چه خدماتی به وسیله پنجره واحد فراجا ارائه داده می شوند؟

به گزارش مجله باهام، فرماندهی کل انتظامی به وسیله اتصال پنجره واحد فراجا به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند خدماتی از جمله خدمات سازمان وظیفه عمومی را به صورت برخط ارائه می دهد.

چه خدماتی به وسیله پنجره واحد فراجا ارائه داده می شوند؟

پنجره ملی خدمات دولت هوشمند سامانه ای است که به منظور دسترسی راحت و سریع تر عموم مردم به خدمات دستگاه ها و وزارت خانه ها ایجاد شده و اکنون در مسیر آماده سازی و بهره برداری قرار گرفته است. در قانون بودجه سال جاری، تمامی دستگاه های اجرایی و وزارت خانه ها موظف شدند که پنجره واحد خدمات خود را راه اندازی نمایند تا از رجوع دریافت نمایندگان خدمات به سامانه های مختلف و متعدد جلوگیری گردد.

دستگاه ها مکلف بودند پنجره خدمات خود را تا انتها شهریور ماه به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل نمایند. طبق آخرین آمار، مجموع دستگاه های اجرایی که خدمات آن ها شناسنامه دار شده، 170 دستگاه است. از این تعداد، 136 دستگاه اجرایی مشمول گام اول اتصال به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند هستند .

my.gov.ir آدرس پنجره ملی خدمات دولت هوشمند است که کاربران می توانند با مراجعه به آن نسبت به ثبت نام و احراز هویت اقدام نمایند. پس از اولین ورود، برای دفعات بعدی یک رمز یکبار مصرف کافی است تا به این سامانه دسترسی داشته باشید. با ورود به بخش سامانه های ملی و استانی می توانید دستگاه ها و وزارت خانه های مختلف را مشاهده کنید و سپس وزارت خانه مربوطه را انتخاب کنید.

فرماندهی کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران، خدمات الکترونیکی خود را در قالب پنجره واحد خدمات فراجا ارائه می دهد و این سامانه به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل است. از جمله سازمان هایی که ارائه خدماتشان در این سامانه حائز اهمیت است، سازمان وظیفه عمومی است که در درگاه اطلاع رسانی خدمات الکترونیک، برای آن 18 خدمت مشاهده می گردد.

با مراجعه به پنجره واحد فراجا به عنوان خدمت اول، خدمات پلیس مهاجرت و گذرنامه ارائه شده و کاربران می توانند درخواست گذرنامه را ثبت نمایند. البته در صورت عدم ثبت اثر انگشت و آدرس برای استفاده از این خدمت باید به مراکز پلیس 10+ مراجعه نمایند. در زیرگروه خدمات سازمان وظیفه عمومی هم خدمات متعددی دیده می گردد که از جمله آن ها می توان به درخواست معافیت تحصیلی داخلی و خارجی، درخواست مجوز خروج از کشور و استعلام های وظیفه عمومی اشاره نمود.

در زیر گروه خدمات پلیس آگاهی دو خدمت استعلام خودرو و موتور مکشوفه و کشفیات اموال قابل مشاهده است. خدمات پلیس راهور هم دیده می گردد، اما هنوز به طور کامل به پنجره متصل نشده و خدماتی نقل و انتقال و استعلام تخلفات در این سامانه ارائه می گردد. خدماتی همانند نوبت دهی شماره گذاری، استعلام شرایط گواهینامه، گزارش ثبت تخلف حمل و نقل عمومی، نمره منفی و پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت الکترونیک در برنامه پلیس من ارائه می شوند، اما هنوز به پنجره ملی خدمات متصل نیستند.

خدمات پلیس پیشگیری، ثبت و صدور مجوز تشکل های مردم نهاد و خدمات مرزبانی از دیگر خدماتی هستند که کابران با مراجعه به پنجره واحد می توانند از آن ها استفاده نمایند.

خبرنگاران مالی صنعت ، تجارت و کشاورزی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 آبان 1401 بروزرسانی: 24 آبان 1401 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2271

به "چه خدماتی به وسیله پنجره واحد فراجا ارائه داده می شوند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چه خدماتی به وسیله پنجره واحد فراجا ارائه داده می شوند؟" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه خدماتی به وسیله پنجره واحد فراجا ارائه داده می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید