علائم بارداری در هفته اول؛ نشانه های بارداری در هفته اول چیست؟

به گزارش مجله باهام، علائم بارداری در هفته اول آنچنان برای افراد واضح نیست اما اگر بخواهیم علائم عمومی این هفته را بازگو کنیم می توان به درد عضلانی، تغییرات هورمونی، تغییرات عصبی و ... اشاره کرد.

علائم بارداری در هفته اول؛ نشانه های بارداری در هفته اول چیست؟

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به علائم بارداری در هفته اول؛ یعنی جایی که همه چیز از آنجا آغاز می گردد و این که چرا از اهمیت بالایی برخوردار است.

هفته اول بارداری

واقعیت این است که هفته اول بارداری آنچنان عجیب و غریب نیست. در این هفته شما مانند قبل پریود را تجربه خواهید کرد و حتی هنوز کودکی وجود ندارد. دلیل این امر این است که هنوز تا لقاح چند هفته باقی مانده است. البته منظور ما این نیست که به هفته اول بی توجه باشید بلکه می توانید خودتان را آماده کرده و کارهایتان را انجام دهید.

هر زمانی که پریود می شوید بدنتان خود را برای یک بارداری احتمالی آماده می کند. در این حالت تغییرات هورمونی ایجاد شده، بدن را برای لقاح طی دو هفته آماده می کند. به خاطر همین است که بارداری و شمارش معکوس را از روز اول آخرین پریود خانم ها تا تاریخ زایمان در نظر می گیرند. شاید به نظر بی دلیل برسد اما آغاز زمان در نظر دریافت برای بارداری از دو هفته اول یک استاندارد جهانی است.

علائم بارداری در هفته اول

  • دیواره رحم شما تخریب می گردد و خونریزی واژن خواهید داشت.
  • رحم شما برای آزاد کردن دیواره رحم منقبض می گردد که نتیجه آن احساس درد در قسمت شکم و کمر است.
  • نوسان در هورمون ها باعث می گردد تا پیش از پریود و نیز در دوره پریودتان احساس کنید شکمتان باد کرده است.
  • هورمون های مواج می تواند موجب بدخلقی و نوسانات احساسی در شما گردد.
  • سردرد؛ بسکمک از خانم ها از میگرن در زمان قاعدگی عصبانی هستند که با تغییرات هورمون ها نیز مرتبط است.
  • در این دوره ممکن است با کاهش اشتیاق برای کارها روبرو شوید.
  • نیاز مکرر به ادرار نیز می تواند از جمله علائم بارداری در هفته اول باشد.

با این حال چنین نشانه هایی به خصوص برای کسانی که بارداری برایشان غیر منتظره است بیشتر مانند سندروم پیش از قاعدگی است تا نشانه ای از بارداری.

تغییرات فیزیکی در هفته اول

اگرچه تغییرات درونی بدن خانم ها از همان هفته اول آغاز می گردد اما باز هم تغییرات فیزیکی ملموسی در هفته اول دیده نمی گردد. از جمله نشانه های معمول می توان به مسائل گوارشی مانند نفخ شکم، یبوست در بارداری، نوسانات عصبی، تهوع بارداری و تغییرات هورمونی اشاره کرد. البته نباید فراموش کنیم که این تغییرات بین خانم ها متفاوت است و بسکمک از خانم ها تا هفته دوم بارداری متوجه این تغییرات نخواهند شد.

پزشکان معتقدند هفته اول بارداری برای شما فرصتی است که با خیال راحت به خوردن غذاهای مورد علاقه و تفریحات مورد علاقه تان بپردازید چرا که هفته اول غذایی که می خورید و یا تفریحی که می کنید کودکتان را تحت تأثیر قرار نخواهد داد.

رشد کودک در هفته اول بارداری

در هفته اول بارداری تغییرات چشمگیری در رشد کودک اتفاق نمی افتد و فقط تخمک خارج می گردد و به سمت لوله رحم حرکت می کند. در واقع همانگونه که اشاره شد، شما در این هفته هنوز باردار به حساب نمی آیید چرا که لقاح طی دو هفته پس از سرانجام پریود شما اتفاق می افتد.

اما همانگونه که گفته شد محاسبه این هفته به عنوان هفته اول بارداری یک استاندارد جهانی است و به پزشک شما کمک می کند تا روز اول عادت ماهانه آخرتان را محاسبه کند. این روز روزی است که چرخه 9 ماهه یا 40 هفتگی محاسبه شده و روز پیش بینی شده برای زایمانتان درنظر گرفته می گردد.

زمانی که تخمک بارور می گردد سلول ها بین 7 تا 10 روز آغاز به تقسیم می کنند. در هفته اول کودک شما بلاستوسیست نامیده می گردد. در هفته دوم شما می توانید بلاستوسیست را در دو قسمت خارجی یعنی جفت و بخش داخلی یعنی رویان در نظر بگیرید.

اگر بیش از یک تخمک آزاد و بارور گردد، زیگوت چندگانه تشکیل می گردد. زیگوت 46 کروموزوم و به تعداد مساوی از پدر و مادر دارد. این کروموزوم ها مواد ژنتیکی هستند که جنسیت، رنگ مو، صفات، رنگ پوست، قد، رنگ چشم و... را مشخص می کند.

نکاتی راجع به بارداری هفته اول

اگر برنامه ای برای باردار شدن داشته اید، هفته اول را می توان هفته لذت و انتظار دانست. در صورتی که دمای پایه بدنتان را در زمان پریود بررسی کنید متوجه می شوید که دمای بدنتان در فاز لوتئال (دوره پس از تخمک گذاری) افزایش می یابد.

این عامل را می توان اولین نشانه روانشناختی دانست که نشان می دهد شما باردار هستید. در این زمان بهتر است که به متخصص زنان و زایمانتان مراجعه کنید و در عین حال عادات غذایی و فیزیکی خودتان را تغییر دهید.

در صورتی که اولین علائم بارداری در هفته اول را مشاهده کردید و در این حین داروی خاصی مصرف می کنید، زمان آن رسیده است که در این خصوص با پزشکتان مشورت کنید و متوجه شوید که آیا ادامه استفاده از این داروها در زمان بارداری به صلاح شما خواهد بود یا خیر.

آیا شما نشانه های گفته شده را در هفته اول بارداری تجربه کرده اید؟ تجربیات خود را با مخاطبان خبرنگاران درمیان بگذارید.

برگرفته از: pregnancycorner و thebump و huggies

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1548

به "علائم بارداری در هفته اول؛ نشانه های بارداری در هفته اول چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم بارداری در هفته اول؛ نشانه های بارداری در هفته اول چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید