حاجی میرزایی: در مواجهه با تغییرات، باید توانمندی های درونی خود را افزایش دهیم

به گزارش مجله باهام، تهران (پانا) - وزیر آموزش وپرورش بر مواجهه موثر با تغییرات به وسیله تقویت بصیرت و آگاهی عمیق و صبر تاکید نمود.

حاجی میرزایی: در مواجهه با تغییرات، باید توانمندی های درونی خود را افزایش دهیم

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش، در آیین تجلیل از مدال آوران المپیادهای علمی و رتبه های برتر جشنواره جوان خوارزمی که صبح امروز شنبه 23 اسفندماه 99 برگزار گشت، با تبریک بعثت پیامبر اکرم اظهار کرد: هستی پررمز و راز بر پایه اهدافی نهاده شده است و بعثت شکل گرفته تا نور معرفت و آگاهی را به زندگی بتاباند.

حاجی میرزایی بعد از عرض تبریک فرارسیدن سال نو به حاضران و مستمعان اضافه کرد: ما انواع استعدادها را در جامعه داریم؛ کسانی که بهره هوشی یا هوش هیجانی بیشتر دارند، کسانی که توانایی دست ورزی دارند و کسانی که ذهن خلاق تری دارند. همه این افراد باید تحت حمایت قرار گیرند و طرح شهاب با همین هدف شکل گرفته است.

وی اضافه کرد: امروز باید این توانایی را ایجاد که همه صاحبان استعداد را به نحو صحیح شناسایی کنیم و آنها را مورد حمایت قرار دهیم.

انسان ها و جوامع باید قادر باشند مقابل تغییرات خود را پیدا نمایند

وزیر آموزش و پرورش از کوشش های خانم یاوری در مجموعه سازمان استعدادهای درخشان قدردانی کرد و گفت: یکی از مهم ترین و فراگیرترین پدیده های زندگی آدم ها پدیده تغییر است و یکی از توانایی ها که خدا در وجود انسان به ودیعه نهاده توانایی تغییر کردن است. تغییرات ما را در معرض پدیده های نوظهور قرار می دهد و ما در طول زندگی خود با این پدیده ها روبرو هستیم و در کشاکش این تغییرات است که زندگی انسان ها متحول و جابجایی در قدرت و ثروت و موقعیت و منزلت ایجاد می گردد.

وی تاکید نمود: تغییرات موقعیت ها را جابجا می نماید. قوت و ضعف ها را جابجا و کسب و کارها را متاثر می نماید و به تبع آن توانایی هایی موضوعیت می یابد و توانایی های دیگری از موضوعیت می افتد. مواجهه هوشمندانه با تغییرات یکی از مهم ترین مسئولیت های یک انسان و یک جامعه و یک کشور است؛ یعنی هم انسان ها و هم جوامع باید قادر باشند مقابل تغییرات خود را پیدا نمایند.

اگر تمدن ها به درک روشنی از تغییرات نرسند دچار افول می شوند

حاجی میرزایی ادامه داد: اگر تمدن ها به درک روشنی از تغییرات نرسند دچار افول می شوند. اگر نتوانند موفقیت ها را استمرار دهند و از ارزش های خود حمایت نمایند دچار اضمحلال خواهند شد. انسان ها نیز دچار یاس، انزوا و کمبود اعتماد به نفس می شوند؛ پس باید یاد بگیرند که در مقابل تغییرات چگونه خود را پیدا نمایند.

وی با اشاره به وجود دو رویکرد متفاوت در مواجهه با تغییرات گفت: در رویکرد بیرونی کوشش می کنیم قبل از وقوع پدیده ها آنها را شناسایی کنیم تا مواجهه موثری با تغییرات داشته باشیم. برای این کار روی افزایش قدرتِ آینده نگری تاکید می گردد. مثلا وقتی زلزله می آید زندگی ها را ویران می نماید. بنابراین یک راه این است که زلزله را پیش بینی کنیم و قبل از آمدن زلزله خود را نجات دهیم. اما رویکرد دیگر این است که ساختمانی بسازیم که در مقابل زلزله فرونریزد و این رویکرد درونی است. در رویکرد درونی به افزایش تاب آوری می اندیشیم.

عضو کابینه تدبیر و امید درباره توانایی مواجهه با تغییرات اظهار کرد: برای هر نوع مواجهه با تغییرات، نیازمندیم که توانمندی های درونی خود را افزایش و در این سطح خود را توسعه دهیم. انسان ها برای اینکه در حوادث دچار ضعف نشوند سه ابزار کلیدی را به کار گرفته اند. این سه ابزار حیاتی دیدن و شنیدن و اندیشیدن است. تمایز تمدن ها و اقتدارها نیز در نوع و کیفیت تعامل با این سه ابزار است.

صبر محصول بصیرت و آگاهی است

وی اضافه کرد: پیامبران با این سه ابزار، انسان را به توجه دعوت می نمایند. کلید واژه بصر بارها در قران آمده که نشان می دهد انسانی که می آموزد چگونه ببیند، می تواند تمایز ایجاد کند. این تمایز در کاربرد این سه ابزار را در انسان های برتر می بینیم. انسان هایی که نگاهشان، شنیدن شان و اندیشه شان عمیق تر است.

حاجی میرزایی ادامه داد: این ابزارها گاه زنگار می گیرند و نتیجه این می گردد که آدم ها چشم دارند ولی نمی بینند، گوش دارند ولی نمی شنوند و عقل دارند ولی تدبر نمی نمایند. ما باید تا جایی که می توانیم این توانمندی ها را در خود تقویت کنیم.

وی تاکید نمود: صبر هم محصول بصیرت و آگاهی است و ما مامور به آگاهی هستیم و باید برای توسعه آگاهی های خود قدم برداریم. از این طریق است که جامعه از عزت و اقتدار خود در مقابل تغییرات مواظبت کند.

هیچ راهی برای تاثیرگذاری جز آگاهی عمیق تر وجود ندارد

وزیر آموزش و پرورش درباره ابزار تاثیرگذاری اظهار کرد: من اول به خودم و بعد به فرزندان این سرزمین توصیه می کنم که هیچ راهی برای تاثیرگذاری جز آگاهی عمیق تر وجود ندارد. همه چیز در پرتو آگاهی انسان شروع می گردد و شکل می گیرد. هیچ کس نمی تواند دیگری را به جهتی بکشاند مگر اینکه از این راه بگذرد.

وی اضافه کرد: انسان به اندازه آگاهی و اندیشه خویش می تواند جهت سنجیده و درست را در پیش گیرد و من آرزو می کنم همه ما جز کسانی باشیم که از این آگاهی نهایت استفاده را ببریم.

حاجی میرزایی درباره فعالیت سازمان ملی استعدادهای درخشان در شناسایی نخبگان کشور گفت: خوشبختانه طی سال های اخیر از سال 66 که این نهال مبارک کاشته شد، بیش از 766 مدال جهانی کسب شده است که بیش از 30 درصد آن محصول 8 سال اخیر است و نشان می دهد دولت تدبیر و امید وظیفه خود را ارائه خدمات به این عزیزان برگزیده می داند.

وی اضافه کرد: از مجموع مدال های طلا بیش از 36 درصد آن در فاصله سال های 92 تا 99 کسب شده است و این نشان می دهد جهت حرکت ما صعودی است.

وزیر آموزش و پرورش در سرانجام گفت: از مدیران کل استان ها صمیمانه درخواست می کنم این حوزه را مورد توجه قرار دهند تا با افتخار بتوانند بگویند در استان آنها همه استعدادها شناخته شده و مجال رشد پیدا نموده اند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1653

به "حاجی میرزایی: در مواجهه با تغییرات، باید توانمندی های درونی خود را افزایش دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاجی میرزایی: در مواجهه با تغییرات، باید توانمندی های درونی خود را افزایش دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید