گنجی که در بستر زریوار پنهان است

براساس افسانه ها و روایات چنین عنوان شده که در بستر دریاچه زریوار مریوان گنجی از اجدادمان باقی مانده است. اگر تمایل دارید که از اصل موضوع آگاه شوید، همراه ما باشید.

گنجی که در بستر زریوار پنهان است

با وبسایت گردشگری سازمان میراث فرهنگی همراه باشید.

حاکم و درویش

روایت است که روزی روزگاری در محل کنونی دریاچه زریوار مریوان، شهری بود که حاکم ستمگری داشت به نام فیله قوس، یک روز درویشی به همراه همسرش سوار بر الاغ از نزدیکی شهر عبور می کرد که ماموران حاکم او را دستگیر و به شهر آوردند، اهالی شهر و ماموران درویش و همسرش را بسیار آزار می دادند و مجبور به انجام کارهای سخت و طاقت فرسا می کردند تا جایی که دم الاغ، تنها سرمایه درویش از جا کنده می شود و زن باردارش فرزند خود را از دست می دهد. درویش، خسته از ظلم اهالی و ماموران نزد حاکم رفته و خواستار عدالت می شود اما حاکم او را مورد تمسخر قرار می دهد و بیرون می اندازد. درویش آزرده خاطر و دلشکسته بالای کوهی در شرق شهر می رود و به راز و نیاز با خالق می پردازد. او حاکم و ماموران و اهالی را نفرین می کند و می گوید:سرم را از سجده بر نمی دارم تا شهر را با آب یکسان نکنی و این قوم ظالم را نابود نکنی! چنین می شود که دریاچه زریوار مریوان پدید می آید و شهر، اهالی و حاکم ستمگرش ناپدید می گردند. اکنون هم قبر درویش هنوز در پای کوه در حال تماشای این دریاچه است. زریوار، همان دریاچه رمزآلودی است که به دریاچه دادخواه شهرت دارد

گنج پنهان در زیر دریاچه

به روایت مردم محلی، دریاچه زریوار مریوان در حقیقت از گنجی افسانه ای محافظت می کند که در کف این دریاچه مدفون شده و تا به امروز کسی پیروز به یافتن آن نشده است. طبق این روایت، وجه تسمیه دریاچه زریوار مریوان نیز از زر می آید که به همین گنج پنهان شده اشاره دارد حتی برخی معتقدند که شهری کامل و دست نخورده در زیر این دریاچه قرار گرفته است! هنگام گذر از کنار نیزارهای اطراف دریاچه پرواز دسته جمعی پرندگان بر فراز آسمان زریوار، چنان سمفونی زیبایی را در هوا طنین انداز کرده و سیمای زیبایی به این تالاب زیبا بخشیده که روح آدمی را به وجد می آورد. دریاچه زریوار در میان کوه ها و دشت های سرسبزی که پیرامون آن را گرفته اند به مانند نگینی فیروزه ای می درخشد و به یکی از جذابترین و بهترین مکان ها برای گشت و گذار و تفریح تبدیل شده که عکاس های بسیاری برای ثبت عکس هایی از طبیعت به دل این دریاچه پناه می آورند. دیدن تالاب بر فراز آسمان و پرواز با پاراگلایدر همراه با پرنده ها چنان لذتی به وجود آدمی تزریق می کند که مسافران و گردشگران را به پروازی هیجان انگیز بر فراز این تالاب زیبا دعوت می کند. در اسکله این تالاب زیبا قایق های زیبایی را می بینیم که پذیرای مسافران و گردشگرانی است که از جای جای کشور به دیدن این تالاب زیبا آمده اند؛ دیدن انواع گونه گیاهی و انواع پرنده ها در سطح تالاب و گوش سپردن به صدای آرام آب گوشه ای از زیبایی های این تالاب طبیعی است. هنگام گذر از این تالاب زیبا به دلیل بستر مناسب دریاچه، ماهیگیری به یکی از تفریح های جذاب و منبع درآمدی برای اهالی مریوان تبدیل شده که در هنگام سفر به این دریاچه زیبا می توانید طعم لذت صید ماهی را نیز تجربه کرد. بعد از کلی گشت وگذار در این دریاچه زیبا، خوردن غذاهای محلی در کنار این دریاچه زیبا و دیدن طبیعت بکر و منظره انعکاس آسمان آبی در دریاچه و آواز پرندگان و موج های آرام تالاب آرامش خاصی را به وجود آدمی سرازیر می کند. این دریاچه بسیار زیبا از چشمه های جوشانی که در کف آن قرار گرفته است، تغذیه می کند و به دلیل شرایط مناسبی که دارد پذیرای گیاهان و حیوانات مختلفی است، تالاب زریبار یکی از منحصر به فردترین دریاچه های آب شیرین جهان به شمار می رود که از شرایط کلی یک تالاب بین المللی برخوردار است. یخ بستن این دریاچه در فصل سرد سال، از زیبایی های این تالاب بی نظیر است که به محلی برای اسکی و اسکیت بازی تبدیل می شود و دوستداران ورزش های زمستانی را به دل طبیعت خود می کشاند.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 26 بهمن 1398 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 749

به "گنجی که در بستر زریوار پنهان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گنجی که در بستر زریوار پنهان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید