اجباری برای خرید واکسن شرکت خاصی در کواکس وجود ندارد

به گزارش مجله باهام، رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه برای صدور مجوز مطالعه انسانی واکسن کرونای فراوری داخل تاخیر نداشتیم و گفت: تا به امروز هیچ واکسنی توسط سازمان بهداشت جهانی تایید نشده است.

اجباری برای خرید واکسن شرکت خاصی در کواکس وجود ندارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خانه ملت، محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو در رابطه با شائبه تاخیر سازمان غذا و دارو در صدور مجوز های واکسن کرونا فراوری داخلی، گفت: اینکه سازمان غذا و دارو تاخیری در این موضوع داشته یک شایعه است چرا که هیچ دلیلی برای این کار وجود ندارد و هم اکنون هم یک شرکت فراوری نماینده واکسن کرونای داخلی توانسته گواهی انجام مطالعات بالینی و فاز انسانی را بگیرد؛ باقی شرکت های فراوری نماینده نیز به همین صورت خواهند بود. در سازمان غذا و دارو دو موضوع سلامت و اثر بخشی را باید هنگام تایید واکسن با دقت آنالیز کنیم بر همین اساس اگر شرکت های فراوری نماینده مدارک مذکور را به صورت کامل و به موقع ارائه نمایند، یقینا آنالیز خواهند شد.

وی ادامه داد: نامه شرکت فراوری نماینده واکسن کرونا به صورت محرمانه ارسال شده و در یک فرایند طولانی 40 روزه به دست سازمان غذا و دارو رسیده و علت آن را هم نمی دانیم. شرکت های فراوری نماینده واکسن کرونا برای ما تفاوتی ندارند. بنابراین پیشنهاد می کنم برای روشن شدن موضوع کمیسیون بهداشت، شرکت های فراوری نماینده واکسن را دعوت نموده و از آنها سوال کند.

ضرورت حضور یک نماینده مجلس در کمیته فراوری واکسن کرونا وزارت بهداشت

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: در کمیته واکسن کرونا وزارت بهداشت به دلیل اهمیت موضوع وزیر بهداشت شخصاً حضور داشته و فعالیت تمام شرکت هایی که پتانسیل فراوری واکسن کرونا را دارند، رصد می نماید، این یک فرایند کاملا معمول است ضمن اینکه از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز درخواست کردیم برای آنالیز فرآیند تایید و آنالیز واکسن کرونا حتما یک نماینده متخصص در زمینه واکسن در کمیته مذکور حضور داشته باشد، کما اینکه دکتر مسعودی مشاور کمیسیون بهداشت نیز موضوعات مطرح شده را پیگیری نموده و به پاسخ بسیاری از سوالاتش رسیده و متوجه کوتاهی نکردن سازمان غذا و دارو شده است.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در پاسخ به این سوال که چرا شرکت های خارجی زودتر از ما به واکسن کرونا دست پیدا کردند شرح داد: این واکسن ها قبلا در کشورها برای اندیکاسیون‫ها و کاربرد های دیگر فراوری شده بود و پس از شیوع ویروس کرونا، متوجه اثر بخشی آن در پیشگیری از ابتلا به ویروس کووید 19 شدند.

هیچ اجباری برای خرید واکسن شرکت خاصی در کواکس وجود ندارد

شانه ساز همچنین در مورد دلایل انتخاب کواکس برای پیش خرید واکسن کرونا، توضیح داد: ساز و کار کواکس توسط سازمان بهداشت و دنیای طراحی شده تا همه کشورها از واکسن کرونا بهره مند شوند نه فقط کشورهایی که توان اقتصادی خرید آن را دارند. هر کشوری که خودش را در این تعاونی ثبت و پیش پرداخت خرید واکسن را پرداخت کند، پس از تایید اثربخشی و فراوری واکسن کرونا در اولویت دریافت قرار می گیرد. ایران در این مجموعه ثبت نام نموده و پس تایید و فراوری می تواند سهم خودش را خریداری کند. شرکت های مختلفی در کواکس حضور دارند و خریدار می تواند واکسن مورد نظرش را انتخاب کند و هیچ اجباری در آن وجود ندارد.

تا به امروز هیچ واکسنی دردنیا پیروز به اخذ تاییه سازمان بهداشت دنیای نشده است

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با بیان اینکه تا به امروز هیچ کدام از شرکت های فراوری نماینده واکسن در دنیا پیروز به دریافت تاییدیه اثربخشی از سازمان بهداشت دنیای نشده است، مطرح کرد: با توجه به وجود تحریم های ظالمانه و احتمال شیطنت آمریکا و ایجاد دست انداز در واردات واکسن کرونا ما بهترین ساز و کار موجود را انتخاب کردیم هر چند که هنوز هم برای انتقال پول با مشکلاتی روبرو هستیم.

ضرورت فراوری واکسن بومی

رئیس سازمان غذا و دارو، در رابطه با احتمال تامین واکسن کرونا تا قبل از عید نوروز گفت: برای اینکه واکسن مورد احتیاج مردم به ویژه افراد در معرض خطر؛ مانند کادر درمانی و سالمندان دارای بیماری زمینه ای در اسرع وقت به دستشان برسد، تمام کوششمان را می کنیم. در حال حاضر به جز دو کشوری که ادعای واکسیناسیون دارند، هیچ کشوری به صورت گسترده اقدام به تزریق گسترده واکسن ننموده است. از طرفی معتقدم بیشتر باید به فراوری داخلی تکیه نموده و کوشش کنیم واکسن های بومی خودمان به عرصه فراوری برسانیم تا اطمینان کافی نسبت به تامین واکسن داشته باشیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1485

به "اجباری برای خرید واکسن شرکت خاصی در کواکس وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجباری برای خرید واکسن شرکت خاصی در کواکس وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید