زنگنه: افزایش عرضه 75 هزار بشکه ای تاثیری در خروجی اوپک پلاس ندارد

به گزارش مجله باهام، وزیر نفت به افزایش فراوری روزانه 75 هزار بشکه ای کشور های روسیه و قزاقستان در ماه های فوریه و مارس (بهمن، اسفند و فروردین ماه) اشاره نمود و گفت: این مقدار تغییر در فراوری، تأثیری در خروجی اوپک پلاس و بازار جهانی نخواهد داشت.

زنگنه: افزایش عرضه 75 هزار بشکه ای تاثیری در خروجی اوپک پلاس ندارد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، بیژن زنگنه شب گذشته در دومین جلسه سیزدهمین نشست وزیران نفت و انرژی فراوریکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشور های صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به اوپک پلاس که به وسیله ویدئوکنفرانس برگزار گشت، درباره نتایج این نشست گفت: تصمیم بر این شد که به دلیل مسائلی که روسیه و قزاقستان داشتند و توافقی که عربستان با آن ها نموده بود، فراوری این دو کشور برای ماه فوریه (بهمن- اسفند) روزانه 75 هزار بشکه و برای ماه مارس (اسفند- فروردین) هم روزانه 75 هزار بشکه دیگر (در مجموع دو ماه روزانه 150 هزار بشکه) اضافه گردد.

وی با اشاره به اینکه در واقع این افزایش روزانه 75 هزار بشکه ای تأثیر قابل اندازه گیری در فراوری ندارد و فراوری کشور های عضو و غیرعضو اوپک تغییر قابل ذکری نمی کند، اضافه کرد: این دو کشور هم شماری مسائل داخلی داشتند، نه اینکه بخواهند عدد تغییری کند و می خواستند مراعاتشان هم درست باشد.

وزیر نفت تأکید کرد: با توجه به اینکه زمستان است، این کشور ها مصرف داخلی بیشتری دارند و این تغییر در بازار جهانی و در مقابل فراوری روزانه 40 میلیون بشکه تأثیری ندارد.

زنگنه در پاسخ به این پرسش که آیا کشور دیگری قرار نشد داوطلبانه فراوری خود را کاهش دهد تا این رقم افزایش فراوری جبران گردد، گفت: به طور رسمی اعلام نشده، ممکن است در کنفرانس خبری اعلام گردد.

لازم به ذکر است اوپک پلاس در این نشست تصمیم گرفت تا فراوری خود را در ماه آینده میلادی در مقایسه با ماه جاری فقط 75 هزار بشکه افزایش دهد.

این اقدام با توجه به شیوع گونه جدید از ویروس کرونا و احتمال بازگشت نفت ایران، تصمیمی منطقی به نظر می رسد و می تواند قیمت های کنونی را تثبیت کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1538

به "زنگنه: افزایش عرضه 75 هزار بشکه ای تاثیری در خروجی اوپک پلاس ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه: افزایش عرضه 75 هزار بشکه ای تاثیری در خروجی اوپک پلاس ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید