مقام ارشد چین خشونت های هنگ کنگ را جدایی طلبانه دانست

به گزارش مجله باهام، یک مقام ارشد چین برای نخستین بار بیان کرد که سازمان دهندگان خشونت های منطقه هنگ کنگ نیروهای جدایی طلب هستند.

مقام ارشد چین خشونت های هنگ کنگ را جدایی طلبانه دانست

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایرنا، رئیس اداره ارتباطی دولت مرکزی چین که در هنگ کنگ بسر می برد، روز دوشنبه در سخنانی تاکید نمود: خشونت هایی که اخیرا در منطقه هنگ کنگ به وقوع پیوسته به هیچ وجه ربطی به سیاست های حکومتی ندارد و این اقدامات را باید در راستای فعالیت های جدایی طلبانه دانست.

وی هرگونه شورش و ناآرامی در روزهای گذشته در هنگ کنگ را به شدت محکوم کرد و گفت که این اقدامات از قبل سازماندهی شده بود.

جانگ شیایومینگ اضافه نمود: دولت مرکزی چین نیز چنین کوشش هایی را جدایی طلبانه دانسته و اقدامات خودسرانه در منطقه مونگ کوک هنگ کنگ را محکوم می نماید.

منطقه هنگ کنگ و ناحیه مونگ کوک صبح روز هشتم فوریه (19 بهمن) شاهد ناآرامی و اعتراض گروهی دستفروش بود که با پرتاب اشیا به سمت مردم و نیروهای پلیس بیش از 100 نفر را زخمی کردند.

مقام چینی گفت که شهروندان هنگ کنگی و نیروهای پلیس اجازه نخواهند داد که عده ای اندک کل امنیت و صلح و ثبات این منطقه را تهدید نمایند.

جانگ با انتقاد از مخالفان و منتقدان دولت چین - بدون اشاره به ذکر نامی - گفت: آنها به جای محکوم کردن این شورش ها، سعی در توجیه خشونت ها دارند که این هم کمتر از دامن زدن به تنش ها نیست.

او یادآور شد که حوادث اخیر در هنگ کنگ مردم را وحشت زده نموده و امنیت آنها را به مخاطره انداخته است.

وزارت امور خارجه چین نیز در واکنش به درگیری های اخیر در این منطقه تاکید نمود که هنگ کنگ منطقه ای با حاکمیت قانون است و در آن جایی برای اقدامات خلاف قانون وجود ندارد.

این وزارتخانه با صدور بیانیه ای یادآور شد: پکن حامی حفاظت از ساکنان هنگ کنگ و حراست از امنیت و اموال آنهاست و بر لزوم مجازات عاملان شکل دهی به فعالیت های غیرقانونی بر اساس قانون تاکید دارد.

در بعضی از گزارش های رسانه ای غربی و هنگ کنگی آمده است که سیاست های سختگیرانه در باره دستفروش ها در این منطقه باعث شورش شده است اما روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین و بسیاری از دولتمردان پکن این اقدامات را سازماندهی شده دانسته اند.

در جریان این درگیری ها 65 نفر دستگیر شدند که جرم 40 نفر آنها شورش اعلام شده است که ممکن است به حبس تا 10 سال محکوم شوند.

هنگ کنگ از اوایل مهر ماه سال 93 نیز به مدت سه ماه شاهد تجمع اعتراض آمیز هزاران نفر از مردم این منطقه به تصمیم مقامات پکن در مورد تایید نامزدهای انتخابات محلی بود. این انتخابات قرار است در سال 2017 برگزار گردد.

پلیس هنگ کنگ پس از درگیری با تظاهرنمایندگان در اعتراضات سال 2014، در 24 آذر 93 و در پی حکمی از سوی مقامات قضایی، موانع ایجاد شده در خیابان ها را جمع آوری کرد و به تحصن سه ماهه معترضان خاتمه داد.

هنگ کنگ شهری است جزیره ای در چین که از سال 1842 تا 1997 میلادی جزو مستعمرات انگلیس بود. این منطقه خودمختار که بیش از هفت میلیون نفر جمعیت دارد، از مهم ترین بازارهای اقتصادی و تجاری آسیا و دنیا به شمار می رود و از سال 1997 کنترل آن با وعده ضمانت دولت چین به حفظ خودمختاری منطقه، تحت سیاستی که به یک کشور دو سیستم مشهور است، از بریتانیا به پکن منتقل شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 496

به "مقام ارشد چین خشونت های هنگ کنگ را جدایی طلبانه دانست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام ارشد چین خشونت های هنگ کنگ را جدایی طلبانه دانست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید