جان بابایی: هنوز موج اول کرونا را پشت سر نگذاشته ایم

به گزارش مجله باهام، معاون درمان وزارت بهداشت گفت: هنوز موج اول شیوع ویروس کرونا را در کشور پشت سر نگذاشته ایم تا به موج دوم هم برسیم.

جان بابایی: هنوز موج اول کرونا را پشت سر نگذاشته ایم

به گزارش گروه اجتماعی مجله باهام، قاسم جان بابایی گفت: با توجه به این که بیمارستان ها در شرایط کرونایی با کاهش درآمد روبه رو بودند، جهت مقابله با ویروس کرونا؛ حدود 4000 میلیارد تومان برای جبران کسری درآمد بیمارستان های کل کشور از صندوق ذخیره ارزی تخصیص داده شد.

وی با اشاره به این که تزریق منابع مالی از صندوق ذخیره ارزی برای بیمارستان های کل کشور، تنها برای مدتی اثربخش است، افزود: تا به امروز تنها یک سوم از 4000 میلیارد تومان برای مبارزه با ویروس کرونا در بیمارستان ها از صندوق ذخیره ارزی به وزارت بهداشت تخصیص یافته است.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: هر زمانی که اعتبار تخصیصی پرداخت شود آن را در اختیار بیمارستان ها می گذاریم.

جان بابایی با ذکر این که هزینه درمان بیماران کرونایی به مراتب بالاتر از سایر بیماران است، گفت: مثلاً وقتی بیمار عادی در بیمارستان بستری می شود لزومی ندارد پرستار و پزشکی لوازم حفاظتی مصرف کنند به همین خاطر بیمارستان های کشور از نظر هتلینگ و هزینه های مصرفی متحمل ضرر و زیان شده اند.

وی شرح داد: آسیب عدم پرداخت هزینه درمان بیماران کرونایی از سوی بیمه ها که در بیمارستان ها شاهد آن هستیم متوجه مردم می شود، چون باید بیمارستان ها سرپا باشند تا بتوانیم به همه بیماران اعم از کرونایی و غیرکرونایی خدمات ارائه دهیم و از طرفی خریدار خدمات هم عملاً بیمه ها هستند و اگر بیمه ها همکاری کنند می توانیم هزینه درمان بیماران کرونایی را به عدد واقعی برسانیم.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تأمین کادر درمانی بیمارستان ها گفت: قرار بود 9000 کادر درمانی به بیمارستان های کشور جذب شوند که سال گذشته توانستیم کمتر از 50 درصد از 9 هزار کادر درمانی را جذب کنیم و امیدواریم شرایط فراهم شود تا نیرو های درمانی باقی مانده را نیز در جهت ارائه خدمات مطلوب تر به مردم جذب کنیم.

جان بابایی تأکید کرد: حقوق و مزایای کادر درمانی عمدتاً از محل درآمد های اختصاصی تأمین می شود و خوشبختانه پرداختی های دانشگاه علوم پزشکی تبریز از میانگین کشوری هم بالاتر است، بر این اساس قرار بر این شد پرداختی های کادر درمانی اعم از کارانه و ... در 2 ماه آینده تسریع شود.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر این که پیش بینی شما در رابطه با شیوع موج دوم ویروس کرونا در کشور چگونه است؟ خاطرنشان کرد: هنوز موج اول شیوع ویروس کرونا را در کشور پشت سر نگذاشته ایم تا به موج دوم هم برسیم.

قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سفری یک روزه به شهرستان اهر، ضمن افتتاح مرکز جامع سلامت روستایی روسجان و بخش روان بیمارستان اهر از بخش های مراقبت از بیماران کرونایی بیمارستان باقرالعلوم (ع) اهر بازدید کردند و جویای حال بیماران شدند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1212

به "جان بابایی: هنوز موج اول کرونا را پشت سر نگذاشته ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جان بابایی: هنوز موج اول کرونا را پشت سر نگذاشته ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید