114 شهرستان از نظر کرونا کم خطر و سفید شدند ، شرح مهم درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه ها بر اساس رنگ منطقه

به گزارش مجله باهام، رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با اعلام اینکه بیش از 80 درصد اصناف، پروتکل های بهداشتی را به خوبی رعایت می نمایند، از پیشنهاد این کمیته به ستاد ملی برای افزایش فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و مالی در 114 شهرستان کم خطر (سفید) در سطح کشور اطلاع داد.

114 شهرستان از نظر کرونا کم خطر و سفید شدند ، شرح مهم درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه ها بر اساس رنگ منطقه

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور حسین ذوالفقاری امروز چهارشنبه دهم اردیبهشت ماه پس از برگزاری شانزدهمین جلسه کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا به خبرنگاران گفت: بر اساس تصمیم روز یکشنبه ستاد ملی مدیریت کرونا که فرایند بازگشایی فعالیت های مختلف را در کشور به سه دسته شهرستان های کم خطر(سفید)، دارای خطر متوسط (زرد) و پرخطر (قرمز) تقسیم نموده است، در نشست امروز کمیته این موضوع مورد آنالیز نهاده شد و به استناد گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 114 شهرستان کشور از نظر شیوع ویروس کرونا، کم خطر تشخیص داده شد.

وی اضافه کرد: مقرر شد در این 114 شهرستان، بخش دیگری از فعالیت های مالی، فرهنگی و اجتماعی که به دلیل شیوع کرونا متوقف شده است، بازگشایی شود. لذا بر اساس نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف آن تعداد از فعالیت هایی که می توانند در شهرهای کم خطر (سفید) شروع شوند، معین و برای تصویب در جلسه روز یکشنبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ارائه خواهد شد. البته تصویب مناطق سفید به معنای شروع همه فعالیتها نخواهد بود و این مناطق هم باید همچنان از نظر شیوع کرونا تحت کنترل باشد.

ذوالفقاری ادامه داد: چنانچه شرایط این مناطق همچنان سفید باقی بماند امکان بازگشایی و ادامه فعالیت در آنها ممکن است اما اگر بار دیگر شیوع بیماری در این مناطق افزایش یابد، به ناچار محدودیت ها دوباره اعمال خواهد شد.

رییس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا با بیان اینکه محدودیت ها را باید با فرایند بیماری تطبیق دهیم، گفت: در ابتدا 114 شهرستان که شرایط آنها سفید اعلام شده است بخشی از فعالیت های تعطیل شده را شروع خواهند کرد اما باید یک دوره 15روزه را پشت سر بگذاریم تا بتوانیم تشخیص دهیم که آیا فرایند بیماری در آن شهرها تغییر یافته است یا نه. اگر شرایط همچنان سفید باقی بماند امکان بازگشایی و افزایش دیگر فعالیت ها در آنها وجود دارد اما در صورت شیوع مجدد بیماری، محدودیت ها بازمی شود ...

ذوالفقاری تاکید نمود: فاصله بین شرایط سفید و زرد بسیار کم است و با افزایش یک بیمار در روز در مناطق سفید، شرایط یک شهر می تواند از شرایط سفید به شرایط زرد تغییر کند.

معاون امنیتی و اجتماعی وزیر کشور، دومین موضوع مورد آنالیز در جلسه امروز کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا را تمدید مهلت اعتبار وکالتنامه های نقل و انتقال خودرو اعلام کرد و اظهارداشت: پیش از عید نوروز، بعضی افراد وکالت نامه هایی را برای نقل و انتقال سند خودرو داده بودند ولی چون با تعطیلات مصوب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا همزمان شده و حدود 36 روز مراکز شماره گذاری تعطیل شد، امکان به نام زدن سند این خودروها فراهم نشده بود.

وی اضافه کرد: در این جلسه پیشنهاد شد مدتی که مراکز شماره گذاری، طبق تصمیم ستاد ملی تعطیل بودند جزء روزهای غیرکاری در وکالت نامه ها منظور شود تا با رعایت قانون مدنی، مشکل حدود یکصد هزار نفر در کشور در این زمینه رفع شود و آنها بتوانند با وکالت نامه هایی که قبلاً از فروشنده داشتند نسبت به تغییر سند مالکیت اقدام نمایند.

ذوالفقاری ابراز امیدواری کرد این پیشنهاد در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در هفته آینده تصویب و مشکل افراد یادشده حل شود.

رییس کمیته اجتماعی و انتظامی مدیریت کرونا با بیان اینکه موضوع بعدی جلسه امروز مربوط به مسائل شهرداریها خصوصا در کلانشهرها و درحوزه ترافیک و حمل و نقل عمومی بود، اظهارداشت: با دستور ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مسائل و موضوعات کلانشهرها در دو روز گذشته آنالیز و مقرر شد پیشنهادات آنها به ستاد ارائه شود و مسائل و مسائل در کل کشور مورد توجه قرار گیرد.

وی در خصوص شرایط اجرای ترافیک در کلانشهرها گفت: در این جلسه مقرر شد همه شهرداری ها مکلف شوند پروتکل های بهداشتی را در حمل و نقل عمومی اعم از مترو، اتوبوس، تاکسی، تاکسی های اینترنتی و آژانس ها کاملاً رعایت نمایند و بر مبنای رعایت این پروتکلها طرح ترافیک متناسب با شرایط توسط شورای ترافیک استان ها تدبیر شود.

معاون وزیر کشور اضافه کرد: درصورت اجرا، طرح ترافیک باید به گونه ای مدیریت شود که ازدحام بوجود نیاید و بار اضافی بر حمل و نقل عمومی که خارج از پروتکل های وزارت بهداشت است، وارد نشود و مسئله ای از این جهت به وجود نیاید. به همین دلیل، مقرر شد شورای ترافیک استانها به صورت روزانه شرایط را رصد نمایند و با ایجاد تعادل بین طرح ترافیک و حمل و نقل عمومی، هم ترافیک شهرها را مدیریت نمایند و هم از شیوع بیماری براثر حمل و نقل عمومی جلوگیری به عمل آورند.

ذوالفقاری اعلام نمود: در نشست امروز در خصوص فعالیت بعضی از مشاغل هم پیشنهاداتی از سوی اتاق اصناف و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شد که با توجه به ارزیابی در طول یک هفته گذشته مقرر شد ساعت های کاری هم مورد بازنگری قرار گیرد و به ستاد ملی ارسال شود.

وی در پاسخ به احتمال بازگشایی مدارس در 114 شهری که دارای شرایط سفید هستند، گفت: در خصوص بازگشایی مدارس تا این لحظه تصمیم گیری نشده است چراکه مدارس و دانشگاهها سراسری هستند و تعطیلی و بازگشایی آنها سراسری خواهد بود.

رییس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در باره نحوه اجرای پروتکل های بهداشتی از سوی اصناف اظهارداشت: براساس گزارشی که امروز در جلسه داده شد بعد از بازگشایی تعدادی از اصناف و مغازه ها در طول هفته های گذشته، با نظارتهای اجرا شده بالای 80 درصد از آنها در سطح کشور پروتکلهای بهداشتی را رعایت نموده اند اما سقف رعایت این پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی در تهران پایین است و تنها 62 درصد رعایت شده است که امیدواریم تهرانی ها بیشتر رعایت نمایند.

ذوالفقاری یادآور شد: باید توجه داشته باشیم که مساله بیماری کرونا هنوز حل نشده است و اگر می بینیم فرایند بیماری و فوتی های ناشی از آن در کشور کاهش یافته، به دلیل رعایت یک سری مسائل بهداشتی است که عمده کار و همکاری توسط مردم اجرا شده است.

وی اضافه کرد: در ابتدای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، فرایند شیوع بیماری در کشور به 3 هزار نفر در روز رسیده بود ولی اکنون به حدود هزار نفر رسیده است که این امر نتیجه کار جمعی و همراهی جدی مردم بود. امروزنیز بیشتر مردم از رعایت نکردن تعدادی از افراد گله مند هستند.

معاون وزیر کشور هشدار داد: چنانچه پروتکل های بهداشتی رعایت نشود و فرایند بیماری مجددا افزایش یابد، ناچارا باید محدودیتها دوباره برشود و بازگشت دوباره محدودیتها خسارات زیادی دربر خواهد داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1086

به "114 شهرستان از نظر کرونا کم خطر و سفید شدند ، شرح مهم درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه ها بر اساس رنگ منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "114 شهرستان از نظر کرونا کم خطر و سفید شدند ، شرح مهم درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه ها بر اساس رنگ منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید