پامپئو: اجازه نمی دهیم چین و روسیه به ایران سلاح بفروشند

به گزارش مجله باهام، وزیر امور خارجه آمریکا خاطرنشان کرد کشورش از همه ابزارهای دیپلماتیک خود استفاده خواهد نمود تا اجازه ندهد که چین و روسیه به ایران سلاح های پیشرفته بفروشند.

پامپئو: اجازه نمی دهیم چین و روسیه به ایران سلاح بفروشند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز آدینه در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز اعلام نمود که دولت متبوعش همه ابزارهای دیپلماتیک خود را برای جلوگیری از فروش سلاح های پیشرفته به ایران توسط چین و روسیه به کار خواهد گرفت.

مایک پامپئو در پاسخ به این سؤال که آمریکا در قبال مواضع چین و روسیه که اعلام نموده اند حتی در صورت پیروز شدن آمریکا در بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران قصد ندارند با این تحریم ها همراه شوند، چه واکنشی خواهد داشت، گفت: این شرایط من را به یاد زمانی می اندازد که رئیس جمهور ترامپ اعلام نمود که دیگر قصد ندارد به توافق احمقانه هسته ای با ایران پایبند باشد و می خواهد تحریم های یکجانبه آمریکایی را علیه ایران فعال کند. در آن موقع همه می گفتند که این تحریم ها جواب نخواهد داد، ولی ما نشان دادیم که اینگونه نیست.

وی اضافه نمود: روسیه و چین می توانند امروز درباره هرچیزی صحبت نمایند، اما من به شما اطمینان می دهم که وقتی تحریم های بین الملی علیه ایران احیا گردد، ایالت متحده از همه ابزارهای موجود در زرادخانه دیپلماتیک خود استفاده خواهد نمود تا اجازه ندهد که روسیه و چین به ایران سیستم های تسلیحاتی بفروشند.

هفته گذشته آمریکا قطعنامه پیشنهادی خود برای تمدید تحریم های تسلیحاتی بین المللی علیه ایران را در شورای امنیت سازمان ملل متحد به رأی گذاشت، اما تنها دو کشور که یکی از آنها خود آمریکا بود به این قطعنامه رأی مثبت دادند تا آمریکا شکست مفتضحانه ای را متحمل گردد.

در پی این شکست عظیم، آمریکا اعلام نمود که میخواهد سازوکار بازگشت اتوماتیک تحریم های بین المللی علیه ایران را علیه ایران در شورای امنیت فعال کند؛ در حالی که این کشور بیش از 2 سال قبل رسماً از برجام خارج شده و حتی متحدان اروپایی این کشور نیز تأکید می نمایند که آمریکا به دلیل خروج از برجام اجازه ندارد از ساز وکار بازگشت اتوماتیک تحریم ها علیه ایران استفاده کند.

علی رغم این مخالفت ها، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه با حضور در نیویورک شخصاً نامه ای را نماینده اندونزی در سازمان ملل متحد -که کشورش رئیس دوره ای شورای امنیت است- تحویل داد و طی این نامه ضمن متهم کردن ایران به نقض برجام، از طرف دولت آمریکا رسماً خواهان بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران شد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1307

به "پامپئو: اجازه نمی دهیم چین و روسیه به ایران سلاح بفروشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو: اجازه نمی دهیم چین و روسیه به ایران سلاح بفروشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید