کشنده ترین قارچ دنیا معروف به جام مرگ

به گزارش مجله باهام، یورونیوز نوشت: دانشمندان چینی توانستند تا با آزمایش بر روی موش ها، یک پادزهر احتمالی برای مسمومیت با کشنده ترین قارچ سمی دنیا به نام آمانیتا فالوید را که تا به امروز هیچ درمانی برای آن وجود نداشت کشف نمایند. این پادزهر که ایندوسیانین سبز نام دارد، دارویی رنگی است که از آن برای تشخیص تصویربرداری پزشکی استفاده می گردد. نتایج این تحقیق که در مجله علمی نیچر کامیونیکیشنز (Nature Communication) منتشر شده است، این ماده را عامل نجات جان بسیاری معرفی نموده که قبلاً به وسیله آژانس دارویی آمریکا (FDA)مجوز گرفته است.

کشنده ترین قارچ دنیا معروف به جام مرگ

مسمومیت با قارچ عامل اصلی مرگ و میر در موارد مسمومیت غذایی در سراسر دنیا است. نویسندگان این مطالعه تاکید کردند که در کشور چین، 788 مورد مرگ ناشی از مصرف قارچ های سمی بین سال های 2010 تا 2020 ثبت شده است.

قارچ آمانیتا فالوئید با نام مستعار جام مرگ دارای لایه ای سفید است که اغلب با گونه های خوراکی اشتباه گرفته می گردد و مسئول بیش از 90 درصد مرگ های ناشی از خوردن قارچ است. مصرف یک عدد از این گونه قارچ برای کشنده بودن کافیست.

ارتباطات غیرمنتظره میان نیش عروس دریایی جعبه ای و جام مرگ

تا به امروز هیچ پادزهر موثری برای این مسمومیت که به کبد و کلیه ها آسیب می رساند وجود نداشته است، زیرا ترکیب ماده سمی اصلی قارچ به نام آلفا آمانیتین، به خوبی شناخته نشده است. با این حال تیمی به سرپرستی محققی از دانشگاه گوانجو چین سعی کردند این سم را با استفاده از غربالگری ژنتیکی (CRISPR) شناسایی نمایند. همین فناوری آن ها را قادر ساخت تا در سال 2019 نوعی پادزهر بالقوه در برابر نیش های مرگبار عروس دریایی جعبه ای به عنوان یکی از سمی ترین حیوانات دنیا را پیدا نمایند.

محققان پیروز به شناسایی پروتئینی یه نام STT3B شدند که عمدتاً مسئول سمی بودن آمانیتا فالویدها است. آنها سپس سعی کردند تا مولکولی را پیدا نمایند که احتمالاً پروتئین مورد نظر را مهار می نماید. این ماده نجات بخش همان رنگ فلورسنت یعنی ایندوسیانین سبز (ICG) بود که با تجویز آن به بیماران می توان به جریان خون کبدی و قلبی پی برد. یکی از محققان این مطالعه به نام کیائوپینگ وانگ این ارتباط غیر منتظره را متحیره نماینده خواند.

انجام آزمایشات بر روی انسان

این تیم که ابتدا پادزهر موردنظر را بر روی سلول های کبدی یک موش آزمایش نموده بودند، به ظرفیت قابل توجه این ماده در کاهش اثر سمی مسمومیت با قارچ اشاره کردند. به گفته محققان اگر ثابت گردد که این ماده در کاهش مسمومیت انسان نیز به میزان موش موثر است، می تواند جان بسیاری را نجات دهد. قرار است تا این تیم تحقیقاتی به زودی اثرات ایندوسیانین گرین را بر مسمومیت انسانی نیز آزمایش کند. پیشتر آزمایشات قبلی برای درمان این نوع از مسمومیت با سیلیبین، عصاره خار مریم و پنی سیلین مکانیسم های عملکردی واضحی را نشان نداده بود.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1402 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2352

به "کشنده ترین قارچ دنیا معروف به جام مرگ" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشنده ترین قارچ دنیا معروف به جام مرگ" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشنده ترین قارچ دنیا معروف به جام مرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید