یزد پنجمین پایتخت کتاب ایران شد، تشریح معیارهای انتخاب یزد

مجید جوادیان زاده در تبادل نظر با خبرنگاران گفت: امروز در مراسمی که در کتابخانه ملی ایران با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر ارشاد و جمعی از مسئولان برگزار گردید، یزد به عنوان پنجمین پایتخت کتاب ایران معرفی گردید.

یزد پنجمین پایتخت کتاب ایران شد، تشریح معیارهای انتخاب یزد

وی با اشاره به اینکه طی چهار سال گذشته شهرهای نیشابور، اهواز، بوشهر و کاشان مفتخر به دریافت این عنوان شده بودند، اضافه نمود: یزد در تمام این پنج سال، کاندیدای پایتخت کتاب ایران بود اما به دلایلی پیروز به کسب عنوان پایتختی کتاب ایران نشد اما خوشبختانه سال جاری کوشش ها به ثمر نشست و این افتخار به شهر یزد رسید.

جوادیان زاده یادآور شد: انتخاب یک شهر در هر سال به عنوان پایتخت کتاب ایران، یکی از طرح های وزارت ارشاد است که با همکاری یونسکو و وزارت کشور هر سال به مرحله اجرا درآمده و یزد نیز در چهار دوره گذشته از مدعیان کسب برند پایتخت کتاب ایران بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد عنوان نمود: سال جاری با هم گرایی بین اداره ارشاد، شورای شهر و شهرداری یزد و یاری همه سازمان ها، گروه های فعال اجتماعی و حتی صنایع، توانستیم طرحی برای توسعه و ترویج کتابخوانی در یزد آماده کنیم که خوشبختانه این طرح مورد توجه نهاده شد.

وی با اشاره به بیانیه ای که امروز در مراسم معرفی پایتخت کتاب ایران قرائت شد، اعلام نمود: استمرار فعالیت های یزد در طول چهار سال گذشته برای کسب برند پایتختی کتاب ایران و دلسرد نشدن از عدم انتخاب در چهار سال گذشته، یکی از معیارهای انتخاب یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران اعلام شد.

جوادیان زاده بیان نمود: یاری دریافت از صنایع و شرکت های تولیدی، یکی دیگر از مواردی است که در ارائه طرح و مستندات یزد برای کسب این عنوان، مورد توجه نهاده شد.

وی اضافه نمود: همه کوشش ما این بود که صنایع نیز مسئولیت اجتماعی خود را در زمینه کتاب خوان کردن افراد جامعه به درستی ایفا نموده و همه شرکت ها برند دانایی داشته باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، یکی دیگر از معیارهایی که برای انتخاب یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران مورد توجه نهاده شده بود را فراگیری برنامه ها ذکر کرد و گفت: در طرح ارائه شده به وزارت ارشاد، تنها به قشر دانشجو یا دانش آموز اکتفا نشد بلکه تمام صنوف و اقشار حتی اقلیت های دینی، سالمندان، معلولان و ... نیز مدنظر قرار دریافتد.

جوادیان زاده به تشریح برنامه هایی که در راستای کسب برند پایتخت کتاب ایران برای یزد اجرا خواهد شد، ادامه داد: مستنداتی به عنوان منشور فعالیت های کتابخوانی در سال 98 آماده شده که باید در اجرای کامل آن کوشا باشیم ضمن اینکه گزارش این برنامه ها، سال آینده باید به وزارت ارشاد اعلام گردد.

وی توضیح داد: برای اجرای این برنامه ها نیازمند همکاری و نگاه ویژه شهرداری و شورای شهر یزد به عنوان کلیدداران شهر هستیم و امیدواریم بتوانیم یزد را در اجرای برنامه های پایتخت کتاب ایران سرافراز کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 خرداد 1398 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 168

به "یزد پنجمین پایتخت کتاب ایران شد، تشریح معیارهای انتخاب یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یزد پنجمین پایتخت کتاب ایران شد، تشریح معیارهای انتخاب یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید