ولخرجی هایی که به شب یلدا هم رحم نکرد، وقتی دورهمی هایمان را با پول به هم می زنیم

به گزارش مجله باهام، به نظر می رسد طولانی ترین شب سال، این سال ها به شبی کم فروغ و تجملاتی تبدیل شده است!

ولخرجی هایی که به شب یلدا هم رحم نکرد، وقتی دورهمی هایمان را با پول به هم می زنیم

به گزارش خبرنگار ، نزدیک به سه دقیقه طولانی تر شدن یک شب، بهانه ای بود برای دور هم جمع شدن خانواده ها. مادربزرگ ها می گفتند که گرامیداشت این شب به معنای آن است که قدر تک تک لحظات با هم بودن را بدانیم. انار و هندوانه ای که اصلاً فصل خوردنش هم نیست، همگی بهانه است تا راهی برای نزدیک کردن دل ها پیدا کنیم.

شاید بزرگتر ها راست می گویند؛ آن موقع ها سفره ها کوچک بود و دل ها بزرگ. وقتی کنار هم می نشستند، نه موبایلی بود که حواسشان را پرت کند، نه کسی آنقدر درگیر بحث های مختلف جامعه بود. آن شب همه به فکر خانواده بودند. خانواده از هر چیزی مهمتر بود؛ اما چه شده که کسی جرئت مهمانی دریافت و برگزاری مراسم شب یلدا را ندارد؟ شاید چون مراسم باید آن چنانی باشد و آبروی میزبان میان فامیل نرود! همه چیز باید جور باشد و میزبان هزینه گزاف پرداخت کند. آن ها که جیبشان پر پول است، دچار ولخرجی و تجمل شدند و آن هایی که چندان پولدار نیستند و به قول معروف از طبقه متوسط هستند، بی خیال برپایی این دورهمی می شوند. معدودند کسانی که هم تعادل را در مخارج حفظ نمایند و هم مراسم را با همدلی برگزار نمایند.

قدیم تر ها به جای خرج های زیاد امروزی و نگاه به دست دیگری، سبد های خیریه داشتند. سبدی که حاوی میوه و خوراکی بود و جلوی در خانه قرار می گرفت. با این کار فقیری که حیا مانعِ درخواست وقت و بی وقتش از مردم بود، شکمش را سیر می کرد. آن فقیر با سبد خیریه از همان میوه ای می خورد که فرد دارا در کنار خانواده اش تناول می کرد. اینگونه دل ها به هم نزدیک تر می شد. واقعا آن سه دقیقه طولانی تر شدن شب یلدا، بهانه ای برای یک عمل یا اعمال خیر بود.

صله رحم، صدقه دادن، ولیمه دادن، خوردن از میوه های بهشتی و ... همان اتفاقاتی بود که در این شب رخ می داد. حالا بازی با گوشی و تجمل گرایی جایگزین این کار های خیر شده است. برخی اوقات پایبند ماندن به سنت ها اهمیتی ندارد؛ اما وقتی این سنت های حسنه، زیر تجملات آجیل ها و سفره های آن چنانی شب چِله خاک خرده است، باید آن ها را با کوشش بیشتر زنده نگه داریم.

بازار آجیل شب یلدا بسیار عجیب و غریب است. قیمت ها غیر استاندارد شده و عده ای سودجو، از آب گِل آلود گرانی ها ماهی می گیرند. در این شرایط باید بیشتر پایبند سنت های قدیمی و ساده زیستی گذشتگانمان باشیم و از تجملات دوری کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1398 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 114

به "ولخرجی هایی که به شب یلدا هم رحم نکرد، وقتی دورهمی هایمان را با پول به هم می زنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ولخرجی هایی که به شب یلدا هم رحم نکرد، وقتی دورهمی هایمان را با پول به هم می زنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید