فرانسه و ترکیه بر سر لیبی به جان هم افتاده اند

به گزارش مجله باهام، به گزارش خبرنگاران، رای الیوم در مطلبی با اشاره به جنگ لفظی میان فرانسه و ترکیه به عنوان دو کشور عضو ناتو بر سر لیبی آورده است: حملات لفظی این روزها میان فرانسه و ترکیه به عنوان دو کشور عضو ناتو به علت اینکه هر کدام از این کشورها در لیبی رو دروی یکدیگر قرار گرفته اند، تشدید شده است. امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه روز دوشنبه مسئولیت تاریخی مسئولان ترکیه در لیبی را محکوم کرد و مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه، فرانسه را به در پیش دریافت خط مشی ویران کننده در لیبی متهم کرد.

فرانسه و ترکیه بر سر لیبی به جان هم افتاده اند

با ما همراه باشید و با تور فرانسه ارزان از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

این رسانه نوشت: این تنش در روابط آنکارا و پاریس پس از اتهام وزیر دفاع فرانسه علیه کشتی های ترکیه ای که نیرو به لیبی می برند، رخ داد که ترکیه ضمن رد این اتهامات به فرانسه یادآور شد که بهتر نیست که هر دو کشور که به ناتو وابسته هستند علیه دخالت روسیه در لیبی که تهدیدی برای ناتو و طرحهای راهبردی آن در خاورمیانه محسوب می گردد، موضع بگیرند؟

رای الیوم آورده است: نزدیک شدن روسیه و فرانسه به شکل ناگهانی در بحران لیبی موجبات نگرانی ترکیه را فراهم آورده است زیرا اردوی دشمنانش شامل مصر، عربستان، امارات و یونان را تقویت می نماید و ترکیه فقط حمایت قطر را دارد و حمایت شفاهی از ایتالیا که نمی توان به آن اعتماد کرد.

رسانه مذکور می نویسد: نقشه ائتلاف بندی ها و افزایش تنش میان فرانسه و ترکیه بر تحولات جاری در لیبی تاثیرگذار است و دودستگی بی سابقه در ناتو در وهله اول را به دنبال داشته است و در وهله بعدی نبرد سرنوشت ساز شهر سرت که همه طرفها خود را آماده آن می نمایند، به تعویق انداخته است.

رای الیوم نوشت: فرانسه از تهدیدات ترکیه برای سیطره بر شهرهای سرت و الجفره نگران است زیرا اولی یعنی سرت به مثابه دروازه تسلط بر هلال نفتی در برقه و دومی دروازه ساحل آفریقا و میادین گازی نزدیک مرزهای الجزایر است و علاوه بر آن وجود پایگاه هوایی است که اهمیت آن از پایگاه عقبه بن نافع(الوطیه) در جنوب غرب طرابلس کمتر نیست.

این رسانه در انتها آورده است: نمی دانیم که این جنگ لفظی به کجا ختم می گردد اما آنچه می دانیم و بلکه مطمئن هستیم این است که لیبی که با حملات ناتو به این حال و روز افتاده است نفرینی است که ناتو را دنبال می نماید و آنرا از هم می پاشد و آنرا به کما می برد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1204

به "فرانسه و ترکیه بر سر لیبی به جان هم افتاده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرانسه و ترکیه بر سر لیبی به جان هم افتاده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید