حمایت از بورس؛ چرا و چگونه؟

به گزارش مجله باهام، رکود نگران کننده ای که ماه هاست بر بورس اوراق بهادار کشور سایه افکنده، این انتظار عمومی را دامن زده که دولت باید برنامه ای برای حمایت از بورس و بازگرداندن آن به مدار رونق تدوین و اجرا کند. وعده های گاه و بی گاه دولتمردان نیز موجب پررنگ شدن این خواسته شده است؛ از جمله سخنان اخیر وزیر امور اقتصادی و دارایی درمورد تصمیماتی که ستاد اقتصادی دولت برای حمایت از بورس گرفته است، نیز به همین علت درخور توجه است. وقتی سخن از حمایت از بورس به میان می آید، به طور منطقی دو سؤال بنیادین فکر تحلیلگران را مشغول خود می کند: چرا باید از بورس حمایت کرد؟ و اگر بناست حمایتی صورت بگیرد، این حمایت چگونه باید باشد؟ سؤال اول با این پیش فرض درست مطرح می شود که توان و ظرفیت حمایتی دولت محدود است. در چنین موقعیتی بورس از چه اولویتی نسبت به سایر حوزه ها برخوردار است که بخشی از این توان حمایتی مصروف آن بشود؟ در پاسخ باید گفت بورس ویترین اقتصاد ملی است. حاکمیت رکود در بورس و خالی بودن این بازار مهم از رونق و پویایی علامت بدی را به همه فعالان اقتصادی می فرستد و شرکای بالفعل و بالقوه اقتصاد کشور را متوجه این نکته کلیدی می کند که آینده روشنی پیش روی اقتصاد نیست.

حمایت از بورس؛ چرا و چگونه؟

دولت هم برنامه ای برای ایجاد رونق و تحریک جریان رشد مالی ندارد؛ اما بی تردید هر رونقی در بورس تحلیلگران مجرب مالی و مالی جهان را فریب نمی دهد. آنان به رونقی توجه دارند که نشان دهنده شکوفایی بخش مولد اقتصاد و افزایش وزن مالی کشور در بین اقتصادهای پرتحرک امروزی جهان باشد. دقیقا به همین دلیل است که هجوم سهامداران نو به بورس در ماه های پایانی سال 98 و اوایل سال 99 توجه این ناظران کاربلد را به خود جلب نکرد. دولت با حمایت مدبرانه از بورس می تواند فضای آرامش و اعتماد را به بازار سرمایه برگرداند و صاحبان نقدینگی را متقاعد کند تا به جای سرمایه گذاری در فعالیت های دلالی و غیرمولد یا ذخیره سازی ارزهای خارجی و خرید مستغلات سرمایه خود را به بورس بیاورند و موجبات رونق فعالیت های تولیدی و سالم را فراهم آورند.

از سوی دیگر با رونق بورس و معرفی ابزارهای مالی مدرن، فعالان مالی می توانند شیوه های کارآمدی را برای تأمین منابع مالی برای توسعه ابعاد فعالیت خود به کار بگیرند. به این ترتیب رونق و شکوفایی بورس می تواند به تدریج اقتصاد ملی را در مدار رشد و رونق مداوم قرار بدهد؛ اما سؤال دوم بسیار مهم تر از سؤال اول است. دولت چگونه باید از بورس حمایت بکند که این حمایت منتهی به تشدید رونق و تداوم شکوفایی مالی بشود؟ دولت با ورود به میدان اقتصاد منافعی را برای برخی فعالان مالی و گروهی از شهروندان ایجاد می کند؛ اما آیا این منافع واقعا نصیب جامعه هدف می شود یا فقط گروهی از دلالان فرصت طلب و سودجو آن را نصیب خود می کنند؟ در حوزه بازار سرمایه نیز این قاعده کلی حاکم است و ممکن است حمایت دولت فقط موجب افزایش دارایی گروهی معدود از سفته بازان شده، و اثری بر جریان رشد مالی نداشته باشد. دقیقا به همین دلیل باید سیاست گذاری برای حمایت از بورس بسیار سنجیده و مدبرانه باشد. اقدامات حمایتی مربوط را می توان ذیل سه سرفصل مورد بررسی قرار داد: سرفصل اول شامل همه اقداماتی است که با هدف تقویت بخش مولد اقتصاد انجام می گیرد.

بخش مولد اقتصاد به عنوان موتور محرکه رشد مالی کشور باید نسبت به سایر بخش ها در موقعیتی برتر قرار بگیرد و بتواند بیشترین بخش از سرمایه های مالی کشور را جذب خود بکند. در شرایطی که فعالیت های دلالی و رانت جویانه از رونق چشمگیر و بازدهی به مراتب بالاتر نسبت به بخش مولد برخوردار باشند، حمایت از بورس نتیجه مطلوبی در اقتصاد ملی ایجاد نمی کند. سرفصل دوم شامل اقداماتی است که باید در بازار سرمایه و میدان نقدینگی انجام بگیرد. صاحبان نقدینگی به ویژه در شرایطی که اقتصاد ملی دچار بی ثباتی است، فرصت های متنوع سرمایه گذاری را گاوصندوق هایی تلقی می کنند که بناست در درجه اول ارزش دارایی نقدی آنها را حفظ کند و در درجه دوم بازدهی مناسبی را نصیب آنان بکند. در شرایطی که فرصت های رقیب بورس از مجذوب کنندهیت و قدرت اطمینان بخشی بیشتر برخوردار باشند، طبعا گاوصندوق بورس مورد توجه صاحبان نقدینگی نخواهد بود.

به این ترتیب دولت اگر واقعا قصد حمایت از بورس و ایجاد رونق ماندگار در آن را دارد، باید شرایط را در این بازار مهم به نفع گاوصندوق بورس تغییر بدهد. بورس در رقابت با گاوصندوق طلا و ارز یا حتی مستغلات و خودرو باید دست بالا را داشته باشد. این امر فقط با بازنگری جزئی در سیاست های مالیاتی و قیمت گذاری محقق نمی شود و گام های اصلاحی بزرگی را می طلبد. سرفصل سوم به مجموعه تدابیری توجه دارد که باید در میدان مدیریت بورس به کار گرفته شود. رونق بورس و مجذوب کننده شدن آن برای سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران خرد، این امکان را در اختیار سفته بازان فرصت طلب قرار می دهد که با دادن اطلاعات غلط به متقاضیان فرصت های سرمایه گذاری بالاترین نرخ کسب سود را تجربه کرده و سرمایه گذاران تازه وارد را متضرر کنند.

نظارت کارآمد بر تحرک مشکوک بازیگران خاص در بورس می تواند به تدریج این حس اعتماد را در صاحبان نقدینگی های خرد ایجاد کند که گاوصندوق بورس بهترین فرصت برای حفظ ارزش دارایی اندک آنان است و می تواند بازدهی رضایت بخشی را نصیب آنان کند. شاید اغراق نباشد که حمایت از بورس را به گونه ای سهل و ممتنع بدانیم؛ زیرا هرچند در نظر اول کاری سهل و آسان به نظر می آید، اما از پیچیدگی ها و دشواری های خاصی برخوردار است؛ به ویژه اگر سیاست گذاران و دولتمردان به کیفیت این حمایت و نه فقط کمیت آن توجه داشته باشند. دقیقا به همین دلیل است که می گوییم حمایت از بورس هرچند بسیار ضرورت دارد، اما باید بسیار سنجیده و حسابگرانه طراحی و اجرا شود و برای این طراحی باید از تمام ظرفیت کارشناسی کشور به بهترین نحو استفاده شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 21 بهمن 1400 بروزرسانی: 21 بهمن 1400 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2058

به "حمایت از بورس؛ چرا و چگونه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت از بورس؛ چرا و چگونه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید