ویژگی های یک وکیل خوب

به گزارش مجله باهام، برترین ها: حتما خیلی از شما در زندگی درگیر کار های حقوقی شده اید و متوجه شدید که به تنهایی نمی توانید از عهده مسائل پیچیده حقوقی بربیایید و به یک شخص متخصص و با تجربه در این حوزه احتیاج دارید تا در کار خود پیروز شوید.

ویژگی های یک وکیل خوب

اینجاست که سوالاتی برای شما مطرح می گردد: وکیل خوب کیست؟ وکیل خوب چه ویژگی هایی دارد؟ چطور یک وکیل متخصص پیدا کنم؟ وکیل پایه یک بهتر است یا پایه دو؟ چه نوع وکلایی داریم؟

در این مطلب سعی کردیم به همه این سوالات پاسخ دهیم.

وکیل چه کسی است؟

وکیل یا نماینده یا جانشین کسی است که از طرف شخص دیگری حقوقی یا حقیقی برای عقد وکالت برای انجام کاری مأمور می گردد.

انواع وکیل

وکیل انواع مختلفی دارد که هرکدام در امور مربوط به خودشان مهارت دارند. همچنین شغل وکالت نیز مثل سایر صنف ها دارای دسته بندی ها و درجاتی است که در ادامه آن ها را برای شما معین می کنیم.

وکیل دادگستری یا قضایی

به وکیلی گفته می گردد که پروانه وکالت داشته و به همین علت حق وکالت از اشخاص را در دادگاه ها و سایر مراجع قضایی دارد. برای اینکه شخصی بتواند وکیل دادگستری گردد، باید در رشته حقوق تحصیل کرده و پس آن با قبولی در آزمون وکالت، از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضائیه، پروانه وکالت دادگستری دریافت کند.

وکیل اداری

به هر شخصی گفته می گردد که به موجب یک قرارداد وکالت اداری (که ممکن است دست نویس باشد یا در دفاتر اسناد رسمی امضا شده باشد) وکیل کاری شخصی شده است تا در ادارات مختلف، کار های اداری شخص دیگری را انجام دهد. توجه داشته باشید که اولا، وکیل اداری می تواند هر شخصی، با سواد یا بیسواد، با هر نوع تحصیلات و هر سابقه ای باشد و هیچ مجوز یا ویژگی خاصی در وکیل اداری مورد احتیاج نیست.

دوما، وکیل اداری صرفا حق مراجعه به ادارات را دارد و به هیچ وجه حق وکالت در مراجع قضایی، ارائه مشاوره حقوقی، مداخله در کار های قضایی و دفاع از موکل در دادگاه را ندارد و همانطور که گفته شد، در صورت مداخله در این امور وفق قانون وکالت مورد مجازات قرار خواهد گرفت.

وکیل پایه یک دادگستری

وکلای پایه یک دادگستری بهترین و مجرب ترین نوع وکلا از حیث تجربه و سلسله مراتب در بین انواع وکلا هستند. وکیل پایه یک دادگستری برای اینکه بتواند به این درجه در حرفه خود برسد باید:

  • حداقل دارای مدرک لیسانس در رشته حقوق باشد.
  • در آزمون سخت و طاقت فرسای وکالت شرکت کرده و از بین ده ها هزار نفر پذیرفته شده باشد.
  • صلاحیت عمومی، اخلاقی و مذهبی او بر اساس استعلامات مختلف تایید شده باشد.
  • دوره سخت کارآموزی وکالت و تکالیف مختلف آن را که حدود دو سال است سپری کرده باشد.
  • دوره وکالت پایه دو دادگستری را تمام کرده باشد. (فقط وکلای ماده 187)
  • آزمون های متعدد تشریحی و مصاحبه های علمی (موسوم به اختبار) را با موفقیت پشت سر گذرانده باشد.

افرادی که بتوانند این مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارند، در نهایت درجه وکیل پایه یک دادگستری را دریافت می نمایند. وکلای پایه یک می توانند در تمامی محاکم حقوقی و کیفری، در تمام دادگاه ها و در تمام مراحل مختلف رسیدگی قضایی شرکت کرده و هیچ محدودیتی برای پذیرش وکالت افراد یا شرکت ها ندارند.

وکیل پایه 2 دادگستری

وکلای پایه دو دارای اختیارات محدودتری هستند. وکیل پایه دو صرفا حق شرکت در محاکم کیفری را دارد که به جرم های تعزیری مستوجب حبس کمتر از 10 سال و شلاق و جزای نقدی و اقدامات تامینی رسیدگی می نمایند. همچنین، اختیارات وکیل پایه دو در محاکم حقوقی نیز محدودتر است. وکیل پایه دو صرفا می تواند در محاکم حقوقی با خواسته کمتر از 500 میلیون ریال و یا در پرونده هایی با خواسته غیر اقتصادی (به استثنای دعاوی مربوط به اختلاف در اصل نکاح، اصل طلاق، اثبات و نفی نسب) پرونده قبول کرده و وکالت انجام دهد.

نکته مهم اینست که صرفا وکلای مرکز امور مشاوران و وکلای قوه قضائیه پس از گذراندن دوره کارآموزی و پیش از رسیدن به درجه وکالت پایه یک دادگستری، پروانه وکالت پایه دو را دریافت می نمایند و وکلای کانون وکلای دادگستری، مستقیما پس از طی دوره کارآموزی، وکیل پایه یک شناخته می شوند.

ویژگی های وکیل خوب

وکیل امانت دار

وکیل هم مثل پزشک محرم اسرار است و ممکن است به سبب ماهیت شغلی خود با واقعیت ها و اسرار زیادی از سوی موکلین خود روبه رو گردد که اخلاق حرفه ای ایجاب می کند که اسرار را به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی فاش نکند.

وکیل متخصص

یکی از مهم ترین ویژگی های یک وکیل خوب را می توان تخصص او دانست. امروزه تمام کار ها تخصصی تر شده و کیفیت خدمات قابل ارائه در تمام رشته های علمی، به شکل قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرده است.

همیشه می بینیم که مردم در مواجهه با بیماری و کسالت های جدی، به دنبال پزشک متخصص یا فوق تخصص می گردند. همین موضوع در مسائل دیگر هم قابل مشاهده است.

با این حال، متاسفانه وکالت که حرفه ای بسیار دقیق و پیچیده محسوب می گردد در ایران به شکل عمومی و غیر تخصصی انجام می گردد. پس یکی از مهم ترین معیار هایی که در انتخاب یک وکیل خوب باید لحاظ گردد، تخصص و آگاهی علمی او در همان موضوع است.

وکیل باتجربه

چه بسیار وکلایی که به دلیل تجربیات متعدد در پرونده های حقوقی با یک موضوع خاص، راه چاره هایی برای مسائل حقوقی شما می شناسند که وکلای دیگر از آن بی خبر هستند.

درست است که شناسایی تجربه یک وکیل با ابزار های سنتی مشکل است، اما شما باید با مقایسه کردن و پرس وجو، وکیل باتجربه در حوزه مورد آنالیز را پیدا کنید.

وکیل صادق و درستکار

صداقت و راستگویی، تاثیر بسزایی در پیشرفت و ارتقای شغلی دارد، صداقت در این حرفه هم از مهمترین اصول کاری است. یک وکیل صادق و درستکار فقط به فکر حق الوکاله خود نبوده و موکل را بی خودی درگیر پروسه های طولانی و وقت گیر نمی کند.

وکیل با روابط عمومی قوی

وکیلی که دارای قدرت برقراری ارتباط سریع و موثر با سایرین باشد، احتمال موفقیت بیشتری را در کار خود رقم می زند. از سویی، وکیل دارای ارتباطات قوی به شبکه ای از دوستان و همکاران خود دسترسی دارد که می تواند با مشورت و کسب نظر تخصصی از آن ها، از تجربیاتشان در پرونده های مشابه نیز استفاده کند. از سویی دیگر، چنین شخصی توانایی بیشتری در برقراری ارتباط موثر و انتقال نظر و استدلال خود به قاضی و کارمندان قضایی دارد و احتمالاً راحت تر می تواند حقیقت را به اثبات برساند.

با توجه به این ویژگی ها می توانید بهترین وکیل را برای کار های حقوقی خود انتخاب کنید.

منابع: dadpardaz، vindad

منبع: زندگی امروز
انتشار: 27 آبان 1398 بروزرسانی: 27 آبان 1398 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 533

به "ویژگی های یک وکیل خوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویژگی های یک وکیل خوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید