قدرت باورنکردنی بعضی از گیاهان ، شما بدون این گیاه قادر به زندگی نخواهید بود

به گزارش مجله باهام، آیا مصرف گیاهان می تواند به خواب بهتر یاری کند؟ چه گیاهی چه تاثیری بر کیفیت خواب ما دارد؟

قدرت باورنکردنی بعضی از گیاهان ، شما بدون این گیاه قادر به زندگی نخواهید بود

سیدمحمدجزایری متخصص طب سنتی به قدرت باورنکردنی برخی از گیاهان اشاره می نماید:

سوال- تعریف شما برای یک خواب شبانگاهی خوب چیست؟

خاتمه یک روز پرمشغله و مفید؛ که شما از انجام کارهایی که مشغول آن هستید راضی باشید به میزان کافی نیز خسته باشید که بخواهید استراحت کنید. ما بعلاوه باید یک حس آرامش درونی نیز در خود بیابیم. می خواهم بگویم که زندگی پذیرش چالش ها و سختی هایی است که به سمت شما پرتاب می شوند. بیشتر مردم مغز خود را بیش از میزان پرمشغله می نمایند، بنابراین ممکن است وقتی کافی برای هضم چیزهایی که به خورد مغزشان داده اند و تجربه های احساسی خود را نداشته باشند.

سوال- دمنوش ها و گیاهان چه نقشی را در ایجاد یک خواب خوب ایفا می نمایند؟

هزاران سال پیش، اجداد ما گیاهان بسیاری را کشف کردند که برای آرام کردن سیستم عصبی بدن ما مفید هستند. زندگی ممکن است با پستی و بلندی هایش به جسم و روان ما زخم وارد کند، بنابراین این طبیعی است که دوره هایی از دشواری در خواب را داشته باشیم. برای مسائل خواب کوتاه مدت، بابونه، سنبل الطیب و برگ چای، برای آرامش بخشیدن در آخر روز و استراحت ماهیچه و افکار مناسب ترین هستند. این گیاهان برای شکستن یک الگوی متوالی بی خوابی، اساسی هستند و درست به همان میزان به شما یاری خواهند کرد که خواب عمیق تر و بهتری در شب داشته باشید.

دانش گیاهان دارویی فقط به شناخت گیاهان محدود نمی گردد، بلکه یک نوع سبک زندگی است. متاسفانه، یک مشکل کوچک گاهی ممکن است به یک بی خوابی مزمن تبدیل گردد، که یک بیماری جدی است و اثرات جبران ناپذیری بر سلامت انسان دارد. بی خوابی مزمن تنها با رویکرد چند بعدی، قابل درمان است: شما ممکن است بخواهید یک قرص آرامبخش مصرف کنید که شما را به خواب خواهد ببرد، اما این رفع نماینده منبع مشکل بی خوابی نیست. من تغذیه منظم، به علاوه مصرف ویتامین های گروه B و منیزیم را تجویز می کنم که برای سیستم عصبی بدن مفید هستند.

دقت داشته باشید که برای حل مشکل بی خوابی، باید رژیم غذایی خاصی را دنبال کنید که تضمین می نماید قندخون شما در نیمه های شب کم نخواهد شد، زیرا کمبود قندخون به بی خوابی تبدیل می گردد. شما باید به میزان کافی ورزش کنید و برنامه تمرینی آرامش بخش داشته باشید؛ مثلا روزنامه یا مجله بخوانید و چیزهایی به صورت خودآگاه بنویسید.

فعالیت شما در شب بسیار مهم است، در طول شب، دمنوش ها نقش حیاتی دارند. اسطوخدوس برای دمنوش شب عالی است. بعلاوه دمنوش کاه جودوسر و سرگل آن، یعنی بخشی از گیاه که قبل از خود جودوسر پیدا می گردد، بسیار مفید هستند. سرگل جودوسر در روش های گیاه درمانی سنتی، بسیار متداول است و قدمت طولانی دارد و در تغذیه سیستم عصبی نیز مؤثر است و می تواند حتی یک مغز بیش فعال را نیز آرام نمایند.

علت مسائل خواب چیست؟

برخی وقت ها، اگر کارهای بسیاری برای انجام دادن داشته باشم و مجبور باشم تا دیروقت کار کنم، خوابیدن برایم سخت می گردد. فکر می کنم برای بقیه مردم هم همین است و بیشتر ما دچار بی خوابی می شویم زیرا برای هیچ و پوچ می دویم. در گیاه پزشکی، درک رابطه ما با چرخه ها نشان می دهد که ساعات بین 10 شب تا دو صبح وقت مهمی برای دفع سموم در اندام های بدن ماست، بنابراین باید هدف گذاری خود برای خواب را بر ساعت 11 بگذاریم. وقتی فردی در بین این ساعات بیدار می گردد، این بیداری عموما ناشی از متابولیسم کبد است.

جوزهندی گیاه خوبی برای یاری به افرادی است که از بی خوابی گذرا، یعنی بی خوابی که فرد به خواب می رود ولی نیمه های شب بیدار می گردد، رنج می برند. در واقع جوز هندی، سیستم عصبی را آرام می نماید. برخی افراد نوشیدن چای جوز هندی قبل از خواب را تحول آفرین ارزیابی نموده اند.

علت خستگی شدید در طول روز چیست؟

یکی از دلایل مهم این است که خواب شب کافی و عمیق نداشته ایم. این موضوع نیز احتمالا به علت نور پس زمینه اتاق، سروصدا در خانه، یا حتی نداشتن زمان کافی برای آرام شدن قبل از خواب است. من برای حل این مشکل انجام چند حرکت ورزشی را توصیه می کنم که تحرک زیادی ندارند اما انرژی مصرف می نمایند. گیاه اشواگاندها یا جینسینگ هندی، که با نام لاتین Withania somnifera نیز شناخته می گردد، خواب آور است. این گیاه برای انرژی بخشی بسیار مناسب است، زیرا یاری می نماید که عمیق تر بخوابید. نوشیدن دمنوش این گیاه مانند این است که در بانک خود انرژی ذخیره کنید و وقتی که بیدار می شوید، آن انرژی را به طور مستمرتری بهره ببرید. این گیاه شما را در بالاترین سطح برای مقابله با استرس قرار می دهد.

کدام گیاه است که شما بدون آن قادر به زندگی نخواهید بود؟

بدون شک، زردچوبه. این گیاه سلول های ما را تشویق می نماید که بهتر عمل نمایند. التهاب را کم نموده و به همین علت گردش خون را تسهیل می نماید، مواد مغذی را به بافت ها و بخش هایی از بدن ما که عمدتا دور از مواد غذایی کافی هستند، می رساند. در زمینه مغز و سیستم عصبی که ما در خصوص آن متمرکز هستیم، نشان داده شده است که زردچوبه، در غذارسانی و رساندن مواد مغذی درست و مفید به سیستم عصبی ما نیز موثر است. بنابراین اگر افسردگی یا اضطراب فصلی دارید، زرچوبه واقعا درمان مناسبی است.

هرچند زردچوبه به خودی خود آرام بخش نیست و به صورت مستقیم برای خواب شما تاثیرگذار نخواهد بود، به طور غیرمستقیم خواهد توانست به کاهش درد و التهاب یاری نموده، متابولیسم شما را بهبود بخشیده و درنهایت، خواب آرام تری را برای شما به ارمغان آورد. برای عملکرد بهتر، می تواند از افشره زردچوبه که بسیار قوی است بهره ببرید. هر سه قطره از افشره آن، برابر 35 گرم زردچوبه تازه است.

برای خواب بهتر باید از کدام مواد غذایی پرهیز کنیم؟

از مواد غذایی بسیار محرک، مانند قهوه و سایر مواد کافئین دار به ویژه در ساعت میانی روز و بعد از آن پرهیز کنید. این مورد در خصوص شکر نیز صادق است. اگر شب ها اندازه زیادی شکلات می خورید، ممکن است بیش از حد محرک باشد، زیرا شکلات ترکیباتی در خود دارد که در بدن مانند کافئین عمل می نماید.

در ادامه، موادی که باید در رژیم غذایی تان وجود داشته باشند تا بتوانید بهتر بخوابید را شرح می دهم. برای مثال، فرنی جو که اندازه قابل توجه ویتامین آزاد می نماید، فقط برای صبحانه مناسب نیست و در سایر وعده ها نیز مفید خواهد بود. تریتامین، یکی از پیش سازه ها در بدن است که به ما یاری می نماید بهتر بخوابیم و موادی که موجب آزاد شدن آن در بدن می شوند، مواد غذایی خوبی برای خواب راحت خواهند بود.

نکته دیگری هست که بخواهید با ما در میان بگذارید؟

تاریخ سلامت انسان به میزان تاریخ پزشکی قدمت دارد. ما در گذشته بیش از 200 نوع غذا می خوردیم ولی حالا 80 درصد رژیم غذایی ما تنها از 10 نوع گونه گیاهی و جانوری است. ما تکامل یافته ایم تا گونه های مختلف و گسترده گیاهی را در رزِم غذایی خود داشته باشیم تا سلامت بمانیم و ما دیگر از این طیف گسترده استفاده نمی کنیم. یک راه بسیار ساده برای باز معرفی این غذاها، نوشیدن انواع دمنوش هاست. در هر کیسه دمنوش، معمولا بین سه تا دوازده گیاه وجود دارد و همین امکان بهره برداری از ترکیبات مفید و محافظت نماینده آن ها را برای ما میسر می سازد.

درست است که ممکن است این ترکیبات محافظ برای حفاظت از خود گیاه به وجود آمده باشند، ولی ما نیز در کنار گیاهان رشد یافته ایم و بنابراین آن ها نیز می توانند به سلامت و تقویت قوای بدن ما یاری نمایند. انسان ها همیشه از گیاهان به عنوان محور بهداشت و درمان خود بهره برده اند، اما ما در طی 50 سال اخیر از آن غافل مانده ایم. اگر می خواهید سالم تر باشید، سعی کنید گیاهان بیشتری را در رژیم غذایی خود قرار دهید و البته گیاهان دارویی را نیز از قلم نیاندازید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 مرداد 1402 بروزرسانی: 2 مرداد 1402 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2379

به "قدرت باورنکردنی بعضی از گیاهان ، شما بدون این گیاه قادر به زندگی نخواهید بود" امتیاز دهید

1 کاربر به "قدرت باورنکردنی بعضی از گیاهان ، شما بدون این گیاه قادر به زندگی نخواهید بود" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت باورنکردنی بعضی از گیاهان ، شما بدون این گیاه قادر به زندگی نخواهید بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید