کارهای اشتباه قبل و بعد از غذا خوردن

به گزارش مجله باهام، رعایت یک سری نکات قبل و بعد از غذا، به فرایند هضم و جذب غذا کمک و از پیامدهای ناگوار هم پیشگیری می کند. پس ضروری است هرازگاهی این باید و نبایدها را مرور کنیم.

کارهای اشتباه قبل و بعد از غذا خوردن

نوشیدن آب: نوشیدن آب بلافاصله پس از صرف غذا، موجب رقیق شدن اسید معده می شود و اثر آنزیم های هضمی را به تعویق می اندازد و در هضم غذا اختلال ایجاد می کند.

پیاده روی آهسته: حرکت و تغذیه مناسب دو روی سکه هستند؛ حرکت، قبل از غذا اشتهاآور است و حرکت آهسته، چند دقیقه پس از صرف غذا، باعث سهولت عمل معده می شود؛ به طوری که احساس سنگینی و حتی اشکال در تنفس ناشی از سنگینی معده را از بین می برد اما فعالیت سنگین بعد از غذا ضررهای زیادی دارد.

سیگار کشیدن: سیگار در همه شرایط مضر است و زمینه انواع سرطان را برای فرد سیگاری و حتی اطرافیانش فراهم می کند؛ اما به طور مشخص کشیدن سیگار پس از صرف غذا، امکان ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؛ چون خطر رفلاکس یا بازگشت محتویات معده به مری را افزایش می دهد و رفلاکس هم در دراز مدت، خطر سرطان را بالا می برد.

خوردن میوه: با توجه به این که بعد از غذا خوردن، معده پر و سنگین است، خوردن میوه به این سنگینی دامن می زند و در عمل هضم، مشکل ایجاد می کند و بهتر است یک تا دو ساعت پس از صرف غذا باشد.

نوشیدن چای: چای باعث جلوگیری از جذب آهن می شود. بهتر است خانم ها و بچه ها، تا دو ساعت پس از صرف غذا، چای ننوشند. البته مصرف آن بلافاصله بعد از غذا، در آقایان که عمدتا آهن خون آن ها زیاد است، مسئله ای ایجاد نمی کند.

محکم بستن کمربند: بستن کمربند در حین صرف غذا و پس از آن باعث می شود گردش خون با مشکل روبرو شود.

استحمام: تحقیقات نشان داده است رفتن به حمام با معده پر، باعث ایجاد استرس و اختلالاتی در خون رسانی به قلب و مغز می شود.

استفاده کردن از دسر: دسرها مقدار زیادی انرژی دارند و در صورت استفاده، علاوه بر آن که موجب فشار به قلب و عروق می شوند، این انرژی دریافتی به صورت چاقی ظاهر می شود و همان گونه که می دانیم، چاقی عامل بیماری های متعدد است.

خوابیدن: به افرادی که زمینه رفلاکس (بازگشت اسید معده) دارند، توصیه می شود بلافاصله پس از صرفغذا، دراز نکشند؛ زیرا این عامل باعث برگشت محتویات معده که اسیدی است، به طرف مری و ایجاد التهاب مری می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 24 خرداد 1402 بروزرسانی: 24 خرداد 1402 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2363

به "کارهای اشتباه قبل و بعد از غذا خوردن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارهای اشتباه قبل و بعد از غذا خوردن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید