نزول صنعت ارتباطات ثابت با پروانه فروشی به شهرداری

به گزارش مجله باهام، به گزارش خبرنگاران، محمدجواد آذری جهرمی روز سه شنبه در ششمین نمایشگاه اینترنت اشیا با تاکید بر اینکه در کوشش است تا بتواند انحصار مخابرات را که تا به امروز باعث عقب ماندگی در بخش توسعه اینترنت ثابت شده را از بین ببرد از تصمیم برای واگذاری پروانه ارائه خدمات فیبر درون شهری به شهرداری تهران اطلاع داد تا شهرداری با ارائه سرویس B2B بستر ارتباطی خود را در اختیار اپراتورهای ارتباطی و سازمان ها قرار دهد.

نزول صنعت ارتباطات ثابت با پروانه فروشی به شهرداری

به گفته وزیر ارتباطات، در حوزه ارتباطات بین شهری درون استانی به دلیل ارائه پهنای باند از جهت B2B توسط پروانه اپراتوری ایرانیان نت در 5 استان، انحصار مخابرات شکسته شده و رگولاتوری با فروش این پروانه به شهرداری تهران و ایجاد 70 مرکز مخابراتی در این شهر، این انحصار را در تهران نیز خواهد شکست.

اظهارات وزیر ارتباطات درخصوص انحصار شرکت مخابرات ایران در حالی است که صدور 17 پروانه برای اپراتورهای خدمات اینترنت ثابت FCP و SERVCO طی سالهای اخیر توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با هدف رفع این انحصار انجام شده است.

با این حال شرکت مخابرات ایران در واکنش به اظهارات وزیر ارتباطات در بیانیه ای اعلام نمود: کاملاً واضح است که دعوایی که وزیر ارتباطات با شرکت مخابرات فعلی به راه انداخته است یک بده بستان سیاسی است. اما باید متذکر شد و تاکید نمود که تضعیف شرکت مخابرات ایران به هر دلیلی، نتیجه ای جز تضعیف صنعت مخابرات و ارتباطات، تمامی مشتریان حوزه آی سی تی کشور و حتی سایر اپراتورهای ارتباطی کشور نخواهد داشت.

در حوزه ارتباطات ثابت، انحصاری در کار نیست

در این زمینه میثم سیدصالحی مدیرعامل سروش رسانه به عنوان یکی از شرکت های دارای پروانه خدمات ارتباطی ثابت (servco) در مصاحبه با خبرنگاران، تصمیم وزارت ارتباطات مبنی بر واگذاری مجوز فعالیت در حوزه شبکه فیبر به شهرداری تهران را اقدامی غیررقابتی و به ضرر فعالان این عرصه مطرح کرد و گفت: پروانه ای که بنا شده به شهرداری تهران داده شود از چند جنبه باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه نمود: نخست اینکه این بدعتی خواهد بود که اگر اتفاق بیافتد در خصوص 500 شهر دیگر کشور نیز احتمالاً تکرار خواهد شد و هر شهرداری از این پس، حق خود می داند که اجازه ندهد اپراتورهای مخابراتی اقدام به فیبرکشی و برقراری ارتباطات نمایند و خودش هزینه مجوز را پرداخت نموده و راسا اقدام کند. از این طریق در واقع یک منبع درآمدی را برای شهرداری ها ایجاد خواهد نمود.

سید صالحی با تاکید بر اینکه این مصوبه فرآیند ارائه سرویس توسط اپراتورهای ثابت را دچار چالش جدی خواهد نمود، گفت: اینکه گفته می شود که این اقدام با هدف رفع انحصار مخابرات صورت می گیرد به هیچ عنوان درست نیست. چرا که انحصاری در مخابرات وجود ندارد و 17 پروانه برای فعالیت اپراتورهای FCP صادر شده است که اختیارات آن معادل مخابرات و حتی تعهدات آن در بعضی موارد کمتر از مخابرات است. این اپراتورها مجوز دارند که شبکه فیبر را توسعه دهند و فیبر جدید ایجاد نمایند.

شهرداری مانعی بر سر راه توسعه فیبرنوری

وی یکی از دلایلی که این اپراتورها تا به حال نتوانسته اند کار نمایند چه در تهران و چه در سایر کشور را مربوط به اعدادی دانست که شهرداری بابت واگذاری مجوز مطالبه می نماید و گفت: این موضوع به موانعی بازمی شود که شهرداری ها در اقدام اپراتورها به کشیدن فیبر و توسعه شبکه ایجاد نموده اند.

مدیرعامل سروش رسانه گفت: از سوی دیگر پیش از این نیز بارها در کمیسیون تنظیم مقررات مساله ارائه خدمات مازاد دستگاه ها به اپراتورها مطرح شده و حتی در مصوبه 271 ، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مجوزی صادر کرد که دستگاه ها امکانات مازادشان را بتوانند به اپراتورهای FCP در قالب توسعه شبکه ارائه دهند.

این فعال حوزه اینترنت تاکید نمود: با این وجود اگر شهرداری هم در حال حاضر امکانات مازاد و یا فیبری موجود دارد که بیش از احتیاجش کشیده شده است، می تواند آن را در قالب مصوبه 271 در اختیار اپراتورها قرار دهد.

به گفته سیدصالحی، وظیفه شهرداری ایجاد ارتباط در تهران نبوده و نیست. این تداخل، وظایف دستگاهی و یا حداقل تداخل در پروانه اپراتورهای اینترنت محسوب می شود.

وی با اشاره به مجموعه هایی که قبلاً اقدام به توسعه شبکه فیبر کردند گفت: سروش رسانه از سال 82 شبکه فیبرش را توسعه داده و همه هزینه های شهرداری را در زمان خودش پرداخت نموده و به طور قانونی این شبکه را توسعه داده است.

مدیرعامل سروش رسانه توضیح داد: پروانه جدیدی که قرار است به شهرداری تهران ارائه شود، به معنای نفی خدمات و از بین رفتن دارایی شرکت های FCP و SERVCO است. این درحالی است که سازمان تنظیم مقررات بنا بوده که حافظ منافع شرکت های ارتباطی باشد و هم اکنون با واگذاری پروانه به شهرداری تهران، دارایی و سرمایه گذاری مالکان اپراتورهای خصوصی را از بین می برد.

وی با طرح این سوال که با این وجود چرا باید اپراتورهای اینترنت ثابت تسهیم درآمد به سازمان رگولاتوری داشته و یا حق السهم پروانه پرداخت نمایند، گفت: با وجود اینگونه تصمیم ها، ممکن است از فردا به هر مجموعه ای که در خیابان های شهر امکان حفاری و ایجاد یک جهت ارتباطی داشته باشند این حق را بدهند. برای مثال شرکت های آب و فاضلاب و توزیع نیروی برق و یا مجموعه های شهرداری هم می توانند این مجوز را بگیرند و هر کدام برای خودشان یک محل درآمدی برای کندن از بدنه نحیف ارتباطات ثابت ایجاد نمایند.

استهلاک ارتباطات ثابت کشور به دلیل محدودیت های تعرفه ای

سیدصالحی با بیان اینکه طی سالهای اخیر ارتباطات ثابت به شدت به دلیل پایین بودن و محدود شدن تعرفه ها در حال استهلاک است و روز به روز محدود تر می شود، در خصوص دلایل عدم توسعه اینترنت ثابت گفت: بخشی از عدم توسعه شبکه ارتباطات ثابت به عدم ورود سرمایه گذار بر می شود. ارتباطات ثابت برای توسعه شبکه، احتیاج به سرمایه گذاری سنگین دارد. اما متأسفانه ظرفیت های بازگشت این سرمایه گذاری در شبکه ارتباطات ثابت به دلیل سیاست های تعرفه ای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وجود ندارد.

به گفته وی، سال ها است که اپراتورهای ثابت نمی توانند برای توسعه شبکه شأن جذب سرمایه نمایند. چرا که نمی توانند آن سرمایه را برگردانند و هیچ جذابیتی برای سرمایه گذار وجود ندارد. لذا سرمایه جدیدی هم وارد این عرصه نمی شود و شبکه ای توسعه پیدا نمی نماید.

مدیرعامل سروش رسانه با اشاره به اینکه عمده توسعه ما نیز به سالهای 87 و 88 بازمی شود که در آن موقع جذابیت فروش اینترنت و توسعه شبکه و سودی که برای شرکت ها باقی می ماند، این ظرفیت را ایجاد می کرد، گفت: حتی از تسهیلات بانکی و امثال آن نیز می شد برای توسعه شبکه استفاده نمایند. اما علت اینکه شرکت ها نمی توانند به سمت توسعه حرکت نمایند نبود سرمایه گذاری است و علت نبود سرمایه گذاری جدید نیز به مسائل تعرفه گذاری وزارت ارتباطات باز می شود.

مدیریت مخابرات اجرای مصوبه بیت استریم را معوق نموده بود

وی در خصوص اظهارات وزیر ارتباطات مبنی بر اینکه مخابرات اجرای مصوبه بیت استریم را متوقف نموده است و رگولاتوری در حال پیگیری جرایمی برای مخابرات است، گفت: طی این سال ها شرکت های FCP امکاناتی را از مخابرات گرفته اند و هم اکنون نیز بخش عمده ای از ارتباطات شبکه اپراتورهای ثابت بر بستر مخابرات ایران است.

سیدصالحی اعلام نمود: در خصوص اجرای مصوبه بیت استریم یک درگیری جدی میان شرکت مخابرات ایران و شرکتهای اینترنتی وجود داشت و علت اصلی آن این بود که بدنه شرکت مخابرات و نماینده دولت، قصدی بر انجام این مصوبه نداشت. اما اخیراً و با تغییر بدنه مدیریتی، ما با مخابرات تعامل نموده ایم و مخابرات به راحتی قرارداد بیت استریم را امضا نموده و آماده واگذاری امکانات است.

وی با بیان اینکه طی 3 سال گذشته نماینده دولت در مخابرات، این پروژه را قفل نموده و اجازه نمی داد پیش رود، تاکید نمود: اما با تغییراتی که به تازگی در بخش اجرایی مخابرات رخ داده، این معضل هم رفع شده است.

مدیرعامل سروش رسانه با اشاره به اینکه می شود در یک تعامل برد برد مناسب مخابرات را انگیزه مند کرد که امکاناتش را به صورت عمده در اختیار سایرین قرار دهد، ادامه داد: کما اینکه در پروانه FCP ها نیز سایر دارندگان شبکه باید امکانات خودشان را برای دارندگان پروانه های پایین دست مانند سروکو و یا مشترکین به صورت مساوی قرار دهند. اما این تکلیف از سمت FCP ها نیز انجام نمی شود و هیچ گاه خبرهایی نمی شنویم که آنها امکاناتشان را در اختیار سایرین قرار نداده اند.

وی گفت: به طور کل باید گفت که پروانه ای که به شرکت های FCP و SERVCO داده شد به لحاظ ظرفیت، امکانات خوبی را در اختیار آنها قرار داد و این پروانه محدودیت تکنولوژی ندارد. اما مشکل از جایی آغاز شد که از مصوبه 181 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تعرفه های adsl به شدت محدود شد و در مصوبات بعدی نیز این فرایند ادامه پیدا کرد. به رغم رشد همه جانبه هزینه ها ، تعرفه به صورت دستوری ثابت مانده است.

سیدصالحی اعلام نمود: روز به روز که جلوتر می رویم و هزینه ها افزایش می یابد، ما شاهد استهلاک شبکه خود هستیم و هزینه ای برای بهینه سازی وجود ندارد. به همین دلیل کیفیت دچار افت و کاهش خواهد شد. مشکل مربوط به تعرفه گذاری است و نه اصل پروانه.

تعرفه غیرمنصفانه اینترنت ثابت در برابر اینترنت موبایل

وی گفت: سازمان تنظیم مقررات ارتباطات به عنوان تنظیم نماینده بازار با این پروانه ها به نوعی به 18 مخابرات در کشور پروانه داده و معین است که در این زمین به این کوچکی، این تعداد اپراتور حتماً تعارضات جدی با هم خواهند داشت. بعضی غیرفعال و بعضی فعالیت بی ثمر خواهند داشت و در رقابت هم رقابت غیرمنصفانه ای بین آنها شکل خواهد گرفت.

مدیرعامل سروش رسانه اضافه نمود: در این بازار تعرفه غیر منصفانه، سازمان تنظیم مقررات در تعرفه موبایل ورود کرد و هم اکنون تعرفه های موبایل در کشور ما با تعرفه های ارتباطات ثابت برابری می نماید و این در جهان بی سابقه است. مسلماً ارتباطات موبایل تغییر قیمت جدی نسبت به ارتباطات ثابت دارد که این باعث گسترش ارتباطات موبایل و مهجور ماندن ارتباطات ثابت شده و توسعه ارتباطات ثابت را از سال 92 به بعد بسیار کند نموده است.

سید صالحی معتقد است که اگر پروانه فروشی وزارت ارتباطات تمام نشود و این وزارتخانه هر بار با دادن یک پروانه به دنبال دریافت پولی به اسم توسعه شبکه باشد، همچنان این فرایند نزولی در صنعت ارتباطات ثابت ادامه خواهد داشت.

وی گفت: این مدل پروانه فروشی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در ازای دریافت پول قطعاً منجر به آسیب صنعت ارتباطات در کوتاه مدت می شود و باور اعطای مجوز به شهرداری تهران برای ارائه خدمات فیبر، بسیار سخت است.

خبرنگاران در همین زمینه کوشش کرد با مسئولان سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نیز ارتباط برقرار و از این طریق نسبت به انتشار پاسخ این سازمان نیز اقدام کند اما مسئولان این سازمان تا این لحظه به پیگیری های خبرنگاران واکنشی نشان نداده و حاضر به پاسخگویی نشدند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1615

به "نزول صنعت ارتباطات ثابت با پروانه فروشی به شهرداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نزول صنعت ارتباطات ثابت با پروانه فروشی به شهرداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید