از میثاقی تا علیفر؛ برمدارماندگان علی فروغی!

به گزارش مجله باهام، زمان زیادی از گفت وگوی کوتاه تصویری علی فروغی، مدیر شبکه سه، درباره عادل فردوسی پور نگذشته است؛ او در همین گفت وگوی کوتاه دلیل محرومیت عادل فردوسی پور از شبکه سه سیما را مشخص کرد و گفت عادل از مدار خارج شده بود و اگر برخورد نمی کرد سازمان از هم می پاشید!

از میثاقی تا علیفر؛ برمدارماندگان علی فروغی!

علی فروغی معینا به این مورد اشاره نمود که اگر کسی در مدار او قرار نگیرد، جایی در شبکه سه یا به صورت محدودتر جایی در برنامه های ورزشی نخواهد داشت. اگرچه صحبت های عجیب علی فروغی با واکنش های تند مخاطبان روبه رو شد و بسیاری ناآگاهی و عدم صلاحیت این مدیر جوان را برای چندمین بار به رویش آوردند، ولی او اصطلاح جدید در مدار بودن را اعلام کرد تا معین گردد آن هایی که تفکراتشان با علی فروغی و یحتمل دیگر دیدگاه هایشان با او در تضاد باشد، جایی در شبکه سه نخواهند داشت.

حالا با درنظرگرفتن حرفه عادل فردوسی پور که گزارشگری و مجری گری برنامه های ورزشی را بر عهده داشت، می توان به صورت محدودتر آن هایی را که در مدار علی فروغی باقی مانده اند زیر ذره بین برد. معینا این روز ها بدون درنظرگرفتن گزارشگران نوظهور، فقط چند گزارشگر و مجری قدیمی باقی مانده اند که با توجه به رسیدن گزارش و دادن برنامه به آنها، فاکتور اصلی یعنی بودن در مدار فروغی را دارا هستند!

اولین و مهم ترین چهره ای که بر مدار فروغی حرکت نموده و بیشترین پیشرفت را شاید شبیه به خود فروغی به دست آورده، محمدحسین میثاقی است؛ گزارشگر میدانی برنامه 90 یکباره جای عادل فردوسی پور را در تلویزیون گرفت. میثاقی اگرچه همیشه کوشش می نماید از عادل فردوسی پور خوب بگوید، ولی نیک می داند که مخاطبان زیادی از او و برنامه اش دل خوشی ندارند. میثاقی بر مدار بودنش را با بله قربان گویی اش به سیاست های مدیریت به خوبی نشان داده و حتی بر این موضوع تأکید هم دارد. او پیش تر و بعد از محرومیت عادل فردوسی پور این طور گفت: من یک مجری ساده ام و به ما می گویند اعلام کن فلان آیتم قرار است پخش گردد و ما هم می گوییم چشم.

دیگر مجری و گزارشگری که این روز ها مزد برمداربودنش را گرفته، محمدرضا احمدی است؛ او البته رابطه اش با عادل فردوسی پور خوب و بد نیست و علنا ارتباط چندانی با فردوسی پور ندارد؛ نه صمیمیتی بینشان جاری است و نه اینکه دلخوری ای از یکدیگر دارند. احمدی یکی از اولین نفراتی است که با کنایه به عادل فردوسی پور و سرپیچی اش از دستورات تحمیلی واکنش نشان داد؛ فروردین 1398 بود که او با تمجید از محمدحسین میثاقی، کنایه ای هم به عادل فردوسی پور زد و در پست اینستاگرامی اش نوشت: از زحمات محمدحسین میثاقی عزیز تشکر می کنم و برایش در عرصه جدید و برنامه فوتبال برتر آرزوی موفقیت دارم. ما مدیون تلویزیون هستیم و با افتخار به قوانین و چارچوب های سازمان احترام می گذاریم. احمدی حالا مجری برنامه جنجالی فوتبال برتر شده که پیش از این اجرای آن بر عهده محمدحسین میثاقی بود.

دیگر گزارشگری که به معنای خاص و ویژه بر مدار علی فروغی مانده، سرهنگ علیفر است؛ او از منتقدان جدی عادل فردوسی پور محسوب می گردد و بعضا از گفتن اینکه گزارش و دانش فنی عادل فردوسی پور را قبول ندارد، ابایی نداشته است. علیفر در روز هایی که مخاطبان تلویزیون از علی فروغی بابت رفتارش با عادل فردوسی پور گلایه می کردند، در مصاحبه ای عجیب، رفتار عادل فردوسی پور را زیر سؤال برد و گفت: بار ها در مصاحبه هایم گفته ام و معتقدم که به نظر مدیرانم باید احترام بگذارم و نه تنها من بلکه هر کسی در هر حرفه ای باید به نظر مدیران و تصمیم مدیران خودش احترام بگذارد و در واقع تابع نظر مدیران خودش باشد و غیر از این باشد که سنگ روی سنگ بند نمی گردد. مدیری که در کاری حضور دارد، اختیار تام دارد و این حق را دارد در خصوص پرسنل تحت امر خودش تصمیم گیری کند؛ چون او هم باید به مدیر خودش پاسخ گو باشد.

پیمان یوسفی و جواد خیابانی هم به نظر می رسد بازماندگان نسل قدیمی گزارشگران هستند که کوشش داشته اند بر مدار فروغی باقی بمانند؛ این دو البته به واسطه کار های دیگری که در برنامه قرار داده اند زیاد احتیاج نداشته اند در لحظه از علی فروغی حمایت نمایند و عادل فردوسی پور را مورد نقد قرار بدهند، ولی هرجا فرصتش دست داده دریغ ننموده اند. پیمان یوسفی این روز ها مجری برنامه ورزش و مردم شبکه یک سیماست و فعلا به غیر از گزارشگری برای شبکه سه سیما کارش زیاد به این شبکه گیر نیست. او با این حال چندی پیش و زمانی که ژردان شکیری، تولد عادل فردوسی پور را تبریک گفته بود در برنامه اش کنایه ای به این مورد زد تا کار های اطرافیان عادل را زیر سؤال ببرد.

جواد خیابانی، اما شاید یکی از معدود گزارشگرانی است که در ظاهر سعی می نماید نبودن عادل را برای صداوسیما بد جلوه دهد، ولی با این حال توانایی انتقاد صریح در این مورد را هم نداشته است. اطرافیان عادل فردوسی پور اعتقاد دارند جواد خیابانی هم دل چندان خوشی از عادل ندارد، ولی کوشش می نماید ظاهر را در محافل عمومی حفظ کند. درست و نادرستش دیگر بماند پای راوی!

نکته عجیب درباره برمدارماندگان علی فروغی این است که همگی به نوعی یا از عادل فردوسی پور خوششان نمی آید یا اینکه علیه اش اظهارنظر نموده اند. شاید چندان اتفاقی نباشد که برمدارماندگان همان هایی هستند که منتقدان عادل فردوسی پور بوده اند.

در بین گزارشگرانی که با عادل فردوسی پور خوب هستند، می توان به دو نفر اشاره نمود؛ اولی مزدک میرزایی است که به قرار او هم توانایی بر مدار فروغی ماندن را نداشت و از ایران رفت. دیگری هم فرشاد محمدی مرام است. این دومی اگرچه در زمره گزارشگران جدید شبکه سه است، ولی ارتباط حسنه ای با عادل فردوسی پور دارد. البته شاید فرشاد خوش شانس است که علاقه ای به فوتبال ایران و طبیعتا مجری گری برای برنامه های ورزشی ندارد و فقط فوتبال های خارجی را گزارش می نماید، وگرنه معین نبود به او هم در شبکه سه سیما فرصتی داده می شد یا نه!

منبع: فرارو
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1487

به "از میثاقی تا علیفر؛ برمدارماندگان علی فروغی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از میثاقی تا علیفر؛ برمدارماندگان علی فروغی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید