خواص خشکبار شیرین

به گزارش مجله باهام، توت خشک، توت سفیدی است که آن را خشک کرده اند. این ماده غذایی ویتامینی ندارد ولی منبع ارزشمند قند است. به طوری که سهم بیشتر قند موجود در آن فروکتوز است که برای جذب به انسولین نیاز ندارد بنابراین توت خشک برای دیابتی ها که همیشه

خواص خشکبار شیرین

توت خشک، منبع فروکتوز

توت خشک، توت سفیدی است که آن را خشک کرده اند. این ماده غذایی ویتامینی ندارد ولی منبع ارزشمند قند است. به طوری که سهم بیشتر قند موجود در آن فروکتوز است که برای جذب به انسولین نیاز ندارد بنابراین توت خشک برای دیابتی ها که همیشه با کمبود انسولین روبرو هستند، مناسب است. 60 کیلوکالری(یک چهارم لیوان)

برگه زردآلو، منبع بتاکاروتن

برگه زردآلو از منابع بتاکاروتن محسوب می شود، ترکیبی که خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد و به غیرفعال شدن رادیکال های آزاد کمک می کند. نکته دیگر پتاسیم فراوانی است که در این ماده غذایی یافت می شود به طوری که با خوردن 100 گرم از آن 1380 میلی گرم پتاسیم دریافت خواهد شد. 60 کیلوکالری(5عدد)

پسته، منبع آهن

پسته سرشار از آهن است و با مصرف 100 گرم از آن، 3 میلی گرم آهن به بدن می رسد و می تواند تاحدودی کمبودهای احتمالی گیاهخواران و کسانی که به هر دلیلی منابع حیوانی آهن را مصرف نمی کنند، تامین کند. بعد از بادام، پسته بیشترین میزان کلسیم را دارد و برای تامین این ماده معدنی به شما توصیه می کنیم میزان مشخصی از این مغز را هم میل کنید. 45 کیلوکالری(8عدد)

کشمش، منبع پتاسیم

کشمش همان انگور خشک شده است که می توان آن را منبع پتاسیم دانست و با خوردن 100 گرم از آن 1000 میلی گرم پتاسیم به بدن می رسد، بنابراین بهتر است فشارخونی ها آن را در رژیم غذایی شان بگنجانند تا به تنظیم فشارخون خود کمک کنند. از قلم نیاندازید قند این ماده غذایی در 100 گرم کشمش، 34 گرم گلوکز و 34 گرم فروکتوز است. 60 کیلوکالری(2 قاشق غذلخوری) 45 کیلوکالری(2 عدد)

گردو، منبع مس

گردو مس زیادی دارد و مطالعه ها نشان داده اند با خوردن 100 گرم از این مغز، بدن 1 میلی گرم از این ماده معدنی (بیش از نیاز روزانه خانم ها) دریافت می کند. گردو سرشار از اسید فولیک است بنابراین خانم های باردار که بیش از هر گروه دیگری به این ویتامین نیاز دارند، بهتر است که آن را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

انجیر خشک، منبع آهن

انجیر خشک از چند جنبه اهمیت دارد؛ اول اینکه با خوردن 100 گرم از آن 5 میلی گرم آهن دریافت می شود، دوم کلسیم زیادی دارد (250 میلی گرم در هر 100 گرم) و سوم اینکه 890 میلی گرم پتاسیم با مصرفش دریافت می شود، بنابراین افرادی که کم خونی دارند، احتمال بروز پوکی استخوان در آنها بالاست و از فشار خون رنج می برند، بهتر است انجیر خشک بخورند. 60 کیلوکالری(5عدد)

بادام، منبع کلسیم

این مغز در مقایسه با بقیه مغزهای آجیل کلسیم و ویتامین E بیشتری دارد و با خوردن 100 گرم از آن، بدن 240 میلی گرم کلسیم و 24 میلی گرم ویتامین E دریافت می کند بنابراین اگر لبنیات کمتر می خورید و به سلامت پوست و مویتان اهمیت می دهید، بهتر است بادام را در رژیم غذایی تان بگنجانید. 45 کیلوکالری(6عدد)

فندق، منبع روی

می توان فندق را منبع مناسب روی و آهن دانست زیرا مصرف 100 گرم از آن می تواند 6 میلی گرم روی و 6 میلی گرم آهن مورد نیاز بدن را تامین کند بنابراین کسانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است و به دفعات سرما می خورند و به عفونت مبتلا می شوند، بهتر است فندق را در برنامه غذایی روزانه شان داشته باشند. 45 کیلوکالری(7عدد)

منبع:هفته نامه سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 27 مهر 1400 بروزرسانی: 27 مهر 1400 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1937

به "خواص خشکبار شیرین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص خشکبار شیرین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید