گزارش، تظاهرات در سودان و اعلام حالت فوق العاده در ایالت های آشوب زده

به گزارش مجله باهام، تظاهرات خشونت آمیز دانش آموزان سودانی چند روزی است که در برخی از شهرهای این کشور ادامه دارد، به گونه ای که مقامات خارطوم مجبور شدند مقررات حالت فوق العاده و حکومت نظامی در ایالت های آشوب زده اعمال کنند.

گزارش، تظاهرات در سودان و اعلام حالت فوق العاده در ایالت های آشوب زده

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بحران اقتصادی سودان سبب شد تا دولت خارطوم در بودجه سال جاری میلادی یارانه نان و سوخت را به شدت کاهش دهد و آن را در حد صفر برساند.

این موضوع سبب شد، قیمت نان و سوخت به شدت افزایش پیدا کند، به گونه ای که نان در مناطق کم برخورداری نظیر دارفور و ایالت های کردفان نان نایاب شد و مردم این مناطق با مسائل زیادی روبرو شدند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

حذف یازانه از نان و سوخت فقط به گرانی این دو کالای اساسی محدود نشد و تاثیرات خود را بر روی کالاهای دیگر از جمله مواد غذایی و حمل و نقل گذاشت و اکنون بهای مواد غذایی و سایر کالاها و خدمات در سودان به شدت افزایش پیدا کرده است.

این افزایش قیمت سبب شد تا دانش آموزان دبیرستانی شهر ضعین واقع در شرق دارفور و شهر فوله واقع در غرب کرفان به خیابان ها آمدند و در اعتراض به گرانی مواد غذایی و سوخت شعار سر دادند. تنور این تظاهرات بیش از بیش برافروخته شد و تعدادی از تظاهرات کنندگان اقدام به تخریب اموال عمومی، آتش زدن لاستیک و غارت بعضی از مغازه ها کردند.

در اینجا بود که پلیس و نیروهای امنیتی وارد عمل شدند و با شلیک گاز اشک آور در صدد متفرق کردن تظاهرات کنندگان برآمدند. در جریان درگیری پلیس با تظاهرات کنندگان ده ها تن از شهروندان سودانی مجروح و تعدادی نیز دستگیر شدند. این سرکوب سبب شند تا آتش تظاهرات دانش آموزان خاموش شود بلکه دامنه آن به سایر شهرها و ایالت های سودان کشیده شد.

دانش آموزان شهر قضارف مرکز استانی به همین نام واقع در شرق سودان طی دو روز گذشته به خیابان ها آمدند و در اعتراض به گرانی مواد غذایی از جمله نان شعار سرداند و با تخریب اموال عمومی به غارت بازار اصلی این شهر پرداختند.

همچنین تظاهرات مشابهی طی روزهای گذشته در شهرهای ابیض مرکز ایالت کردفان شاقتصادی، پورت سودان واقع در شرق سودان و نیاله واقع در غرب این کشور برگزار شد که آنها شماری از تظاهرات کنندگان توسط پلیس دستگیر شدند.

نکته ای که در تظاهرات دانش آموزان سودانی قابل توجه است، عدم واکنش سریع و به موقع پلیس و بعضی مقامات محلی به این تظاهرات است. در بعضی شهرها مثل ضعین مقامات محلی به پلیس دستور داده بودند، فقط از ساختمان های دولتی حفاظت کنند. همچنین پلیس و نیروهای امنیتی از شعله ور شدن تنور تظاهرات در بعضی از شهرها مثل فوله جلوگیری نکردند که در اثر آن مغازه های بازار اصلی شهر به آتش کشیده شد و اموال آنها به غارت رفت .

بعضی تحلیلگران تحولات سودان معتقدند این اقدام بعضی مقامات محلی و پلیس سودان نمایانگر آن است که آنان از گرانی موادغذایی و سوخت به شدت ناراضی هستند و با این کار می خواستند ناخرسندی خود را نشان دهند اما طیف دیگری از ناظران بر این باورند، ضعف تصمیم گیری در ساختار سیاسی و امنیتی سودان باعث شده است که تظاهرات دانش آموزان این کشور به خوبی مدیریت نشود و پلیس و نیروهای امنیتی نتوانند واکنش مناسب و به هنگام در برابر آن داشته باشند.

اکنون مقامات محلی در ایالت های شمال و جنوب دارفور و ایالت کردفان شاقتصادی حالت فوق العاده اعلام کرده اند. مقررات منع آمد و شد در این ایالت ها از ساعت 18 بعد از ظهر تا ساعت 6 صبح اعمال می شود.

با این وجود، شرایط نابسامان اقتصادی در سودان این نگرانی را به وجود آورده است که دامن اعتراضات خشونت آمیز به سایر شهرها و مناطق دیگر این کشور کشیده شود. حال، باید منتظر بود و دید که مقامات دولت جدید خارطوم چگونه این تظاهرات و نا امنی ها را مدیریت خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1617

به "گزارش، تظاهرات در سودان و اعلام حالت فوق العاده در ایالت های آشوب زده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، تظاهرات در سودان و اعلام حالت فوق العاده در ایالت های آشوب زده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید