چشمه مرغاب؛ از معروف ترین چشمه های اصفهان، عکس

به گزارش مجله باهام، چشمه مرغاب یکی از معروف ترین چشمه های اصفهان است که از دل زمین می جوشد. به دلیل عبور آب از میان سنگ های آهکی آب این چشمه و رودخانه حاصل از آن بسیار زلال و شفاف است.

چشمه مرغاب؛ از معروف ترین چشمه های اصفهان، عکس

معرفی چشمه مرغاب:

چشمه مرغاب چشمهٔ آبی که از بخش کرون سرچشمه گرفته و به سد شهید منتظری (خمیران) می ریزد و تامین کننده آب کشاورزی شهرستان تیران و کرون می باشد.

چشمه مرغاب، منطقه نمونه گردشگری و تفرجگاهی 30هکتاری در فاصله 85 کیلومتری غرب استان اصفهان در شهرستان تیران و کرون است که در شش ماهه نخست سال میزبان گردشگران است.

آب و هوای خوش کوهستانی و قابل شرب بودن آب زلال و خنک چشمه مرغاب، گردشگران فراوانی را بسوی خود می کشاند.

این چشمه در دهانه دالانکوه در شهرستان تیران و کرون واقع شده و از برف های دائمی کوه تغذیه می گردد. این چشمه در تمام طول سال دارای آب فراوان است.

به عبارتی این چشمه تنها جریان آب سطحی است که در این شهرستان واقع شده است و پس از طی مسافتی معادل 100 کیلومتر به زاینده رود پیوسته و به نوعی تامین کننده میزانی از آب زاینده رود است.

آب چشمه مرغاب از لابه لای سنگ های آهکی واقع در رشته کوه های زاگرس بیرون می آید بنابراین آب آن بسیار زلال و گوارا است. برف های موجود در ارتفاعات کوه های اطراف به دل کوه نفوذ نموده و پس از گذر از دل کوه و عبور از سنگ های آهکی توسط طبیعت تصفیه می گردد و از راه چشمه مرغاب به بیرون جریان پیدا می نماید.

رودخانه و یا چشمه مرغاب علاوه بر تغذیه سفره آب زیر زمینی به دلیل قابلیت نفوذ در بستر خاک تاثیر مستقیمی بر روی قنوات موجود درحریم و حواشی رودخانه داشته و از همین جهت رودخانه مذکور شرایط تشکیل پر آب ترین قنوات دشت را فراهم نموده است.

چشمه مرغاب اصفهان یکی از بهترین مکان برای کسب آرامش و لذت بردن از طبیعت است.

دلیل نامگذاری چشمه مرغاب:

دلیل نام گذاری چشمه مرغاب را برخی از اهالی آن منطقه، مرغ های کوهی که در اطراف آن هستند می دانند.و برخی از افراد دلیل نامگذاری را به وجود علف های مرغی در حاشیه ای رودخانه نسبت داده اند.

بهترین فصل سفر به چشمه مرغاب:

بهار و تابستان بهترین موقع برای رفتن به چشمه مرغاب می باشد، به دلیل کوهستانی بودن آن منطقه زمستان ها بسیار سرد است ولی سفر در پاییز و زمستان به این منطقه نیز خالی از لطف نیست و زیبایی های خود را دارد.

آیا میتوان شب در کنار چشمه مرغاب اقامت داشت؟

در چشمه مرغاب تعدادی آلاچیق وجود دارد که میتوان شب را در این مناطق گذراند و یک شب آرام و به یادماندنی را تجربه کنید.

آدرس چشمه مرغاب:

چشمه مرغاب در شرق رشته کوه دالانکوه و 38 کیلومتری شهرستان تیران در استان اصفهان به سمت غرب و پس از روستای قلعه ناظر در شهرستان عسگران واقع شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1436

به "چشمه مرغاب؛ از معروف ترین چشمه های اصفهان، عکس" امتیاز دهید

2 کاربر به "چشمه مرغاب؛ از معروف ترین چشمه های اصفهان، عکس" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشمه مرغاب؛ از معروف ترین چشمه های اصفهان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید