چند راه چاره ساده برای پیشگیری از سکته مغزی

به گزارش مجله باهام، یک متخصص مغز و اعصاب معتقد است که با تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی، شناسایی عوامل ژنتیکی و بعلاوه کنترل و معاینه های منظم پزشکی می توان تا حد بسیار زیادی از سکته مغزی جلوگیری کرد.

چند راه چاره ساده برای پیشگیری از سکته مغزی

به گزارش ایرنا؛ لیلا افشار هزارخانی اضافه نمود: کسانی که به فشارخون بالا، چربی خون، مرض قند، دیابت و بیماری های قلبی و عروقی مبتلا هستند، احتمال سکته مغزی در آنها نسبت به دیگران بسیار زیادتر است و هر یک از این بیماری ها خودشان به تنهایی می توانند باعث سکته مغزی باشند.

وی اضافه نمود: به همین دلیل براحتی با تغییر رژیم غذایی و کاهش مصرف نمک، شکر، قند، چربی و غذاهای سرخ کردنی ها(روغن های مانند زیتون استفاده کنیم) مصرف گوشت قرمز و جایگزینی آن با گوشت سفید از ابتلا به این بیماری ها جلوگیری کرد و تا 40 درصد جلوی سکته های مغزی نیز را گرفت.

هزارخانی، مصرف سیگار و دخانیات، کم تحرکی، ابتلا به آپنه خواب(خور وپف شبانه ناشی از نرسیدن اکسیژن به مغز) و استرس (به صورت غیر مستقیم با آزاد کردن هورمون در خون) را از دیگر عوامل سکته مغزی برشمرد و گفت: این دلیل ها را نیز می توان با تغییر سبک زندگی مانند عدم مصرف سیگار و ورزش کردن حدقل سه روز در هفته و معاینه پزشکی و رفع آپنه خواب تا حد بسیار زیادی کاهش داد.

سن ابتلا به سکته مغزی در ایران 10 سال جوان تر از میانگین جهانی است

این متخصص مغز و اعصاب در ادامه با ابراز تاسف از اینکه میانگین سن ابتلا به سکته مغزی در ایران 10 سال جوان تر از نرم جهانی آن است، گفت: در این زمینه احتیاج به تحقیق و مطالعات علمی داریم؛ که چرا میانگین ابتلا به سکته مغزی در ایران از 40 سالگی آغاز می گردد در حالی که میانگین جهانی آن از 50 سالگی آغاز می گردد.

هزارخانی یکی دیگر از دلایل بروز سکته مغزی را عوامل ژنتیکی بیان کرد و اضافه نمود: مطمئنا با دانستن این نکته که از نظر ژنتیکی ممکن است زمینه ابتلا به سکته مغزی داشته باشیم با کنترل مرتب و تحت درمان قرار گرفتن می تواند تا حد زیادی آن را به عقب بندازیم و حتی پیشگیری کنیم.

وی انسداد رگ خون با رسوب چربی در طول زمان با افزایش سن را از دیگر عوامل سکته مغزی برشمرد و گفت: افراد با افزایش سن باید مرتب و دوره ای برای کنترل شرایط جسمانی و بدنی خود ویزیت شوند و با تحت درمان قرار گرفتن دارویی امکان سکته مغز را به مقدار بسیار زیادی کاهش دهند.

بیمار سکته مغزی باید در کوتاهترین زمان ممکن به بیمارستان منتقل گردد

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: به محض تماشا علائم سکته مغزی در افراد مانند سنگینی دست و پا، دو بینی و تار تماشا، کجی صورت و بد تکلم کردن او را باید به سرعت به بیمارستان تخصصی مغز و اعصاب که در کرمانشاه بیمارستان امام رضا (ع) و فارابی است، برسانید تا در زمان طلایی که کمتر از چهار و نیم ساعت است به او رسیدگی گردد.

هزارخانی تاکید نمود: فرد مبتلا باید در کوتاهترین زمان ممکن به بیمارستان تخصصی رسانده گردد زیرا در هر دقیقه 2 میلیون سلول مغزی او آسیب می بیند و از بین می رود و ممکن است فرد را فلج کند.

وی گفت: اگر افراد سکته مغزی در کمتر از چهار ساعت به بیمارستان رسانده شوند، شاید بتوان برای آنها کاری کرد هرچند کسی در مدت نیم ساعت به بیمارستان منتقل گردد با فردی با 2 ساعت و یا سه ساعت تاخیر مراجعه کند از اندازه آسیب دیدگی باهم بسیار متفاوت اند.

او دلیل اصلی سکته مغزی را ایجاد لخته خون در رگ های مغز براثر عوامل مختلف دانست و بیان داشت: بسیار مهم است ابتدا دلیل سکته مغزی شناسایی گردد، اما معولا به 2 روش تزریق دارو و آنژیوگرافی بیماران سکته مغزی درمان می شوند.

این متخصص مغز و اعصاب اضافه نمود: اگر بیمار سکته مغزی به موقع به بیمارستان رسانده شوند تا 80 درصد با تزریق دارو لخته خونی آنها رقیق و رفع می گردد و 20 درصد که شرایط خون ریزی داخلی دارند و یا به خاطر بیمارهای زمینه ای دیگر تزریق خون برای آنها خطرناک است با جراحی آنژیوگرافی لخته خونی از رگ آنها خارج می گردد.

وی تاکید نمود: این در خصوص سکته های مغزی حاد است اما بسیار اتفاق می افتد که سکته مغزی با بروز علائم سنگینی دست و پا، کجی صورت و 2 بینی و بد تکلم به طرف دست زده، اما زود خودش رفع می گردد؛ در این موارد افراد معمولا آن را جدی نمی گیرند و از کنار آن می گذرند، در حالی که خیلی مهم است که به متخصص مراجعه و تحت درمان دارویی قرار گیرند که شرایط حادتر نگردد.

افراد با پیشگیری سعی نمایند بیمار نشوند

هزارخانی در قسمت پایانی صحبت های خودگفت: سکته مغزی بسته به حاد بودن و شدت آسیبی که به سول های عصبی مغز وارد می نماید، عوارضی مانند فلج شدن یک طرف بدن، فلجی دست و صورت و دیگر موارد به همراه دارد، بنابراین افراد تا آنجایی که می توانند موارد پیشگیری را رعایت نمایند.

وی در ادامه مراقبت و بازتوانی پس از سکته مغزی را بسیار مهم دانست و گفت: سه ماه اول نسبت به سه ماه دوم و 6 ماه اول نسبت به 6 ماه دوم از نظر درمان، مراقبت و بازتوانی بیماران سکته مغزی بسیار حساس و با اهمیت است، به همین دلیل دوره های بازتوانی بسیار پر هزینه تر، پر زحمت تر و طاقت فرساتر از پیشگیری است بنابراین باز تاکید می کنم سعی کنید، بیمار نشوید و دوره های منظم معاینه و کنترل بدنی در برنامه زندگی خودتان داشته باشید.

منبع: فرارو
انتشار: 13 آبان 1401 بروزرسانی: 13 آبان 1401 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2268

به "چند راه چاره ساده برای پیشگیری از سکته مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند راه چاره ساده برای پیشگیری از سکته مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید