یک میلیون بطری پلاستیکی در هر دقیقه به زباله های دنیا اضافه می گردد

به گزارش مجله باهام، تهران (پانا) - سازمان ملل بیان کرد در هر دقیقه یک میلیون بطری پلاستیکی به انبوه زباله های پلاستیکی دنیا اضافه می گردد.

یک میلیون بطری پلاستیکی در هر دقیقه به زباله های دنیا اضافه می گردد

بر اساس گزارش برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP)، سالانه پنج تریلیون کیسه پلاستیکی در سراسر دنیا استفاده می گردد.

دنیا سالانه 300 میلیون تن زباله پلاستیکی فراوری می نماید که معادل وزن کل جمعیت انسانی است. در ادامه این گزارش آمده است جمعیت پلاستیک در اقیانوس ها تا سال 2050 میلادی بیش از جمعیت ماهی ها خواهد بود.

به گزارش وال استریت ژورنال در سال 2012 میلادی، اندازه پلاستیک فراوریشده طی دهه اخیر، به اندازه تمام قرن گذشته بوده است. حدود 50 درصد از فراوریات پلاستیکی، یک بار مصرف هستند و فقط پس از یک بار استفاده به دور انداخته می شوند؛ جالب است بدانید که این زباله های پلاستیکی چهار بار وارد چرخه محیط زیست می شوند.

حدود هشت درصد از نفت فراوریشده در سراسر دنیا صرف فراوری محصولات پلاستیکی می گردد و حدود 90 درصد از زباله های شناور در اقیانوس ها پلاستیکی هستند.

تمام این آمار نشان می دهد وقت آن رسیده است گزینه های دوستدار محیط زیست را جایگزین کیسه های پلاستیکی کنیم.

بطری های ساخته شده از بامبو؛ جایگزینی سبز برای بطری های پلاستیکی

در حالی که آلودگی پلاستیکی یکی از مهمترین دغدغه های حامیان محیط زیست در سراسر دنیا است، صنعتگران هندی بطری های ساخته شده از گیاه بامبو را جایگزین بطری های پلاستیکی کردند.

ایده ساخت بطری هایی از جنس بامبو برای اولین بار به وسیله یکی از حامیان محیط زیست در هند و از یک کارگاه خانگی شروع شد و به تازگی پیشرفته است و علاوه بر هند، به دیگر نقاط دنیا هم صادر می گردد.

بامبو یک گیاه با رشد سریع است که نقش مهمی در امنیت غذایی استان های شمال شرقی هند ایفا می نماید. در هند حدود 13.96 میلیون هکتار زمین زیر کشت بامبو قرار گرفته است و این کشور بعد از چین، دارای بیشترین تنوع این گیاه است.

سازندگان این بطری سبز امیدوارند به زودی بتوانند بامبو را جایگزین بسیاری از محصولات پلاستیکی نمایند.

ضایعات پلاستیکی و اقیانوس

به گزارش مجمع دنیای اقتصاد، سالانه حدود 8 میلیون تن ضایعات پلاستیکی وارد اقیانوس ها می گردد. بر اساس مقاله ای که در سال 2015 میلادی منتشر شده است، اندازه این ضایعات تنها در سال 2010 میلادی بین 4.8 تا 12.7 میلیون تن تخمین زده شده است.

ضایعات پلاستیکی صرفنظر از اندازه آن ها، یک مشکل جدی برای اکوسیستم اقیانوس محسوب می شوند. برخورد با قطعات عظیم پلاستیک می تواند موجب آسیب یا مرگ آبزیان گردد و قطعات کوچک آن ممکن است وارد سیستم گوارش این موجودات گردد.

بعضی از ماهیان کوچک، ذرات کوچک پلیمری را که با اسم میکروپلاستیک شناخته می شوند، به منابع غذایی طبیعی خود ترجیح می دهند و به دلیل خوردن میکروپلاستیک، عملا قبل از رسیدن به سن بلوغ از گرسنگی می میرند.

میکروپلاستیک در طبیعت تقریبا غیرقابل تجزیه است. هنگامی که ظروف یک بار مصرف، کیسه های نایلونی و سایر اشیای پلاستیکی دور ریخته می شوند، به وسیله فاضلاب و سیستم های ناکارآمد دفن و بازیافت زباله، در نهایت سر از اقیانوس ها و دریاها در می آورند.

یکی دیگر از منابع فراوری میکروپلاستیک، ذرات پلاستیکی هستند که در لوازم آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند و پس از شست وشو به وسیله فاضلاب به جریان آب های زیرزمینی و دریاها راه می یابند.

ارزیابی آثار مخرب میکروپلاستیک در طبیعت بسیار سخت است، اما میکروپلاستیک در بدن پرندگان دریایی، ماهی ها، وال ها و بسیاری از آبزیان دیده شده است. این مواد غیرقابل هضم و تجزیه، پس از ورود به بدن جانوران در سیستم گوارش آن ها انباشته شده و بالاخره منجر به مرگ آن ها می گردد.

بر اساس این تحقیقات نوزاد بعضی از انواع ماهی که در محیط های مملو از میکروپلاستیک سر از تخم در می آورند، به جای پلانکتون که غذای طبیعی آن ها محسوب می گردد، تنها میکروپلاستیک می خورند. بدین ترتیب پیش از بلوغ و رسیدن به باروری جان خود را از دست می دهند.

ظاهرا این ماهیان کوچک، به دلیل تغذیه غلط، توانایی واکنش به سیگنال های شیمیایی هشداردهنده را که موجب نجات جان آن ها از دست شکارچیان طبیعی می گردد، از دست می دهند. بعلاوه بر اساس این تحقیقات، در چنین محیط هایی درصد کمتری از تخم ها به ماهی بدل می شوند. دلیل تغییر رفتار ماهی و عدم واکنش آن ها به محرک های طبیعی، مبهم به جای مانده و هنوز در دست آنالیز است.

بر اساس این تحقیقات میکروپلاستیک خسارات جبران ناپذیری را به محیط زیست دریاها و اقیانوس ها وارد نموده است و اقدام فوری برای جلوگیری از ورد مقادیر بیشتر میکروپلاستیک به آب های کره زمین، یک ضرورت دنیای محسوب می گردد.

اندازه پلاستیک واردشده از رودخانه ها به اقیانوس ها

در تحقیقاتی که در سال 2015 میلادی انجام شد، محققان دریافتند سالانه بین 5 تا 12.7 میلیون تن پلاستیک از مرداب ها، مراکز دور ریز زباله روباز و زباله های خانگی وارد دریاها و اقیانوس ها وارد می گردد. سپس محققان مطالعه جدیدی را به انجام رساندند که در آن اندازه و دلایل تفاوت اندازه زباله هایی که از رودخانه های مختلف به دریاها وارد می شوند را معین می نماید.

محققان این کار را با گردآوری اطلاعات جمعیتی، نحوه مدیریت زباله ها، ساختار و موقعیت جغرافیایی منطقه ها مختلف انجام دادند. سپس این داده ها با اندازه زباله ورودی از هر رودخانه مقایسه شد و محققان توانستند مدلی از اندازه زباله ای که به وسیله هر رودخانه به اقیانوس ها وارد می گردد، بسازند.

این مدل نشان می دهد که در اندازه زباله وارد شده به اقیانوس ها در فصول مختلف تفاوت زیادی وجود دارد. این تفاوت ناشی از اندازه زباله هایی است که در فصول مختلف به وسیله انسان ها در ساحل رودخانه ها ریخته شده و به وسیله آب شسته می شوند. بر اساس این تحقیقات بیشترین اندازه زباله در ماه های می و اکتبر وارد روخانه ها می گردد.

بر اساس نتایج این تحقیقات سالانه بین 1.15 تا 2.41 تن پلاستیک به وسیله رودخانه ها وارد اقیانوس ها می گردد. در این تحقیقات مجموعا 40.760 رودخانه که به اقیانوس می ریزند، مورد مطالعه قرار گرفتند. با وجود این محققان معتقدند بیش از دوسوم این اندازه زباله تنها از 20 رودخانه در قاره آسیا وارد اقیانوس ها می شوند.

محققان به منظور ایجاد امکان دسترسی عمومی، اطلاعات مربوط به این تحقیقات را روی یک نقشه آنلاین به آدرس اینترنتی https://www.theoceancleanup.com/sources/ گردآوری کردند.

راه چاره مبارزه با آلودگی ناشی از پلاستیک

محققان حوزه محیط زیست معتقدند اگر روزانه هر فرد یک کیسه پلاستیکی کمتر وارد چرخه طبیعت کند، یاری عظیمی به محیط زیست می گردد. استفاده از کیسه های کاغذی و قابل بازیافت راه چاره مناسبی برای جایگزینی با کیسه های پلاستیکی است.

محققان توصیه می نمایند که برای خرید، ساک های پارچه ای به همراه داشته باشیم و آن را جایگزین کیسه های پلاستیکی کنیم. بعضی از راه چارههای دیگر عبارتند از:

1-همراه داشتن فنجان های سرامیکی و استفاده از آن به جای لیوان های پلاستیکی

2-استفاده از ظروف شیشه ای به جای ظروف پلاستیکی برای فراوری آب و سایر نوشیدنی ها

3-پیچیدن مواد غذایی مانند گوشت، میوه و سبزیجات در کاغذ به جای پلاستیک، هنگام خرید

راه چارههای حل این مشکل، بیشتر متوجه فراوری نمایندگان است؛ چراکه بسته بندی محصولات را به عهده دارند. به طور یقین بسته بندی های غیر پلاستیکی و با کیفیت، بسیار مجذوب کننده تر هستند و به فروش و بازاریابی محصولات یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1833

به "یک میلیون بطری پلاستیکی در هر دقیقه به زباله های دنیا اضافه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک میلیون بطری پلاستیکی در هر دقیقه به زباله های دنیا اضافه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید