجله باهام، به گزارش خبرنگاران، دکتر مجید تولیت پیامی به مناسبت روز ذخایر ژنتیکی و زیستی مبنی بر ضرورت حفظ و نگهداری از تنوع ژنتیکی و زیستی ایران صادر کرد.

ضرورت حفظ ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران

متن این پیام به شرح زیر است؛

از موهبت ها و نعمت های بی شمار خالق هستی، ثروت های فراوانی است که در دل طبیعت برای بشر از زمان خلقت تا کنون به ودیعه گذاشته شده است. گذشت زمان و پیشرفتهای روز افزون علمی هر روز دریچه تازه ای را به روی همگان گشوده و باعث شده تا انسان به اهمیت و ارزش حتی ریزترین موجودات زنده و نقش آنها در تنوع زیستی و زنجیره حیات پی ببرد.

همه این موجودات زنده (اعم از گیاهان، جانوران، میکروارگانیسم هاو…) و در اقلیم ها و شرایط جغرافیایی مختلف پراکنده هستند، نه تنها تأثیر زیادی در همه عرصه ها از تولید غذا گرفته تا تولید دارو، درمان بیماری ها، محیط زیست و غیره دارند، بلکه به عنوان تنوع زیستی و ژنتیکی هر کشور و ثروت ملی و آینده حیات بشریت به شمار می فرایند و رکن اصلی برای امنیت غذایی، امنیت سلامت و امنیت اقتصادی هستند که باید در جهت حفظ و نگهداری آنها کوشید.

کشور ایران به دلیل شرایط اقلیمی خاص از تنوع ژنتیکی و زیستی بالایی برخوردار است؛ از طرفی همین تنوع زیستی عظیم، به دلیل شرایط مختلف مانند حوادث طبیعی، دستکاری ها و بی توجهی انسان سبب انقراض و یا از بین رفتن گونه های مختلف گیاهی، جانوری و میکربی شده است. این در حالی است که در دنیای امروز با استفاده از این ذخایر و منابع زیستی در حوزه های مختلف بویژه بیوتکنولوژی، نانو بیوتکنولوژی، کشف دارو و واکسن برای بیماری های صعب العلاج، لاعلاج و بیماری های همه گیر مانند به ثروت عظیمی دست یافت.

بنابراین حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی و استفاده از فناوری های جدید برای بهره مندی از این ثروت ملی به منظور توسعه و پیشرفت کشور و ایجاد فعالیت های درآمدزا و بهره رسان، از اهمیت بالایی برخوردار است.

روز ذخایر ژنتیکی و زیستی، بهانه ای است تا یکبار دیگر یادآور شویم که چگونه از این مزیت الهی محافظت و در راستای بهبودی و ارتقای کیفیت زندگی، سطح سلامت و پیشرفت کشور بهره مند شویم. لذا گرامیداشت روزی از ایام سال به نام ذخایر ژنتیکی و زیستی در کشور جمهوری اسلامی ایران را می توان به عنوان نخستین گام فرهنگی برای حفاظت و بهره برداری صحیح از این نعمات ارزشمند الهی دانست.

شرایط اقلیمی متنوع کشور ما به گونه ای است که باعث تنوع زیستی بالا در گیاهان، جانوران و میکروارگانیسم ها شده است و این یک سرمایه عظیم ملی است که در صورت استفاده صحیح می توان قاطعانه چهره فقر و گرسنگی را از این کشو زدود.

امید است تا با همیاری همه اقشار در حفظ و حراست از این گنجینه های ارزشمند کشورمان کوشا بوده و بر غنای آنها بیفزاییم. این مرکز به عنوان یک بخش خدمتگزار در حوزه ذخایر ژنتیکی افتخار آن را دارد که طی 13 سال گذشته توانسته است هسته مرکزی برای جمع آوری، شناسایی، حفاظت و تکثیر این ذخایر را فراهم سازد. از خداوند متعال خواستار توفیق در حفاظت از این گنجینه ارزشمند هستیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1680

به "ضرورت حفظ ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت حفظ ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید