مقدار جریمه گران فروشی اعلام شد

به گزارش مجله باهام، تهران (پانا) - طبق اعلام اتاق اصناف، اخیرا معاون اول رئیس جمهوری تصویب نامه هیات وزیران درخصوص اصلاح جریمه های نقدی تخلفات مندرج در قانون نظام صنفی کشور را برای اجرا به وزارتخانه های اقتصاد، صمت، دادگستری و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد.

مقدار جریمه گران فروشی اعلام شد

به گزارش خبرآنلاین، جریمه های نقدی تخلفات مندرج در قانون نظام صنفی کشور مصوب 1392 بود. بر اساس مصوبه نو، جریمه درج شده در تبصره (3) ماده (17) به 300 هزار تا 80 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. تبصره یاد شده در متن مصوب سال 1392 مربوط به ممنوعیت انتشار آگهی تبلیغاتی از سوی فرد صنفی فاقد پروانه کسب معتبر است که جریمه آن در قانون قبلی 100 هزار تومان 25 میلیون تومان تعیین شده بود.

در تبصره (4) ماده (28) این قانون نیز آمده در مواردی که تعطیلی واحد صنفی به تشخیص کمیسیون نظارت شهرستان موجب عسر و حرج مصرف کننده می شود، واحد صنفی مزبور به جریمه نقدی از 200 هزار تومان تا دو میلیون تومان محکوم می شود. اما در اصلاحیه مبلغ جریمه به 650 هزار تومان تا شش میلیون و 500 هزار تومان افزایش یافته است.

بر اساس ماده 65 قانون جریمه عدم درج قیمت در هر بار تخلف 20 هزار تومان بوده که حالا 260 هزار تومان افزایش یافته است. گفتنی است که نصب نکردن برچسب قیمت بر کالا، استفاده نکردن از تابلو نرخ دستمزد خدمت در محل کسب یا حرفه یا درج قیمت به نحوی که برای مراجعه کنندگان قابل رؤیت نباشد، مشمول این جریمه است.

همچنین بر اساس ماده 66 جریمه عدم صدور صورتحساب در هر بار تخلف 20 هزار تومان بوده که در مصوبه اصلاح جریمه های نقدی تخلفات صنفی، به 200 هزار تومان افزایش یافته است.

در مصوبه هیئت وزیران تبصره ماده (67) نیز رقم جریمه ماده یاد شده 200 هزار تومان تعیین شده است. بر اساس ماده 67 هر فرد صنفی که نسخه ای از صورتحساب (فاکتور) خرید کالا را در واحد صنفی خود محفوظ ندارد و یا از ارائه آن به مأموران خودداری کند مرتکب تخلف شده که در قانون قبلی جریمه آن 50 هزار تومان بوده است.

بخش دیگری از قانون نظام صنفی که تغییر کرده مربوط به عدم رعـایت مفاد مـواد (16) و (17) و مـقررات موضوع بند (ک) ماده (37) قانون از سوی فرد صنفی، است که از این به بعد متخلف به پرداخت جریمه نقدی در مرتبه اول 800 هزار تومان و در مرتبه دوم دو میلیون تومان و در مرتبه سوم و مراتب بعدی به چهار میلیون تومان محکوم می شود. این جریمه قبلا به ترتیت 200 هزار، 400 هزار و یک میلیون تومان بود.

ماده 16 قانون می گوید که صاحبان اماکن عمومی به تشخیص مجمع امور صنفی و تصویب کمیسیون نظارت مکلفند فهرست قیمت غذا و مواد غذائی را که برای مصرف مشتریان ارائه می شود، در برگه های مخصوص تهیه و در دسترس مشتریان قرار دهند و بر مبنای آن صورتحساب به مشتری بدهند و همچنین نرخ اغذیه و مواد غذائی خود را در تابلو مخصوص در محل کسب به طوری که در معرض دید همگان باشد نصب کنند.

در ماده 17 قانون نیز آمده که افراد صنفی مکلفند قوانین و مقررات جاری کشور، از جمله قوانین ومقررات صنفی، انتظامی، بهداشتی، ایمنی، حفاظت فنی و زیباسازی محیط کار ودستورالعمل های مربوط به نرخ گذاری کالاها و خدمات را که از سوی مراجع قانونی ذی ربط ابلاغ می شود، رعایت و اجرا کنند، پیش از به کارگیری کسانی که برای انجام دادن خدمات به منازل و اماکن مراجعه می کنند، مراتب را به اتحادیه اطلاع دهند تا اتحادیه پس از اخذ نظر نیروی انتظامی، برای آن ها کارت شناسایی عکس دار با درج تخصص صادر کند و همچنین افراد صنفی مجاز نیستند برای جذب مخاطب درباره محصولات، کالاها یا خدمات، خلاف واقع تبلیغ کنند.

بر اساس بند (ک) ماده (37) نیز تعیین نوع و نرخ کالاها و خدماتی که افراد هر صنف می توانند برای فروش، عرضه یا ارائه کنند و پیشنهاد آن برای اتخاذ تصمیم به کمیسیون نظارت و اعلام مصوبه کمیسیون به اتحادیه ها برای ابلاغ به افراد صنفی باید از سوی اتاق های اصناف انجام شود.

با اصلاح تبصره 2 ماده 72 نیز مقرر شده رسیدگی بدوی به تخلفات موضوع مواد 57 (گران فروشی)، 58 (کم فروشی)، 59 (تقلب)، 60 (احتکار) و 63 (عدم اجرای ضوابط قیمت گذاری و توزیع) درمواردی که موضوع شکایت شاکی یا گزارش بازرس حاکی از تخلف بیش از یک میلیون و 200 هزار تومان است، از طریق هیئتی متشکل از یکی از رؤسای شعب سازمان تعزیرات حکومتی، کننده اتاق اصناف و کننده سازمان صنعت، معدن و تجارت با دعوت از شاکی و کسی که از او شکایت شده انجام خواهد شد.

گفتنی است که طی سال های اخیر، جریمه پایین تخلفات صنفی بارها مورد انتقاد قرار گرفته بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2095

به "مقدار جریمه گران فروشی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقدار جریمه گران فروشی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید