بیماری اسگود ـ شلاتر

به گزارش مجله باهام، احتمالاً ناشی از کشش یا آسیب دکمه تیبیا (که در طی نوجوانی هنوز در حال رشد است ) می باشد که باعث التهاب می شود. کشش یا آسیب مکرر با رشد این ناحیه تداخل نموده و باعث التهاب می شود.

بیماری اسگود ـ شلاتر

بیماری اسگود ـ شلاتر

نام بیماری به انگلیسی: Osgood schlater disease

اطلاعات اولیه

توضیح بیماری

بیماری اسگود ـ شلاتر یک حالت موقت در ناحیه زانو است که با تورم ، احساس درد و لمس و درد معین می شود. در این بیماری دکمه استخوان تیبیا (یک برآمدگی برروی استخوان تیبیا درست در زیر کلاهک زانو) درگیر می شود. عضله عظیم جلوی ران که یک سر آن در بالا متصل به استخوان ران است در پایین زانو به این برآمدگی استخوان تیبیا متصل شده و از این طریق دو استخوان ران و تیبیا را به یکدیگر مرتبط می سازد. این بیماری اغلب هر دو زانو را مبتلا ساخته و در نوجوانان از هر دو جنس بروز می نماید. این اختلال پس از 16 سالگی ناشایع است .

علایم شایع

یک برآمدگی مختصر متورم ، گرم و دردناک در زیر زانو درد با فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری ، به خصوص هنگام باز کردن زانو در برابر یک مقاومت مثلاً بالا رفتن از پله ، پریدن یا بلندکردن وزنه

علل

احتمالاً ناشی از کشش یا آسیب دکمه تیبیا (که در طی نوجوانی هنوز در حال رشد است ) می باشد که باعث التهاب می شود. کشش یا آسیب مکرر با رشد این ناحیه تداخل نموده و باعث التهاب می شود.

عوامل تشدید کننده بیماری

انجام پرحرارت فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های عادی نظیر دویدن ، جهیدن یا به حالت هروله دویدن اضافه وزن پسران در سنین 18-11 سال رشد اسکلتی

پیشگیری

کاهش وزن در کودکی که دچار اضافه وزن است . تشویق کودک به فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری در حد میانه و خودداری از ورزش های شدید

عواقب مورد انتظار

معمولاً تا دو سال پس از کامل شدن رشد اسکلتی رفع می شود.

عوارض احتمالی

عفونت استخوان عود این عارضه در عظیمسالی باقی ماندن تورم در زیر کلاهک زانو

درمان

اصول کلی

- برای تشخیص معمولاً از رادیوگرافی زانو و گاهی اسکن استخوان استفاده می شود.

- برای تخفیف درد، گرم کردن محل درد با کمپرس گرم ، بالشتک های گرم کننده ، استفاده از جریان آن گردابی گرم ، لامپ های گرمایی ، دیاترمی یا امواج ماوراء صورت یاری کننده است .

- درمان ابتدایی عبارتست از به کار بردن کیسه یخ برروی محل عارضه ، داروها (در صورت احتیاج) و کاهش تحرک ورزشی

- به کاربردن کیسه یخ برروی محل عارضه ممکن است مفید باشد.

- استفاده از یک بالشتک نرم برروی زانو توصیه می شود.

- گاهی ممکن است لازم باشد پای بسته به مدت 8-6 هفته بی حرکت شود (با یاری زانوبند کشی ، گچ گیری یا آتل گیری )

- جراحی در صورت عدم موفقیت اقدامات حمایتی فوق به ندرت ممکن است لازم شود.

- حمایت روحی روانی از بیماران با اطمینان دادن در این مورد که بیماری با گذشت زمان رفع می شود مهم است .

داروها

برای ناراحتی خفیف ، استفاده از داروهای بدون نسخه نظیر آسپیرین احتمالاً کافی است . در صورت عدم موفقیت سایر درمان ها ممکن است از تزریق کورتون استفاده شود. تزریق کورتون ممکن است باعث ضعیف شدن تاندون ها شود، بنابراین تحمل کردن بیماری تا زمان التیام آن بهتر از استفاده از تزریق کورتون است .

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

استراحت دادن به اندام مبتلا مهمترین درمان است . ممکن است لازم باشد از چوب زیربغل ، گچ یا آتل و یا یک زانوبند کشی برای جلوگیری از خم شدن کامل زانو استفاده شود. کودک باید در طی زمان از شرکت در فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های ورزشی خودداری کند. این حالت موقت بوده و پس از فروکش التهاب کودک می تواند فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های طبیعی خود را از سر بگیرد، ولی اغلب دوره درمانی لازم 12-2 ماه است . از فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های جهشی و فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری هایی که باعث بروز درد در زانو می شوند خودداری کنید.

رژیم غذایی

رژیم خاصی احتیاج نیست ، مگر در خصوص بچه ها دارای اضافه وزن

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر بچه ها شما دارای علایم بیماری اسگود ـ شلاتر باشد. بروز موارد زیر در طی درمان :

ـ افزایش درد

ـ تب

منبع:www.irteb.com

منبع: راسخون
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1911

به "بیماری اسگود ـ شلاتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری اسگود ـ شلاتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید