یک قدم تا ریشه کنی زمین خواری ، دست بنگاه های معاملات املاک از نوشتن قولنامه کوتاه می گردد

به گزارش مجله باهام، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از تدوین پیش نویسی اطلاع داد که بر مبنای آن بنگاه های معاملات املاک و خودرو به کار اصلی خود یعنی دلالی می پردازند و خریدار و فروشنده، سند را در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم می نمایند.

یک قدم تا ریشه کنی زمین خواری ، دست بنگاه های معاملات املاک از نوشتن قولنامه کوتاه می گردد

به گزارش گروه اجتماعی مجله باهام، ذبیح الله خدائیان در برنامه تلویزیونی روی خط خبر که از شبکه خبر سیما پخش شد، در پاسخ به سوالی درباره سوء استفاده های بعضی دفاتر اسناد رسمی و اخذ پول های زیاد از مردم به بهانه های مختلف اظهار کرد: یکی از برنامه های ما در سازمان ثبت اسناد ارتقا سلامت اداری است و برخورد با این افراد شدید خواهد بود. در این زمینه هماهنگی هایی نیز با دادستان تهران و سایر استان ها صورت گرفته و با تاکیدی که رئیس قوه قضاییه مبنی بر مبارزه با فساد دارد، این موضوع در دستور کار است.

معاون رئیس قوه قضائیه همچنین به اعتباربخشی به اسناد رسمی در قبال اسناد عادی اشاره نمود و گفت: سند عادی، اعتباری به آن شکل در دنیا ندارد، زیرا منشاء بسیاری از جرائم از جمله پولشویی، فرار مالیاتی، کلاهبرداری و ... سند عادی است. در بند 67 سیاست های کلی نظام نیز تصویب و مقرر شده که بایستی اعتبار سند رسمی ارتقا پیدا کند و با توجه به تجربیات گران سنگ رئیس قوه قضاییه در این زمینه، بر توسعه سند رسمی تاکید شده و این موضوع در طرح تحول قوه قضاییه پیش بینی شده است و پیگیریم تا به وسیله مجلس اعتبار اسناد رسمی را ارتقا ببخشیم.

وی اضافه کرد: خوشبختانه طرحی در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با همین عنوان مطرح است و سازمان ثبت نیز پیش نویسی در این زمینه تهیه و تدوین نموده است. در طرحی که پیش نویس نموده ایم مخالف با بنگاه های معاملات ملکی و خودرو نیستیم. این بنگاه ها به کار اصلی خود که دلالی و واسطه گری است می پردازند و پس از توافقات با خریدار و فروشنده، سند در دفاتر اسناد رسمی تنظیم گردد.

خدائیان تاکید نمود: در این رابطه هزینه ای اضافه نمی گردد و متناسب با فعالیت صورت گرفته هزینه اخذ می گردد و حتی هزینه ها قدری نیز پایین می آید. فردی که می خواهد اجاره نامه ای تنظیم کند اگر همزمان سند را در دفاتر اسناد رسمی تنظیم کند شاید کمتر از یک دهم مبلغی که در بنگاه های معاملاتی می پردازد در دفاتر اسناد رسمی پرداخت کند.

وی گفت: در این زمینه ساماندهی بنگاه های معاملاتی و طراحی سامانه ای برای برقراری ارتباط بین دفاتر اسناد رسمی و بنگاه ها در دستور کار است. اگر این طرح به تصویب برسد، آمادگی داریم ظرف مدت دو تا سه ماه آن را عملیاتی کنیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به وجود بیش از هفت هزار دفتر اسناد رسمی در سراسر کشور گفت: بخشی از قوانینی که مربوط به دفاتر اسناد رسمی است، ایرادات و نواقصی دارد که بر این اساس بر روی اصلاح و به روز رسانی این قوانین کار می کنیم و در حال تهیه پیش نویس هستیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 2 آذر 1398 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 544

به "یک قدم تا ریشه کنی زمین خواری ، دست بنگاه های معاملات املاک از نوشتن قولنامه کوتاه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک قدم تا ریشه کنی زمین خواری ، دست بنگاه های معاملات املاک از نوشتن قولنامه کوتاه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید