کشف تازه دانشمندان: صدای مکالمات زنبور های ملکه ضبط و ترجمه شد

به گزارش مجله باهام، دانشمندان در دانشگاه نانتینگهام بریتانیا توانسته اند با دستگاه های سنجش گر فوق حساس، صدای مکالمات زنبور های ملکه عسل را ضبط نموده و معنای آن ها را متوجه شوند.

کشف تازه دانشمندان: صدای مکالمات زنبور های ملکه ضبط و ترجمه شد

به گزارش فرادید، پژوهش نو که به تازگی در نشریه علمی ساینتیفیک ریپورتس منتشر شده است، بر روی فرآیند نحوه انتخاب ملکه کندو از میان شفیره های متعدد متمرکز است.

زنبور های کارگر برای فراوری ملکه کندو شماری از تخم ها را به حالت شفیره داخل خانه های شش ضلعی مخصوصی در کندو می گذارند و آن ها را تنها با شاه انگبین، یا ژل رویال، تغذیه می نمایند. زمانی که این ملکه ها آماده بیرون آمدن می شوند با صدایی شبیه به صدای اردک آغاز به سروصدا می نمایند.

دانشمندان متوجه شده اند به محض اینکه یک زنبور از شفیره به طور کامل بیرون آمد صدای خود را تغییر داده و با صدای بلندی شبیه بوق شیپور به زنبور های کارگر اطلاع می دهد که یک ملکه نو و آماده باروری آماده است تا کندو را به دست بگیرد.

در واقع صدای شیپورمانند تنها مختص ملکه ای است که توانسته از خانه شش ضلعی اش خارج گردد و صدای اردک مانند مختص زنبور های ملکه ای که هنوز در شفیره خود حاضرند و کوشش می نمایند به زنبور های کارگر بگویند آماده هستند.

اگر دو زنبور ملکه همزمان با هم از شفیره خارج شوند تا سر حد مرگ با یکدیگر می جنگند تا یکی از آن ها پیروز گردد.

مارتین بنسیک، از دانشگاه نانتینگهام، که این پژوهش را رهبری نموده است می گوید: پیشتر تصور می شد که این ملکه ها با یکدیگر حرف می زنند تا با درجه بلندی صدا نشان دهند که کدام یک قوی تر است، اما اکنون ما شواهدی برای یک شرح جانشین داریم.

او می گوید بر خلاف آنچه تصور می شد مخاطب صدای زنبور های ملکه، زنبور های ملکه دیگر نیستند بلکه مخاطب آن ها زنبور های کارگر هستند. زنبور های کارگر که وظیفه آزاد کردن نهایی زنبور ملکه را دارند نسبت به صدای اردک مانند بی تفاوت هستند، اما به محض شنیدن صدای شیپورمانند خود را می رسانند و با یک دستور سراسری مانع از آزاد شدن بقیه ملکه ها از خانه های شش ضلعی شان می شوند.

محققان می گویند تصمیمات درباره ملکه به وسیله زنبور های کارگر و به صورت جمعی گرفته می گردد و آن ها هستند که مشخص می نمایند آیا ملکه نوی می خواهند یا نه.

منبع: فرارو
انتشار: 10 تیر 1402 بروزرسانی: 10 تیر 1402 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2370

به "کشف تازه دانشمندان: صدای مکالمات زنبور های ملکه ضبط و ترجمه شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشف تازه دانشمندان: صدای مکالمات زنبور های ملکه ضبط و ترجمه شد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف تازه دانشمندان: صدای مکالمات زنبور های ملکه ضبط و ترجمه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید